Bir Halikarnasos Masalı

Yazar Şebnem Pişkin yaşadığı şehirden ilham aldı ve 12. romanı olan Bir Halikarnasos Masalı’nda Bodrum’u yazdı. (Edebiyat Haberleri)

Bir Halikarnasos Masalı
Bir Halikarnasos Masalı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2412 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Fantastik kurgu edebiyatında verdiği eserlerle tanıdığımız yazar Şebnem Pişkin son romanı Bir Halikarnasos Masalı’nda Bodrum’un dününü ve bugününü, tarihini ve zaman içindeki değişimini anlatırken bir yandan da günümüz dünyasının gitgide büyüyen sorunu olan sosyal medya bağımlılığının ikili ilişkiler üzerindeki etkilerini başarılı bir kurgu içinde okuyucuya sunuyor.

Yazar son kitabı Bir Halikarnasos Masalı’nı okuyucuları için anlattı.

“11 senedir yayın dünyasının içinde yer alan bir yazar olarak yazmanın aynı zamanda susmak ve sessizce haykırmak olduğunu düşünürüm. Bu sessiz haykırışıma en çok tanıklık etmiş şehirdir Bodrum. 2005 senesinden beri Bitez’de yaşıyorum ve romanlarımın çoğunu burada kaleme aldım. Yazılarımda çoğunlukla “zaman” olgusunu işlediğim için tarihi ve şimdiyi birleştiren yapısıyla Bodrum bana hep ilham verdi. Sadece doğal güzellikleri ile değil, bağrında sakladığı 5000 yıllık tarihi ile duymak isteyen kulaklara çok şey fısıldayan bir yer burası.

Yazıya geçen düşünceler değerli ve kalıcı olur. Geri kalanlar ise rüzgarın alıp götürdüğü hayaller gibi unutulup gider. Bu yüzden yazarın hem hayal kurmaya hem de bunları yazıya geçirmeye ihtiyacı vardır. Bodrum her ikisine de olanak sunuyor: Önce yazara hayal kurduruyor sonra bunları kaleme alacak huzur ve sükûneti ikram ediyor.

Bana göre düşünmenin en iyi yolu yazmaktır ve insan ancak sakinlik içinde düşüncelerinin izini sürebilir. Bodrum’da sakinliği bulabileceğiniz birçok yer var. Mesela şehrin her yerinden denizi görebiliyorsunuz ve bu harika bir şey! Gökyüzünün mavisini, gece beliren yıldızları, mevsim geçişlerini, ağaçların çiçeklenmesini ya da meyve vermesini, kısacası zaman döngüsünü takip edebiliyorsunuz burada. Bu da insana yaşıyor olduğunu hissettiriyor.

Yeni romanım Bir Halikarnasos Masalı’nda, Bodrum şehrinin dününü ve bugününü, tarihi geçmişini ve zaman içindeki değişimini anlatırken bir yandan da günümüz dünyasının gitgide büyüyen sorunu olan sosyal medya bağımlılığının ikili ilişkiler üzerindeki etkilerini işledim. Bunu yaparken hareket noktam “kağıttan gemiler” oldu. Nasıl diye soracak olursanız bunu şimdilik söyleyemem çünkü bu sorunun cevabı kitabın kurgusunda saklı.

Bu romanımda antik çağ dönemindeki Halikarnasos ile günümüzün Bodrum şehrini fantastik bir olay üzerinden buluşturarak değişen zamana rağmen değişmeyen “insan” faktörünü okuyucuya aktarmaya çalıştım. Romanın çok katmanlı yapısı içinde tarihsel bilgilere yer verirken aynı zamanda yazarlık mesleğinin zorluklarını, değişen toplum dinamiklerini, bireylerin yaşadığı içsel buhranları, kadın-erkek ilişkilerini ve iletişim çağında yaşanan iletişimsizlik gibi konuları da okuyucuya aktarmaya çalıştım. Benim içime çok sinen ve severek yazdığım bir roman olduğunu söyleyebilirim. Öyle tahmin ediyorum ki okuyucularım da severek okuyacaklar.”

Bir Halikarnasos Masalı 2018’in ilk aylarında raflardaki yerini alacak.  


Edebiyat Haberleri
16.08.2017

Şebnem Pişkin
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Osman Selim Keskin     2018-01-06 çok güzel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba