Klasik Masallara ''Kendi Maceranı Seç'' Tekniği

Basın bülteni haberimizin detayında. (Edebiyat Haberleri)

Klasik Masallara ''Kendi Maceranı Seç'' Tekniği
Klasik Masallara ''Kendi Maceranı Seç'' Tekniği Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1829 kez okundu.

Edebiyat öğretmeni Nazmi Örsel masal çocukları için ilginç  çalışmaya imza atmış. Türk edebiyatında nadir bilinen ''Choose Your Own Adventure'' (Kendi Maceranı Seç) tekniğinden esinlenerek bildiğimiz klasik masallara farklı bir tarz getirmiş.

İlki ''Kırmızı Başlıklı Kız''. Masal içerisinde okuyucuya seçenekler sunarak olayların gidişatına yön verme imkanı tanınıyor. Böylelikle çocukların olaylar karşısında yapacakları tercihlerin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini anlamalarına yardımcı oluyor.

Masalların ana omurgası korunmuş. Aynı mutlu sona başka yollarla da ulaşma olanağı sunan bu masalları sayfalar arasında ileri geri giderek okuyorsunuz. Böylelikle 16 sayfalık bir masal diğer seçenekler de merak edilerek birkaç kez daha okunuyor.

Kırmızı Başlıklı Kız okuyucularla buluşmaya hazırlanıyor.

Nazmi Örsel ''Ben 'Hain kurt Kırmızı Başlıklı Kız'ı yemesin nooolur' diyen çocukların da hislerine tercüman oluyorum, Kibritçi Kız'a bir kibrit çöpü daha verilmesini isteyen çocukların da...'' diyor.


Edebiyat Haberleri
30.07.2017

Kırmızı Başlıklı Kız Kendi Maceranı Seç Choose Your Own Adventure Nazmi Örsel
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Uğur Atmaca     2017-08-07 Gerçekten çok güzel bir deneme. Yazıda da bahsedildiği üzere ne yazık ki bu edebiyat türü Türk edebiyatında fazla bilinmiyor. Bu türde çocuklar için bir kitap yazdım. Android ve IOS'da yayımladım. Adı: Senin Hikayen - Hayvanat Bahçesi Macerası. Ayrıca büyükler için bu tarzda bir polisiye kitap serisini yazmaya Alper Kaya da başladı. Serinin ilk kitabına da Android ve IOS'tan İstanbul Polisiyeleri yazarak erişebilirsiniz. Umarım bu tür Türk edebiyatında bir yer edinir. Teşekkürler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba