Shida Bazyar İstanbul'a Geliyor

Geceleri Sessizdir Tahran'ın yazarı Shida Bazyar İstanbul'u ziyaret ediyor. (Edebiyat Haberleri)

Shida Bazyar İstanbul'a Geliyor
Shida Bazyar İstanbul'a Geliyor Nisan
Bu içerik 1825 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

İlk romanı Geceleri Sessizdir Tahran ile 2016 Ulla Hahn Ödülü’nü kazanan Shida Bazyar, Goethe-Institut İstanbul’un kütüphanesinde okurlarıyla buluşuyor. 13 Nisan Perşembe akşamı gerçekleşecek etkinlikte Bazyar, hem İran Devrimi’nden Almanya’ya uzanan romanından bir bölüm okuyacak hem de Fügen Uğur moderatörlüğünde edebiyatseverlerin sorularını yanıtlayacak.

Göç, kimlik, toplumsal uyum üzerine gerçekçi bir ilk roman olan Geceleri Sessizdir Tahran, hep kitap etiketiyle okurlarla buluştu. 1979 yılında İran’da devrim günü başlayıp 2009’da Almanya’da biten Geceleri Sessizdir Tahran, devrime, yaşanabilir bir dünya için verilen mücadeleye ve elimizdekileri kaybettiğimizde neler olabileceğine dair çoksesli bir roman.

İlk romanıyla, hiçbir yere ait olamayan insanların acısını şiirsel bir dille anlatan Shida Bazyar, Goethe-Institut İstanbul’da gerçekleşecek etkinlikte romanından bir bölüm okuyacak. Genç yazar daha sonra, ziyaretçilerin sorularını yanıtlayacak.

Moderatörlüğünü ve çevirmenliğini Fügen Uğur’un üstleneceği söyleşi, 13 Nisan 2017 Perşembe akşamı 19.30’da Goethe-Institut İstanbul’un kütüphanesinde Almanca - Türkçe simültane çeviriyle gerçekleşecek.


Adres: Tomtom Mah. Yeniçarşı Cad. 32 Beyoğlu / İstanbul
Tel:      0 212 249 20 09


GECELERİ SESSİZDİR TAHRAN HAKKINDA
1979 yılında İran’da devrim günü başlayıp 2009’da Almanya’da biten Geceleri Sessizdir Tahran, devrime, yaşanabilir bir dünya için verilen mücadeleye ve elimizdekileri kaybettiğimizde neler olabileceğine dair çoksesli bir roman.

Shida Bazyar’a, 2016 Ulla Hahn Ödülü’nü getiren Geceleri Sessizdir Tahran, göç, kimlik, toplumsal uyum üzerine gerçekçi bir ilk roman. Dört kişilik bir ailenin her bir bireyinin sesinden okurlara hitap eden Geceleri Sessizdir Tahran, devrimin, baskının, direnişin ve özgürlük arzusunun hikâyesini çarpıcı bir dille aktarıyor. Bazyar, hiçbir yere ait olamayan insanların acısını şiirsel bir dille anlatıyor.


SHIDA BAZYAR HAKKINDA
Shida Bazyar 1988 yılında doğdu. Hildesheim’da yaratıcı yazarlık okudu. Dergilerde ve antolojilerde kısa öyküler yayımladı. Geceleri Sessizdir Tahran yazarın ilk romanı. İran asıllı olan Shida Bazyar, Almanya’da yaşıyor. 


Edebiyat Haberleri
11.04.2017

Shida Bazyar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba