İlham Dergisi 6. Sayısında

İlham dergisi 6. sayısında 'Berdâht Olmalı' diyor...

İlham Dergisi 6. Sayısında
İlham Dergisi 6. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3536 kez okundu.

Tanıtımdan:

Berdâht Olmalı

‘İlla ‘berdâht’ kelimesi mi başlık olarak seçilmeli?’ diye düşünüyorum. Aslında yazılarımı tamamladıktan sonra başlık arayışına çıkarım. Genelde yazılarımın başlıklarına kavuşması epey zaman alıyor. Üç sene evvel yazdığım birkaç şiir öylece duruyor mesela, üşüyorlar biliyorum ama ben daha çok üşüyorum. Neyse başlık hususunda şizofrenik bir ruh hali peyda oluyor bende. Bu durum başlığı koyduktan sonra da devam ediyor fakat görmezden geliyorum.

Neden berdâht?

Farsça kökenli bir kelime berdâht. Pürüzünü giderme, cilalâma, parlatma anlamlarını karşılamakta. Sözlük karıştırırken karşılaşmıştım bu kelimeyle. Doğrusu etkilenmiş, ‘nasıl berdâht olunur ki?’ diye tefekkür çilesi de çekmiştim.

Görünen bir pürüzü temizlemekten, gidermekten bahsetmediğimin farkındasınız. ‘Ruhun pürüzlerini gidermek’ üstüne düşünmek bile, ıstırap yüklüyor insana. Ya bu pürüzleri bilip, tanıdıktan sonra temizlemeye koyulmak?

Ciddi bir meseleden bahsediyorum. İbrahim Ethem ruhunun pürüzlerini gidermek yani berdâht olmak için şaşaalı sarayını ve sultanı olduğu Belh şehrini; Yunus ise kendini terk etmişti. Biz de terk etmeli değil miyiz sultanlıklarımızı, şaşaalarımızı ve dahi kendimizi? Öyle ki berdâht olabilelim.

Evet, berdâht olmalı.

 

‘İyi ki bir köşe ayırmışlar lafı uzattı da uzattı bu!’ demek hakkınızdır. Ben de, daha fazla laf-ı güzaf etmemek için 6. (Kasım-Aralık) sayımızla ilgili bir iki kelam edip müsaademi isteyeyim:

Öncelikle üstat Celâl Fedaî ile şiir üzerine hasb-i hâl etme fırsatı bulduk; bu güzel muhabbetimizi elinizde tuttuğunuz bu sayıda sizinle paylaşmak istedik. Yrd. Doç. Dr. Ali Pulat hocamız bizi ‘Küllükten Gül Bahçesine’ bir yolculuğa çıkarıyor. Günümüz öykücülerinden Ömer Can Coşkun’un hikâyesiyle bir gidişe şahit olacağız.

Okay Tiryakioğlu ile fethi ve fatihi seyredeceğiz.

Bir de bu sayı dâhil olmak üzere her sayıda size poster hediyemiz olacak. Bu sayımızdaki posterde Sezai Karakoç ve mest eden mısraları var.

 

Tüm bunların yanında; hüzünle, tebessümle, samimiyetle, inançla, sevgi ve muhabbetle yazılmış birçok şiir, deneme ve hikâye sizi berdâht yolculuğuna davet ediyor.

 

Ve son olarak; gayemiz, baki kalan bu kubbede “bir hoş sadâ” bırakmaktır.

 

Şiir ve muhabbetle…                

Mehmet Zana Öngenç

 

Edebiyat Haberleri

19.11.2017

 

 

                                                                                                                                                            

Sayı 6 İlham Dergi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba