Yeni Kitap: Ters Akıntı - M Sadi Karademir

Basın bülteni haberimizin detayındadır.

Yeni Kitap: Ters Akıntı - M Sadi Karademir
Yeni Kitap: Ters Akıntı - M Sadi Karademir Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3422 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Güçlü mısralar, çarpıcı imgeler ve Türkçe’nin hem yeni hem de eski kelimelerini büyük bir ustalıkla kullanan güçlü ve genç bir şiir sesi.  2010 kuşağının edebiyat dergilerinde yer alan önemli isimlerinden M. Sadi Karademir’in uzun süredir beklenen ilk şiir kitabı “Ters Akıntı” Ülke Kitapları’ndan çıktı.

Ters Akıntı kitabı “Bir Düşü Uyandırmak” ve “Düello” isimleriyle adlandırılan iki bölümden oluşuyor. Kitapta gerek serbest gerekse hece ölçüsünde yazılan 32 şiir bulunuyor. Türk şiir geleneğinin önemli ögelerinden kafiyeyi ve hece ölçüsünü ustalıkla kullanan şair, şiirlerinde okuyucusunu çarpıcı imgelerin ve çağrışımların dünyasında gezdirerek onlara modern dönemde de güçlü ve etkili bir şiir dünyasında dolaşma fırsatını sunuyor. Kökleri uzun bir şiir ağacı Ters Akıntı. Köklerinin bir ucu “X rayden kolaylıkla geçebilen” modern dünyaya ve aşka uzanırken, bir başka ucu “Yerinden oynattığım bir taşı da sen fırlat/ Her gün göğsümüzü yaran vahşiye karşı” diyerek milli ve dini kültürün kadim değerlerine uzanıyor. Ters Akıntı’nın şiir ağacında açan özellikle “Düello” bölümünde yer alan diğer şiir çiçekleri ise küresel sistemin mazlumlara uygulamaya çalıştığı zulme karşı bir başkaldırı niteliğinde. Kitapta yer alan “İntifada” şiiri bu başkaldırının en güzel örneklerinden.

Şair M. Sadi Karademir “Bir Düşü Uyandırmak” bölümünde yer alan şiirlerinde ise, yer yer lirik özellikler barındıran felsefi derinlikli mısralarıyla; yalnızlığın, davanın, kavganın, mücadelenin, aşkın, anıların konu edindiği şiirleri estetikten ve müzikaliteden ödün vermeden sunuyor okuyucularına.

“Gülünce dikişleri açılıyor ruhumun.” mısrasıyla varoluşsal sorgulamayı ve şairin çilesini, “Ana arterlerine kan ve küfür tıkanan/ Şehrin Türk kumaşından kendime bir pay biçtim.” dizeleriyle modern hayatın mücadelesi içerisinde şairin içsel sorgulamalarını, “Kırmızı Ferrarileri cilalayacaksa kan” diye başlayıp devam eden, sosyal adaleti vurgulayan mısralarıyla Ters Akıntı kitabı; okuyucusunu modern zamanda Türk halkının zihinsel sanat kodlarının en başında yer alan şiirle, sorgulamaya ve düşünmeye sevk ediyor.

Şair M. Sadi Karademir’in 2017 yılının son çeyreğinde okuyucusuyla buluşan Ters Akıntı kitabı, etkili söyleyişiyle Türk edebiyatında kendisinden uzun bir süre söz ettireceğe benziyor.

M. Sadi Karademir, Ters Akıntı, Ülke Kitapları, İstanbul, 2017, 72 Syf.


Edebiyat Haberleri
18.12.2017

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba