Türk Edebiyatı 529. Sayısında

Türk Edebiyatı Kasım sayısını, Türk şiirinin yaşayan en mümtaz isimlerinden biri olan Ali Akbaş’a hasretti. Akbaş, elli yılı aşkın bir süredir Türk şiirine hizmet ediyor.

Türk Edebiyatı 529. Sayısında
Türk Edebiyatı 529. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2639 kez okundu.

Bu sayıda büyük emeği geçen Yakup Ömeroğlu, görsellerin büyük bir kısmını Akbaş’ın ailesinden temin etti. Bu özel sayıya Ali Akbaş’tan seçilen şiirlerle başlandı. A. Cihat Beritli’nin şairle yaptığı röportaj da Türk Edebiyatı okuyucusuyla buluşuyor.

 Bu özel sayının ilk yazısı Türkolojinin yaşayan en büyük isimlerinden biri olan Prof.Dr.Ahmet Bican Ercilasun’a ait. Ercilas’un yazısında şairin Korkut Akbaş imzasıyla kaleme aldığı ilk şiirinden son şiirine kadar genel bir değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmeye hatıralar da eşlik ediyor.

Derginin ikinci yazısı, Bayram Bilge Tokel’e ait. Bu yazı kırk yılı aşkın bir dostluğun hikâyesi ve bu dostluktan Akbaş’ın şiirine açılan bir pencere. Tokel’in yazısını Nesrin T. Karaca’nın “Göygöl Şiirinde, Suyun ve Ali Akbaş’ın Belleğindeki Kadim Türk Tarihi” başlıklı yazısı takip ediyor. Bu yazı şairin meşhur şiirini ele alıyor.

Akbaş, tabiatın zenginliklerinin de şairidir. Namık Açıkgöz ise “ Ali Akbaş’ın Şiirinde Şiir Başına Düşen Kuş Sayısı” başlıklı yazısında adeta Akbaş’ın 1985 yılında Doğuş Edebiyatta yayımlanmış “Söğüt ve Serçe” metnine atıfta bulunuyor.

Şairin yakın dostlarından olan Hüseyin Özbay da “Milliden Evrensele Ali Akbaş” başlıklı yazısıyla bu sayıya katkıda bulundu.

Yakup Ömeroğlu, “Millet ve Medeniyetimizin İncileri ya da Ali Akbaş’ın Şiiri” başlıklı yazısında şairin söyleyişteki ustalığına ve coğrafyasına dikkat çekiyor.

Fahri Kaplan ise “Hüzne Giden Trenler: Ali Akbaş’ın ‘Göç’ şiiri başlıklı yazısında, şairin en hüzünlü şiirlerinden birine değindi. Bu yazısında Kaplan, Almanya’ya göçün buruk hikâyesini tarihe düşen anlamıyla birlikte ele aldı.

Bahtiyar Aslan ise bu sayıda “Ali Akbaş’ta Modernlik ve Gelenek” adlı yazısıyla, şairin hem geleneksel hem de modern oluşunu temellendirdi.

Özcan Ünlü, ise “Ali Akbaş’ın Mal Varlığı” yazısıyla şairin şiirlerinin envanterini çıkardı. Mariya Leontiç de “Ali Akbaş, Şiiri ve Ben” yazısıyla yer aldı. Leontiç’i Özbek Tahir Kahhar’ın “Sönmez Kor” ve Gagavuz Yeri’nden Todur Zanet’in “Ustalığı gibi İtibarı Var, İtibarı gibi Ustalığı” başlıklı yazılar takip ediyor. Bu üç yazı da yer yer yazarların kendi ağız/şive özelliklerini barındırıyor.

Türk Edebiyatı bu önemli sayıyı küçük bir albümle noktalıyor.

 

Edebiyat Haberleri
11.11.2017

Türk Edebiyatı Dergisi Edebiyat Dergisi Ali Akbaş Sayı 529
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba