Mahur Beste 2. Sayısında

Mahur Beste 2. sayısıyla bir kez daha karşımızda. (Edebiyat Haberleri)

Mahur Beste 2. Sayısında
Mahur Beste 2. Sayısında Nisan
Bu içerik 4516 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Mahur Beste 2. Sayısıyla bir kez daha karşımızda! Heyecanla ve dolu dolu bir sayıyla bize bir “ses” ulaştırma niyetinde. “İsmail Turan’ın” Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı dergide “Zeynep Rana” Yazı İşleri Sorumlusu. Zihin işçiliği yapan editörlerimiz ise “Mehmet Açıkgöz, Demet Haksever, Kevser Evsen”.  Mahur Beste olarak bize kıymet veren tüm dostlarımızı selamlıyor ve sayımızın içeriğini takdim ediyoruz.

“Hoş geldin yeni gün! Hoş geldin bahar. Söğüt dalının yeşili, göğün berrak mavisi, ciğerlerimizi dolduran sevinç hoşgeldiniz! Karın altından çıkan kabarmış ve yumuşacık toprak, toprağa düşen tohum, tohumu çatlatan sancı, sancıyı delen filiz…Hepiniz birden hoşgeldiniz. Denizin pırıltısı, kapalı gözlerimden kalbime işleyen bir bahar tınısı evet o bahar tınısı… Mahur Beste’nin yeni şarkısı sen de, sen de hoş geldin!

Ey haykırış! Ey sarsılış ve dalgaların ardından üstümüze sinen dinginlik. Ayağa kaldırırcasına gel! Dolu dolu gel, rüzgarla gel, yağmurla gel, aşkla gel. Ey seslerin ahenkli buluşması, kısık seslere su saç da gel!

Geldik! Dopdolu geldik. Heyecanla geldik. Heybemizde rüzgar da var, güneş de. Yağmur da var, aşk da. Heybemiz ülkemizin mozaiğinin ahenkli buluşması. Heybemiz seslerin “hakim olmak için” değil, buluşmak, tamamlamak ve sımsıcak bir yelpazenin parçası olmak için birleştiği örgü. Örgümüzü sırtımıza atarken bizi neler mi karşılıyor?

Bu sayıda dosya konuğumuz “Selim İleri” bizi karşılıyor. Mahur Beste olarak Selim İleri’nin edebiyat dünyasına sunduğu katkıyı inceledik. Oldukça dolu dolu olan dosyamızın Selim İleri’ye dair bir ışık sunmasını ümit ediyoruz. Ayrıca yakın zamanda aramızdan ayrılan hocaların hocası “Orhan Okay” ı da anmayı vefa borcu bildik. Sizleri Orhan Okay’ın kızının, öğrencilerinin, sevdiklerinin hafızalarına bıraktığı izler bekliyor. İz bırakmak mühim.

Ve 2. Sayımızda “yol arkadaşımız” olan birbirinden kıymetli nice öykü, şiir, denememiz var. Dergimize “ses verenler” kimler mi?

“Selim İleri” dosyasında ses verenlerimiz şu şekilde: Prof. Dr. Oktay Yivli“Selim İleri ve Anlatmanın Hazzı” dedi. İbrahim Yardımcı“ Kalabalığın Ardındaki Hüzün” ü araladı. Şeyda Koç“Yalnızlığın Çoğalan Sessizliği” ni paylaştı. Derman Burcu Çetin“Selim İleri’nin ‘Gelinlik Kız’ Öyküsü Üzerine Sohbet” etti bizlerle. Ceren Akgün“Telaşlı Bir Kalabalık İçinde Yalnız Bir Yazar: Selim İleri” dedi.  Kevser Evsen“Selim İleri’de İmgelerin Hüzün Şarkısı: Ayışığı” nda bizleri dolaştırdı. Ve Ayla Yılmaz“İşte Bir Gün Daha Hatıra Oldu” diyerek sesimize ses kattı.

Öyküleriyle bize ses verenler yazarlarımız:

Eda Tezcan“Çağırın Özür Dileyeceğim”

Yılmaz Yılmaz“Sevme Yanarsın”

Osman Koca“Örenname”

İsmail Döver“Eşsiz Patik”

Hande OrhanoğluUmut Adına

“Orhan Okay” dosyasında ise Yeliz Okay“Aslolan Bir Avuç Toprak” dedi. Turgut Karabey“Hocam Orhan Okay’a Dair” diyerek hocamızı yad etti. Yrd. Doç. Dr. Fikret Kılıç“Sözün Efendisi, Edebiyatın Beyi Orhan Okay” dedi. Doç. Dr. Abdullah Arslan“Koca Molla’nın Pek Bilinmeyen Birkaç Yönü” ile Orhan Okay’ı tanıttı. Yrd. Doç Dr. Cem Şems Tümer“Hocaların Hocası Orhan Okay’ın Ardından” bizlere bir kapı araladı. Hasan Denizli“Prof. Dr. Orhan Okay, Bir Karakter Heykeli” diyerek bir şahsiyet oluşturma sanatına değindi. Doç Dr. Bahriye Çeri Alemdar “El- Firâk Âh El Firâk Âh El-Firâk” derken ayrılığın acısını kalbimize duyumsattı. Yrd. Doç Dr. Ali Yıldız“ Orhan Okay’ın Ardından” dedi. Prof. Dr. Mukim Sağır “Hocam Orhan Okay” isimli yazısıyla aramızda ve Doç Dr. Orhan Aktepe “Orhan Okay Hakkında” diyerek kıymetli hocamıza vefasını dile getirdi.

Şiirleriyle bize bizi hatırlatan dostlarımız şu şekilde:

İsmail Turan“Güzelleme”

Hatice Kübra Öktem“Gelincik”

Tan Doğan“Bir Şairin Kurtuluş Günü”

Ayşe Arıkan“Atıf”

M. Kaan Büyükservi“Şarkı”

Cem Usman“Boşluk”

Haydar Egesel“Kuş Uğrayışı”

Hakkı Aytaç “Redakte Ölümler-1”

Rıdvan Çevik “Bülbül Güle Aldanır Mı?”

Hatice Kara “Yitik Cennet”

Dergimizin 2. sayısında çevirisiyle Muhsin Hafız Çakıroğlu aramızda ve Mahmud Derviş Filistin’in “Ben Yusuf’um Babacığım” şiirini çevirdi. M. Cemal Issı da “Felsefi Şiir, Baudelaire ya da Senneville’in ‘Teslim Olmuş Promethee’si” diyerek dergimizde yer aldı.

Hatice Kara hoş bir sinema incelemesi yaptı. Ve “Ben- Hur; Marvel’in Sinemalarına Karşın Yeni Yüzyılda İsa’nın Doğuşu” dedi.

Başka incelemeleriyle dergimizi zenginleştirenler de var. Doç Dr. M. Abdullah Arslan “Mehmet Akif’in Hayatından Kesitler -2” ile Akif’i andı. Neslihan Alpagut“Can’ıyla Canan’ıyla Şiirden Gelen Romancı: Halide Nusret” dedi. Kübra Kılın“Nar Ağacı Üzerine” yazdı.  Mustafa Uçurum- “Prof. Dr. Mahmut Kaya’nın Şiirsel Duruşu” diyerek tatlı bir üslupla Mahmut Kaya’yı inceledi. Dr. Cengis T. Asiltürk “Yönetmenler: Hikaye Anlatıcılığı Sanatının Yeryüzü Çocukları” ile sinema- hikaye ilişkisini ele aldı.

Makaleleriyle dergimize ses veren eserler de şu şekilde:

Bilgin Güngör“ Halk Şiiri ve Sanatsal Şiirde Tabiat İmgelerinin Devingenliği / Durağanlığı”

Duygu Bingöl- “Hüsn-ü Aşk’ta Efsanevi Kuşlar”

Samet Azap“Kazak Toplumun Gelecek İnşaasını Oluşturan Bir Bilge: Abay Kunanbayev”

Ozan Kolbaş“ Tarihe Düşürülen Tarihler”

Ve deneme türünde dergimizi düşünce eteğinde dinlendiren eserlerimiz de bulunuyor. Hasan Aktaş’ın “Sakal Özgürlüktür, Bir Felsefedir ve Sakalda Keramet Vardır” eseri denemede özgün bir ses oluşturuyor. Rana İslam Değirmenci“Dilin Ucunda Mıhlandı Kelimeler” eserini yazdı. Kıymetli yoldaşımız Zeynep Rana “Yüzündeki Giz” ile aramızda. Birgül Temur“Bahar Gazeli” diyor. Ve “İlkyaz Umudu” eseriyle Demet Haksever baharın ışıltısıyla kalbimizi tıklatıyor.”

Dergimizde yer alan veya bu sayıda yer almayıp dergimize eser gönderen tüm dostlarımıza ve sizlere, bize “kıymet” verip okuyan can yoldaşlarımıza selam olsun! Selam ve sevgiyle yine buluşmak üzere…

 

Özet Not:  Dostlarımıza “insan” ayırmadan dergimizde herkesin yer alabileceğini belirtmek istiyoruz. Bize gönderilen her emeğe saygımız sonsuz. Ve tüm eserleri titizlikle inceleme gayreti içindeyiz. Kusurumuz, noksanımız olursa affola. Elbette her gelen eseri alamayacağız ama bunun umutlarınızı asla kırmamasını tekrardan belirtmek istiyoruz.

Dergimizi sosyal medya hesaplarından takip edebilir ve 0542 587 49 52 numaradan temin edebilirsiniz. Dergiyi temin edeceğiniz iller ve kitabevleri sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır.

Dergimize eser göndermek için mail adresi: mahurbeste.0606@gmail.com


Edebiyat Haberleri
11.04.2017

Mahur Beste Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba