Temrin Dergisi 84. Sayısında

Hasan Parlak'ın tanıtım yazısı haberimizin detayında. (Edebiyat Haberleri)

Temrin Dergisi 84. Sayısında
Temrin Dergisi 84. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2699 kez okundu.

Merhaba

Temrin 84. sayısı ile okuruna ulaşmanın yeni bir mutluluğunu yaşıyor. Edebiyat ve fikir adına güzel ve kalıcı çalışmalar yapabilmenin sorumluluk ve titizliğiyle bu sayımızı da hazırladık. İçeriğimizin ayrıntılarını okurlarımızın beğeni ve değerlendirmesine sunuyoruz.

Şeref Yılmaz’ın kaleme aldığı “Hayal kurma ve kurgu” başlıklı yazısını, edebiyatta eser oluşturma aşamasındaki en önemli unsur olan hayal kavramının ayrıntılı bir incelemesiyle istifadelere sunuyoruz. Vefa Taşdelen, yine edebiyat sanatının temellendiği bir hususu, çok önemli bir araştırma yazısıyla ele alıyor. Yazı ve fikir mesaisinin neredeyse tamamını dil meselesine adayan ve kültür tarihimizin ilk dilbilimcisi olma özelliğine sahip bu aydınımızın ismini, yazı başlığımızla sunuyoruz: “Şemseddin Sami’de lisan-ı kesbî”.

Kazak edebî dilinin tanınmış araştırmacısı Türkoloji profesörü Babaş Äbilkasımulı hakkında kapsamlı bir tanıtım yazısını Prof.Dr. Qadır Jüsip hazırladı. Türkçe arşivimize Hamza Öztürkçü çevirisiyle kazandırılan bu yazının ilgili kesimler tarafından önemle değerlendirileceğine inanıyoruz. Edebi eserlerde öne çıkan anlatım ve anlam inşaasının iki temel ögesini ele alan bir diğer yazımızla, bilinçli okurun özellikleri ve metinde öncelik verdikleri hususları okurla paylaşıyoruz. Hasan Parlak tarafından  hazırlanan bu analiz yazısı “Yazma serüveni ve okuma bilinci” başlığını taşıyor. Fulya Taşçeviren, “Bir nevroz olarak edebiyat” başlıklı denemesiyle içeriğimizde yer alıyor.

Geleneklerimizden beslenen kültürel hayatımızın öne çıkan değerlerinden olan halk masallarımızdan bir örnek daha, kendine özgü atmosferiyle okurlarımızın ilgisini çekecek nitelikte. Abdülkadir Özkan’ın derlediği masalımızın adı “Kabak kızı”. Halit Aşlar tarafından Rusçadan dilimize çevrilen bir kumuk masalı, değişik bir ülkenin kültürünü yansıtması bakımından karşılaştırma imkânı sunan bir yazı olarak değerlendirmelere sunuluyor. Masalın başlığı “Vefasız zengin”.

Bu sayımızda bir söyleşimiz de yer alıyor. Zeynep Ateşal, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk dili okutmanı Ömer Küçükmehmetoğlu’nun dil ve fikir konusundaki görüş ve kanaatlerini okurlarımız için soru ve cevaplar ışığında hazırladı. Küçükmehmetoğlu “Asrın taleplerini yerine getiren aydın Ahmet Midhat efendi” adlı yazısıyla da akademik hassasiyet içeren bir titiz çalışmaya imza attı.

Eyvaz Zeynelov “Hastalık”, Galip Şefahat “Kerpiç”, Serpil Tuncer, “Dubalar”, Fatma Türkdoğan, “Sayıklamalar”, Hatice Eğilmez Kaya, “Yürüyüş”, Sevda Deniz K. ”Lacivert Yalnızlığım” ve Billur Türkoğlu Phelps, “Ne gündü ama” başlıklı öyküleriyle bu sayımızda yer alan yazarlarımız oldular.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle iyi okumalar

HASAN PARLAK

 

Edebiyat Haberleri
28.07.2017

Temrin Dergisi Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba