Türkçenin 12. Şiir Şöleni Başlıyor

Şölen Türkistan'da yapılacak.

Türkçenin 12. Şiir Şöleni Başlıyor
Türkçenin 12. Şiir Şöleni Başlıyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2576 kez okundu.
(Metin TYB tarafından yazılmıştır.)

İlki 1992 yılında Bursa ve Konya’da gerçekleştirilen Türkçenin uluslararası şiir şölenlerinin on ikincisi, 20-23 Aralık günlerinde Ahmet Yesevî’nin şehri Türkistan’da yapılacak.

Kosova’dan Kırgızistan’a kadar geniş bir coğrafyadan şairlerin katılacağı şölende ünlü Kazak şairi Mağcan Cumabayulu, Osmanlı şiirinin Sultanüşşuarası Bâkî ve Timurlu hükümdarı şair Hüseyin Baykara adına büyük ödüller verilecek.

Türkçe'nin 12. Uluslararası Şiir Şöleni Kazakistan’ın Türkistan şehrinde 20 Aralıkta başlıyor. Şiir Şölenine Batıda Kosova’dan doğuda Kırgızistan’a kadar çok sayıda ülke ve bölgeden şairler davet edildi.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği, Kazakistan Yazarlar Birliği ve Ahmed Yesevî Üniversitesi’nin katılımı ile düzenleyeceği şölene Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, KKTC, İran, Irak, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova (Gagavuzyeri), Romanya, Altay, Kırım, Yunanistan (Batı Trakya), Başkurdistan, Tacikistan ve Uygur bölgesinden şairler, yazarlar ve ilim adamları katılacak.

Türkçeye adanmış 12. şölen

Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenlerinin ilki, 1992 yılında Bursa ve Konya’da yapılmıştı.  Geçen yirmi beş yıl içinde, Almatı (Kazakistan), Aşgabat (Türkmenistan), Girne (Kıbrıs), Strazburg (Fransa), Akmescid (Kırım), Üsküp (Makedonya), Bakü (Azerbaycan), Prizren (Kosova), Bişkek (Kırgızistan) ve son olarak Kazan (Tataristan)da yapılan şölenler, Türk dünyasının dünyayı dolaşan en büyük edebî faaliyeti. Şölenlerde Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına büyük ödüller veriliyor. Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni, geçmiş asırların anıtlaşmış şairlerini hatırlatmak yanında, yedi iklim dört bucaktan zamanımızın yaşayan dil ve şiir ustalarını bir araya getirerek yeni bir edebî dirilişin zeminini hazırlıyor.

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan, şiir şölenlerinin gelenekleşmesinin öncelikle, yaygın bir coğrafyada farklı lehçelerde zengin bir şiir varlığı ortaya koyan Türk dilli toplulukların ortak bir dil ve edebiyat zemini oluşturmalarına hizmet ettiğini söyledi.

“İki yılda bir yapılan bu şölenler, Türkçenin coğrafi dağılımı ve tarihi macerasını yansıtır şekilde farklı ülkelerde ve şehirlerde yapılıyor. 11. Şölen Kazan’da yapılmıştı, 12.si Ahmed Yesevi’nin memleketi Türkistan’da yapılıyor, şiirimizin başkenti bu sene Kazan” dedi.

12. Şölenin ödülleri Mağcan Cumbay, Bâki ve Hüseyin Baykara adına

TYB Genel Başkanı Prof.Dr. M. Kâzım Arıcan, Türkistan şöleninde Kazakistan’ın ünlü şairi Mağcan Cumabayulu, Osmanlı şiirinin Sultanüşşuarası Bâkî ve Timurlu hükümdarı şair Hüseyin Baykara adına büyük ödüller verileceğini açıkladı. Şölen boyunca konferanslar, konserler yanında şiir atölyelerinde şairler şiirle ilgili çeşitli konularda görüşlerini ortaya koyacak.

Türkiye şölene kalabalık bir şair, yazar, ilim adamı ve gazeteci topluluğu ile katılıyor. Türkiye heyeti 19 Aralık’da İstanbul’dan hareket edecek.


Edebiyat Haberleri
18.12.2017

TYB Şiir Şöleni
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba