Türk Edebiyatı Dergisi’nin 530. Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı Dergisi’nin 530. Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisi’nin 530. Sayısı Çıktı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3283 kez okundu.

Basın Bülteninden:

Türk Edebiyatı Dergisi,  Aralık sayısına şiirle başlıyor. Hüseyin Akın, Gelişi güzel; A. Şenol Alkılıç, Apansız bir Dilek; Özcan Ünlü, Zor Sorudan Başlayalım; Bülend Tokgöz, Tecelliler; Yasin Mortaş, Ardahan Türküsü; Ahmettahsin Erdoğan, Şikâyet; Necip Yıldız, Gül Cambazı; Semih Diri, Ah; Yalçın Ülker, Yol Diye Bir Heyula; Mehmet Yılmaz, Binbir Gece Katliamları.

Şiirleri, Erhan Genç’in Dudak Tiryakisi adlı hikâyesi takip ediyor. Erhan Genç, hikâyelerinde gündelik hayatın ayrıntılarına odaklanarak sıradan insanın hayatına, rüyasına, kaygı ve korkularına değiniyor. Derginin diğer hikayeleri ise şöyle: İmdat Avşar’ın Azerbaycan Türkçesinden aktardığı Terane Vahid’den Savaş, Ninem ve Kayıp Zaman, Mustafa İsmail Dönmez‘in Arapça’dan çevirdiği ödüllü öykücü Muhammed er-Râşidî’den Şeker Maşası, Hasan Erimez’den Rapaiç ve Said Coşar’dan Hay Allah.

Şiir ve hikayenin ardından M. İsa Yeşil’in Pendik Belediyesi ile Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı’nın ortaklaşa çalıştığı, Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi başlığıyla yürütülen projenin sorumluları olan M. Rüyan Soydan ve Doç. Dr. Turgay Anar ile yaptığı röportaj yer alıyor.

İbrahim Öztürkçü, vefatının ellinci yılında, adını edebiyat camiasında adını hemen herkesin bildiği Muallim Ahmet Vahyi Ölmez’, Mustafa Özbalcı ise vefatının ellinci yılında edebiyat dünyasının kıymetli isimlerinden Ahmet Kutsi Tecer’i kaleme alıyor.

Yakın zamanda kaybettiğimiz Türk Edebiyat Vakfı kurucularından biri olan büyük sanatkar Tanburi Necdet Yaşar ile ilgili ilk yazı, Bilen Işıktaş’a ait. Yazı, Sırrın Sonuçları Üzerine Bir Tasavvur: Tanburî Necdet Yaşar’ın Ardından başlığını taşıyor. Namık Sinan Turan’a ait diğer yazının başlığı ise şöyle: Necdet Yaşar: Müzikle Var Olmanın İfadesi.

Bu sayıda Funda Özsoy Erdoğan’ın hazırlamış olduğu Hasan Ali Toptaş dosyası var. Dosyanın ilk yazısı Mustafa Çaldak’a ait: Gölgesizler’i Okuma Kılavuzu. Çaldak’ın bu yazısını Duygu Aksoy’un yazısı takip ediyor: Kuşlar Yasına Gider’de Farklı Bir Baba-Oğul İlişkisi. Dosyanın bir diğer yazısı Sara Yalçındağ’a ait Bin Hüzünlü Haz ile Başlayan Tanışıklık başlığını taşıyor. Mahmut Babacan ise yazarın tek çocuk kitabı olan Ben Bir Gürgen Dalıyım’a odaklanıyor. Babacan’ın yazısının başlığı; Mesajların Yerleştirildiği Bir Gürgen Dalı. Funda Özsoy Erdoğan, büyülü gerçekçilik akımı etrafında yazarın Heba romanını değerlendirirken; Emine Kılınç ise yazarın Gölgesizler romanının sinema versiyonunu, Romandan Sinemaya Gölgesizler başlıklı yazısında değerlendiriyor.

530. sayıya katkıda bulunan diğer isimler ise şöyle: Cantürk Coşkun, Şiirden Coğrafyaya. Faruk Yaslıçimen, Yerli ve Küresel Kültür Arasında Türkiye’de Kültür Politikası Üretmek. Gülcan Tezcan, Mehmetçikten Bir Şefkat Masalı: Ayla.

 

Edebiyat Haberleri
15.12.2017

Türk Edebiyatı Dergisi Sayı 530 Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba