'Bu Dünyanın Krallığı'ndan O da Geçti

h2o kitap'tan yepyeni bir kitap daha: Bu Dünyanın Krallığı

'Bu Dünyanın Krallığı'ndan O da Geçti
'Bu Dünyanın Krallığı'ndan O da Geçti Nisan
Bu içerik 1897 kez okundu.

(Tanıtımdan)

İnsan kimin için eziyet çektiğini ve umutlandığını hiçbir zaman bilemez…

Göklerin Krallığı’nda fethedilecek yücelik yoktur çünkü orada her şey katı hiyerarşi, bilinmezlikten sıyrılmışlık, sonu olmayan bir varoluş ve zevküsefa içindedir; orası kendini feda etmenin imkansızlığıdır.

Bir cümlede yüzyılları anlatan ama yüzyılların ağırlığını hissettiren bir yazar.

Özellikle gerçekliği yeniden yaratmak üzere hayal gücüne çeşitli görünümler ve boyutlar ekleyen barok yazım tarzıyla “büyülü gerçeklik” adını verdiği akımı yaratarak tüm Latin Amerika edebiyatını derinden etkilemiş, dünya edebiyatının en büyüleyici ve en gerçekçi yazarı. “Edebiyatın Voodoo üstadı” aynı zamanda gazeteci,  eleştirmen ve oyun yazarı; Afrika’nın müziğine, dansına ve bunun Karayipler’deki yansımalarına olduğu kadar Batı müziğine de opera eleştirmenliği yapacak denli hakim bir uzman; Afrika halkları tarihine, kültürüne, geleneklerine vakıf bir araştırmacı ve İspanyol diline yeni kelimeler eklemiş bu dil sihirbazı Alejo Carpentier…

Bir krallığın övgüsü aynı zamanda bir köleliğin ağıtıdır.

Haiti’nin, Santo Domingo adasının bir insan ömründen uzun olmayan bir dönemine ait olağandışı olayların hikâyesi ama aynı zamanda tüm ayrıntıları sıkı sıkıya izlenen bir gerçeklikte, büyülü olanın özgürce akmasına izin vererek, isyanla bilenmiş ve perçinlenmiş bir tarihin edebiyatı…

Saltanatın ancak ölümü anında saltanat olduğunu gösteren bir büyü. Her türden köleliğin ancak kendi kaderine sahip çıkma anında kölelik olduğunu gösteren bir gerçeklik.

Kralların taçlarının yerlerde yuvarlandığı, büyücülerin silaha sarıldığı, apoletlerin şamataya verildiği, kölelerin zehir damıttığı karşılaştırmalı bir tarihsel süreklilik içinde olayların iç burkan acıklı gelişiminin, kişiliklerin düşsel görünümlerinin, mekânların biteviye dönüşümünün Yılan Tanrı Damballah’a yaraşır tarzla, yılankavi bir dille anlatımı.

Marksist bir duygusallık ama aynı zamanda Voodoo büyüsünün gerçekliğine dayanan bir destan.

Dünyanın önde gelen yazarlarından Kübalı Alejo Carpentier’in olgunluk dönemi romanlarından en önemlisi ilk kez İspanyolca aslından çeviriyle Türkçede.

Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın!

h2O Kitap

Edebiyat Haberleri
26.04.2017
 

h2O kitap Yeni Çıkanlar Bu Dünyanın Krallığı Alejo Carpentier
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba