Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Yolunuz Gaziantep'e düşerse muhakkak ziyaret etmeniz gereken bir mekan! (Edebiyat Haberleri)

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 4951 kez okundu.

Yolunuz Gaziantep'e düşerse muhakkak ziyaret etmeniz gereken bir mekan! 

Foto galeri için tıklayın.

Müzede gerçekleştirilen birbirinden güzel etkinlikler için tıklayın.

İletişim:
Telefon: 0342 220 15 51
Adres: Bey Mahallesi Ali Özalgan Sokak No:7 Şahinbey/Gaziantep
Müze Ziyaret Saatleri: 08:30 - 17:30
Müze Pazartesi günleri kapalıdır.
Müze Ücreti: Tam Giriş Ücreti: 1 TL 
İndirimli Giriş Ücreti: 50 Kuruş
6 Yaş ve altı, 65 Yaş ve üzeri ücretsizdir.


Müzenin hikâyesi:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler ve Kütüphane Şube Müdürlüğü’ne bağlı, Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği tarihi bir Antep evine ve Gaziantep’in en eski mahallelerinden biri olan Bey Mahallesi’ne konumlandırılmıştır.Bu masalsı ev, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış, 2010-2011 yılı aralığında restorasyonu yapılarak, müzenin kuruluşuna öncülük eden Yazar ve Şair Sunay  Akın'ın küratörlüğünde, 6 Nisan 2013 yılında Türkiye'nin  4. Oyun ve Oyuncak müzesi olarak, kapılarını oyuncak tutkunlarının ziyaretine açmıştır.

Sunay Akın danışmanlığında, Avrupadaki koleksiyonerlerden Gaziantep  Büyükşehir Belediyesi tarafınca satın alınan; 1700-1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı 600'e yakın oyuncak, takım olarak müzede teşhir edilmektedir. Tek avlulu olan bu masalsı ev 3 katlıdır ve 2 katlı mağarası ile nadir bulunan bir Antep evidir. Müzenin teşhir alanı açık alanda 250 metrekare, kapalı alanda ise 315 metrekaredir. Müzenin, giriş katında 4, orta katında 3, çatı katında 1 ve 2 katlı mağara 1 olmak üzere toplamda 9 ayrı temalı bölüm bulunmaktadır

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Türkiye’deki mağara galerisinin bulunduğu ve “Dünya Çocukları”nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu bölümde 24 ülkenin yöresel kıyafetlerini giymiş maket çocuklar ve o ülkelerin mimari eserleri segilenmektedir. Müze galerilerinde ise; Pinokyo, Mickey Mouse, Pamuk  Prenses ve 7 Cüceler, Temel Reis, sinemanın ilham perisi olan; Laterna  Magica, Doll House olarak bilinen bebek evleri, Lehmann oyuncakları, sanayi ve tarim araç-gereçleri, pelüş oyuncaklar, uçaklar, robotlar ve daha nelere neler, siz sevgili çocukları  ve yetişkinleri karşılamak için beklemektedir.


Edebiyat Haberleri
07.05.2017

Oyun Müzesi Oyuncak Müzesi Gaziantep
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba