Kitap Fuarında İmza Gününde Yazardan Çok Kapak Mankeni İlgi Gördü

Geçtiğimiz günlerde sona eren Gaziantep 2. Kitap Fuarında ilginç olaylar yaşandı. (Edebiyat Haberleri)

Kitap Fuarında İmza Gününde Yazardan Çok Kapak Mankeni İlgi Gördü
Kitap Fuarında İmza Gününde Yazardan Çok Kapak Mankeni İlgi Gördü Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 8725 kez okundu.

Cihat Albayrak aktardı:

Geçtiğimiz günlerde sona eren Gaziantep 2. Kitap Fuarında ilginç olaylar yaşandı.

Daha önce farklı şehirlerdeki kitap fuarlarında benzer manzaralar yaşanmış olsa da Gaziantep'te yaşanan olay oldukça uç noktadaydı.

Ephesus Yayınları standında Sekizinci Cennet adlı kitapla Kamuran Akdemir'in imza etkinliği vardı. Standın önünde toplanan ve çoğu ortaokul/lise öğrencilerinden oluşan yaklaşık 20 kişilik kalabalık, içlerinden birinin yönlendirmesiyle önce ne olduğunu anlamadığımız sloganlar atmaya başladı. Gürültüyü merak eden ziyaretçiler standa doğru yöneldi ve uzun süre bu kalabalık artarak devam etti. Wattpad yazarlarından birinin geldiğine emin olarak biz de standı kontrol etmeye gittik. Çok ilginç bir şekilde kitapların yazarı Kamuran Akdemir'in önüne bırakılarak imzalatıldığını, ardından hemen yanında bulunan ve kitap kapağında fotoğrafı yayınlanan Nilah Toprak adlı kapak mankeniyle fotoğraf çekildiğine şahit olduk.

Net ifade etmek gerekirse; ortaokul ve lise öğrencisi kızlar kitabı alıyor, yazarı neredeyse hiç önemsemiyor ve kitap kapağındaki kadınla bir iki kelime konuşmaya ve fotoğraf çektirmeye çalışıyordu.

Durdurup konuştuğumuz bazı kız çocuklarının daha 5. sınıfta olduklarını öğrendik. Bu kadar küçük yaştaki çocuklarımıza "romantik komedi ve macera" diye tanımlanan ve en azından lise seviyesindeki okurların okumasının uygun olduğunu düşündüğümüz kitapların satılması oldukça ciddi sorunlar doğuruyor, doğurmaya devam edecek.

Geçtiğimiz aylarda tecavüzü neredeyse meşru gösteren kitapları nedeniyle bazı yayınevlerinin aldığı tepkileri haberleştirmiştik. Bu tepkiler yayınlanan kitapların hızına ve miktarına yetişmiyor ne yazık ki. Gençlerimiz, çocuklarımız bu içerikle zehirleniyor... Yayınevleri ticari kaygılarla, etik ve mesleki değerleri hiçe sayarak birbiri ardına kitapları yayınlamaya devam ediyorlar. Çocuklar ve gençler kendilerine örnek olarak sunulan aşırı özgüven sahibi yazar ve kapak mankenlerinin yaşam tarzlarını benimsemeye çalışıyorlar. Çok satan bu kitapların yazarlarının sosyal medya hesaplarını incelediğimiz zaman, her türlü küfrü ve hakareti ettiklerini, sigara/alkol kullandıklarını ve bunları teşvik eder gibi paylaştıklarını, aile kurumun hiçe saydıklarını, kıyafetlerinin abartılı olduğunu, özel hayatlarını hiçbir kaygı duymadan paylaştıklarını görüyoruz.

Umuyoruz ki yayınevlerinin desteklediği ve büyüttüğü bu duruma karşı çeşitli düzenlemeler yapılır. Bir süre önce ulusal medyada konuyla ilgili haberler çıktı. Bu açıdan sorunların çözümü için ümitvarız.

* Tüm fotoğraflar sosyal medyadaki herkese açık gönderilerden derlenmiştir.

Sekizinci Cennet Nilay Toprak


Özdeşleşmek

Yazar

Edebiyat Haberleri
17.05.2017

Kitap Fuarı Sekizinci Cennet Ephesus Yayınları Gaziantep Kamuran Akdemir Nilay Toprak
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cuma badur     2017-05-17 Şu an Kocaeli'nde kitap fuarı var. Bu haberin ne kadar doğru olduğunu burada da gördüm. Maalesef yeni nesil gençler kitap kapağındaki açık yerleri kapalı yerlerinden fazla olan mankenlere yazarlarından fazla ilgi gösteriyorlar. Ve kitapların kalitesinin bahsini hiç açmı yorum bile...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba