A Vahap Akbaş’ın İsmi Okulda Yaşatılacak

Hasankeyf ilçe milli eğitim müdürlüğünün organize ettiği konferansta merhum şair, yazar A Vahap Akbaş'ın hayatı, eğitimciliği ve yazarlığı konuşuldu. (Edebiyat Haberleri)

A Vahap Akbaş’ın İsmi Okulda Yaşatılacak
A Vahap Akbaş’ın İsmi Okulda Yaşatılacak Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1701 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Hasankeyf ilçe milli eğitim müdürlüğünün organize ettiği konferansta merhum şair, yazar A Vahap Akbaş'ın hayatı, eğitimciliği ve yazarlığı konuşuldu. Şair, yazar Behçet Gülenay ve A Vahap Akbaş’ın kardeşi Munip Akbaş’ın katılımıyla gerçekleşen konferansta A Vahap Akbaş’ın doğum yeri olan Hasankeyf’teki liseli gençlere A Vahap Akbaş'ın hayatı etraflıca konuşuldu. Şiirlerinden örneklerin de okunduğu etkinlikte öğrencilerin ilgisi görülmeye değerdi. Akbaş’ın geride bıraktıkları güzelliklerin ön plana çıktığı etkinlikte öğrencilere bıraktığı başucu kitaplarından “Dil Bilgisi” ve “Zamandan Kurtarılan” kitapları öğrencilere hediye edilirken başta “İnşirah (bütün şiirleri)”  olmak üzere diğer eserleri de kütüphaneye kazandırılmak üzere ilçe milli eğitim ve okul idaresine teslim edildi.

Katılımcı Behçet Gülenay ve Munip Akbaş panel bitiminde üç yıldır düzenli olarak düzenlenen “Tarihin Gölgesinde Kitabın Aydınlığı" adlı kitap okuma etkinliğine; Hasankeyf İlçe Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulbaki Gül, Şube Müdürleri Abdulsamed Oral, Hıfzullah Kocaman, okul idareci, öğretmen ve öğrencilerle birlikte katıldılar.

Okuma etkinliği sonrasında şair, yazar Behçet Gülenay ilçe kaymakamı Faruk Bülent Baygüven ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulbaki Gül ile sohbet arasında Hasankeyf'te yapılacak olan bir okula "A Vahap Akbaş" isminin verilmesini önerdi. Kaymakam Baygüven ile birlikte ilçe milli eğitim müdürü Gül’ün öneriye çok sıcak yaklaştıkları görüldü. Gülenay’ın “Kaymakam bey biz bu yaklaşımınızı ilçede ilk yapılacak okula üstadın isminin verileceği sözü olarak almış olduk” demesi üzerine Kaymakam Baygüven; “Ben münevverleri, kültür sanat insanlarını önemsiyorum.  Üstelik böylesine önemli bir yazarımız Hasankeyfli. A Vahap Akbaş ismi bir okula verilmez mi? İmkânlar dâhilinde ilk yapılacak okullardan birine rahmetlinin isminin yaşatılması için çalışacağız.” Gülenay, “Bizim için de bundan daha iyi ve sevindirici bir haber olamazdı.” Akbaş’ın doğum yeri olan Hasankeyf ilçesine yapılacak okullardan birinde A Vahap Akbaş ismi böylelikle yaşatılmış olacak.


Edebiyat Haberleri
02.04.2017

Vahap Akbaş
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba