Yasaklı Kitaplarla Oluşturulan Eser

Bu eserde tam 30000 yasaklı kitap kullanıldı. (Edebiyat Haberleri)

Yasaklı Kitaplarla Oluşturulan Eser
Yasaklı Kitaplarla Oluşturulan Eser Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1883 kez okundu.

Arjantinli sanatçı Marta Minujin, yaratıcılığın ve kendini ifade etmenin önündeki en büyük engel olan kitap yasaklarına sıra dışı bir eserle dikkat çekiyor. Arjantin’in yasaklar ve darbelerle geçen yakın geçmişine tanıklık eden ressam, kendi topraklarında ve tüm dünyada gerçekleşen kitap avı histerisine eleştirel bir bakış açısı sunuyor. İlk basım evinin kuruluşundan bu yana, yasaklanan kitaplar arasından seçtiği ünlü kitapları, eserinde materyal olarak kullanmayı unutmadı.

Sanat ve ilhamın tanrıçası olan Athena için inşa edilen ünlü Parthenon’u bilmeyen yoktur. Yunan mimarisinin en güzel temsilcilerinden olan yapı, Marta Minujin’in yasaklı kitaplara dikkat çekme fikrinin temelini oluşturuyor. Sanatçının yasaklı kitaplardan oluşan bir tapınak inşa etme fikri, esasında uzun yıllar öncesine uzanıyor. 1983 yılında Buenos Aires’te, ülkesinde yasaklanan 20.000 yasaklı kitabı kullanarak minik bir tapınak inşa eden Marta Minujin, dünya tarihinin en büyük kitap yakım ayinine ev sahipliği yapmış olan Almanya’nın Kessel kentinde, orijinal Parthenon boyutlarında yeniden inşa etme fırsatı yakaladı.

Çelik konstrüksiyon yapı üstüne naylon poşetle kaplanmış kitapların tutturulması şekilde hazırlanan tapınak, ilk basımevinin açıldığı yıldan günümüze dek yasaklanan en ünlü 170 kitabın 30.000 kopyasını barındırıyor.

Daha fazlası için tıklayın.

Yasaklı Kitaplar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba