DEDEMİN BAKKALI’NI ÇOCUKLAR NİÇİN OKUMAMALI

Taze Kitap etiketiyle çıkan Dedemin Bakkalı, Şermin Çarkacı’nın çok satan kitabı… (Edebiyat Haberleri)

DEDEMİN BAKKALI’NI ÇOCUKLAR NİÇİN OKUMAMALI
DEDEMİN BAKKALI’NI ÇOCUKLAR NİÇİN OKUMAMALI Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 22475 kez okundu.

Taze Kitap etiketiyle çıkan Dedemin Bakkalı, Şermin Çarkacı’nın çok satan kitabı… Kapağı, dizgisi, okumayı kolaylaştıran puntosu ve konusu ile esasında ilk bakışta oldukça güzel bir kitap.

Ancak metnin içerisinde, herhangi bir editörün ilk okumada müdahale etmesi gereken olumsuzluklar var. Kitabın bugüne kadar binlerce çocuk tarafından da okunduğunu ve esasında hem kapağıyla, hem konusuyla en çok da çocukları hedef kitle olarak kabul ettiğini düşünürsek, metni de bir çocuk kitabı titizliğiyle incelememiz gerekir. Oysa kitapta çocukları yanlış davranışlara sürükleyebilecek, bu kötü davranışları masum ve sempatik gösterecek pek çok husus var.

Erciş’te İyilik Atölyesi Okuma Grubu olarak çok sayıda satın alarak okuduğumuz kitaptan beklentimiz yüksekti. Bazı açılardan bu beklentimizi karşıladığını da gönül rahatlığıyla ifade edebilirim. Ancak kitaptaki çocuk karakterin bazı davranışları çocuklar için olumsuz bir model çiziyor.

1- Yalan söyleyen bir karakterin, bu yalanları iyi amaçlarla söylemiş olmasını anlayabilir ve normal görebilirdik ancak bu yalanlar neredeyse her birkaç sayfada bir tekrarlanınca elbette ki olumsuz bir model oluyor.

2- Bir çocuğun bütün yaşam felsefesini daha fazla ticaret, daha fazla para olarak göstermek de oldukça yanlış. Para vurgusu kitapta sevgi, saygı, paylaşmak, iyilik, hoşgörü gibi değerlerle karşılaştırılamayacak kadar ön planda. Şermin Çarkacı’nın çocukluğu böyle geçmiş olsa da kitapta tamamen böyle aktarması gerekmezdi.

“İlk iki kitabı sattım. İki katı fiyatına… Normalde ikinci el kitabın daha ucuz olması gerekiyordu. Ama burası normal bir yer değildi. Gitsin normal yerden alsın o zaman. ………. Kitapları elinden zor kurtardım. Kitapları satamadım ama belki ileride kütüphane kurardım. Ama paralı…”

3- Çevresindeki yaşlılar için aşağılayıcı ifadeler kullanan bir çocuğun çok satan bir kitabın karakteri olması ürkütücü!

“Ne güzel yaaa. Ormanda bir başına… Başında kaşı gözü ayrı oynayan dedesi yok, ‘yemek ye’ diyen annesi yok, doktor yok, Melahat yok, Lütfiye yok.”

“Son çare çeşmeci Dede dediler. ‘Çeşmeci Dede mi? Onun kendine hayrı yok, çok yaşlı’ dedim.”


4- Annesine karşı antipati besleyen, evde annesi ile vakit geçirmemek için fırsatını bulduğu anda dışarı kaçan bir çocuk karakteri, kendisi de anne olan yazar nasıl kaleme aldı, anlamak mümkün değil.

5- Kitapta camide geçen bazı bölümlerde, çocuk karakterin can sıkıntısından patlaması ise çocukların gözünde camiyi kötüleştireceği gibi, Kur’an öğrenmek için farklı kişilerin yanına gönderilen karakterin bu kişilerde sürekli olumsuzluklarla karşılaşması da çocukları Kur’an öğrenmekten elbette soğutacaktır. Esasında böyle bir şeyi kasıtlı olarka yapmadığına, amacının bu olmadığıan emin olsak da, metin okurda nihayetinde bu sonucu doğuracaktır.

“İçerisi gayet kalabalık olduğu için, eğitim gayet zayıftı ve hocanon seninle ilgilendiği anlar çok kısıtlıydı. Bana sıra geldiğinde hızlıca Elham, Kulhuvallah, Subhaneke’yi okuyor sonra bir köşede Çokomel kağıdından ayraç yapıyordum. Sıkıntıdan patlamak üzereydim! Bir gün hoca camiyi süpürmemizi istedi. Çocuklar koşa koşa süpürgeleri alıp başladılar süpürmeye. Benim ömrüm süpürgeyle geçmiş, bakkalı süpür, kahveyi süpür… Oldu, gelip bir de camiyi süpüreyim. ‘Hayatta süpürmem’ dedim. Sonuçta okula gidiyorduk normal günlerde, o zaman okulu biz mi süpürüyorduk?”

“İstiyordum ki aynı özeni o da göstersin. Ama göstermiyordu. Yaşlıydı. Habire çişi geliyor, tuvalate gidip abdestini tazelemeden bana Kur’an öğretiyordu.”


6- Bütün macerasını dinlediğimize emin olduğumuz bu kitabın, sırf satış başarısı yakaladı diye, “Dedemin Bakkalı Çırak” ismiyle bir devam kitabının çıkarılması da ne yazık ki sosyal medyada aslında örnek alınacak işler yapan yazarı sorgulamaya itiyor bizleri.

Bu nedenlerle, yetişkinler için “eyvallah” ama çocuklar için bu kitabın uygun olmadığını düşünüyor ve yayıncısı ile yazarını bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Görsel: ogleuykusu.com

Edebiyat Haberleri
06.06.2017

Dedemin Bakkalı Şermin Çarkacı Taze Kitap Dedemin Bakkalı Çırak
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çözenler anlar     2019-03-02 Kitabı okumadım lakin hissiyatlarim aynı tezde, bir 7.sınıf türkçe öğretmeni çocuğuma bu kitabı almasinı okumalarinı ve sonunda test sınavina tabi tutuğunu gördük şimdi 1 böyle bir kitabı müfredatta olmayacağını biliyoruz 2 bu öğretmen dediklerimize güvenipte çocuklarımızı teslim ediyoruzda kimselerinde sorguladiklari yok bunları şikayet de etsek nafile ve biz yöntemi almayarak bulduk her dediklerini almıyor okutmuyoruz...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba