"Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri"nin Beşincisi Sahiplerini Buldu

Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen "Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri" sahiplerini buldu.

Nisan
Bu içerik 1766 kez okundu.

Bu yıl beşinci kez Okul Kütüphanecileri Derneği tarafından düzenlenen "Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri" sahiplerini buldu. 
Ödüller sahiplerine Kütüphane Haftası kutlamaları kapsamında yapılacak ödül töreninde takdim edilecek.

1 Nisan Cumartesi günü, saat 16:30'da Abidin Dino Salonu’nda gerçekleştirilecek olan törende ödülleri takdim edilecek projeler ve isimler şöyle:

İlk isim, hem kendi kitaplarıyla hem de bağış olarak toplanan kitaplarla, İstanbul Feneryolu'nda eski bir evi 'Ev Kütüphanesi'ne dönüştüren ve burda randevulu çocuk grupları oluşturup alarak, yaratıcı okuma etkinlikleri, drama çalışmaları ve bunlara benzer pek çok projeyi hayata geçiren Sevim Ak oldu.

Bir diğer isimse, 2002 yılından bu yana İzmir, Bolu, Tokat, Balıkesir, Manisa ve köylerinde 40'a yakın kütüphane açan, 'Köy Kütüphanesi' projesini oğlu Recai Şeyhoğlu ile birlikte hayata geçiren, 2015 yılında da hayata veda eden kitap aşığı Rasime Şeyhoğlu anısına oğlu Recai Şeyhoğlu. 

“Her Çocuk Bir Tohum Projesi”nin kurucusu ve yürütücüsü Yasemin Pforr, kütüphanesi olmayan okullarda kütüphane kurma hayaliyle yola çıkarak, gönüllü öğretmenlerle okullara kütüphaneler kuran diğer bir isim oldu.

 

Çocuk edebiyatına sayısız eser sunan, 40 yılı aşkın bir süre il il okul okul gezerek söyleşiler yapan ve sürekli okumanın önemini vurgulayan, üç kuşağın önemli ismi Muzaffer İzgü de yazar olarak ödüle layık görüldü. 

Can Çocuk Yayınları Türkiye’de çocuk edebiyatının gelişimindeki öncü kimliğiyle, “Geleneksel Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri”ne değer bulundu.

Edebiyat Haberleri
21.03.2017

Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri Sevim Ak Muzaffer İzgü Yasemin Pforr Rasime Şeyhoğlu Recai Şeyhoğlu
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba