Etik Buluşmaları: Sınır Ve Öteki

"Sınır ve Öteki" temasıyla Şirince'deki Tiyatro Medresesi'nde birincisi düzenlenen Etik Buluşmaları "aşırı yoksulluğa karşı küresel adalet", "hayvan sömürüsüne karşı hayvan özgürlüğü" ve "göç krizine karşı toplumsal birliktelik" başlıklarıyla gerçekleşiyor.

Etik Buluşmaları: Sınır Ve Öteki
Etik Buluşmaları: Sınır Ve Öteki Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1473 kez okundu.

Tanıtımdan:

“Sınır ve Öteki” temasıyla birincisi düzenlenen Etik Buluşmaları “aşırı yoksulluğa karşı küresel adalet”, “hayvan sömürüsüne karşı hayvan özgürlüğü” ve “göç krizine karşı toplumsal birliktelik” başlıklarıyla gerçekleşiyor.

Aşırı yoksulluk, günlük 1,9 doların altında geçinmek zorunda kalan, neredeyse hiçbir şeye sahip olmayan ve yaşam güvencesi bulunmayan bir milyardan fazla kişinin sosyal gerçekliğini ifade ediyor. “Aşırı yoksulluğa karşı küresel adalet” başlığında “Daha önce tanışmadığımız ve sınırlarımızın çok ötesinde yaşayan ama acı çeken kişilere yönelik sorumluluklarımız var mıdır?”, “Eşitsizliklere ve adaletsizliklere kayıtsız kalmamız onların bir parçası olduğumuz anlamına mı gelir?”, “Servetimizin bir bölümünü bağış olarak ayırmamızı öğütleyen efektif altruizm yaklaşımı bir çözüm olabilir mi yoksa bir yanılsama mıdır?” ve “Miras ve özel mülkiyet meşru kılınabilir mi?” gibi sorular tartışmaya açılacak.

Hayvan sömürüsü, sadece bir yılda bile yüz milyarlarca hayvanın kitlesel ölümüne, yoğun acısına ve süreğen esaretine neden oluyor. “Hayvan sömürüsüne karşı hayvan özgürlüğü” başlığında “Hayvan hareketinin tarihsel kökenleri nelerdir?”, “Abolisyonizm ve refahçılık arasında ne gibi benzerlikler ve farklar vardır?”, “Hayvan sömürüsünün hayvanlara verdiği zararlar dışında ne gibi zararları vardır?” ve “Cinsiyetçilik ve ırkçılık gibi ayrımcı ideolojiler türcülük tarafından nasıl beslenir?” gibi sorular masaya yatırılacak.

Göç krizi, gerek savaşlarla gerekse doğaya verilen zararlarla ağırlığı artan zorluklara işaret ediyor. “Göç krizine karşı toplumsal birliktelik” başlığında “Sınırların rastgeleliği ne gibi felsefi, sosyolojik ve politik sonuçlar yaratır?”, “Göç krizini yönetmede yapılan yaygın yanlış uygulamalar nelerdir?”, “Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle ilgili ön yargılara hangi yanıtlar verilebilir?” ve “Toplumsal barışa doğru göç edenle yerli olanın uzlaşısı nasıl sağlanabilir?” gibi sorulara yanıt aranacak.

Etkinlik, yaşamın merkezinde olan sorunları pratik açılardan ve değişik disiplinlerden yakalayarak bireylerin ne gibi anlayış, davranış ve kişilik dönüşümleri içine girmesi gerektiğini sorgulayacak.

Etkinlik, disiplinlerarası gençlik topluluğu Poedat Kolektifi tarafından 27-31 Aralık’ta Şirince’deki Tiyatro Medresesi’nde gerçekleştirilecek. 

Başvurular öncelikli olarak lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açık olmakla beraber çalışma ve ilgi alanı etkinliğin konularıyla örtüşen herkes etkinliğe poedat.org/etik-bulusmalari-sinirve-oteki adresinden başvurabilir. 

Kâr amacı gütmeyen Poedat Kolektifi ve Tiyatro Medresesi, 2 kişiye %40, 3 kişiye %25, 4 kişiye %20 gereksinim bursu da sağlıyor.

Kontenjan kısıtlı olduğu için poedat.org/etik-bulusmalari-sinir-veoteki sayfasından erken başvuru öneriliyor.


Poedat Kolektifi’nin diğer bağlantıları:

poedat.org
facebook.com/poedat
twitter.com/poedat
instagram.com/poedatkolektifi
 

Edebiyat Haberleri

20.11.2017

Etik Buluşmaları Sınır Ve Öteki Poedat Kolektifi Tiyatro Medresesi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba