Bavul Dergisi'nde Yayınlanan "Taciz" Konulu Yazıya Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Bavul Dergisi Aralık sayısında yayınlanan Aslı Tohumcu'ya ait "Sen de yaptın, sen de!" başlığını taşıyan "Taciz" konulu yazı sosyal medyanın gündemine oturdu.

Bavul Dergisi'nde Yayınlanan
Bavul Dergisi'nde Yayınlanan Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 4813 kez okundu.

Bavul Dergisi Aralık sayısında yayınlanan Aslı Tohumcu'ya ait "Sen de yaptın, sen de!" başlığını taşıyan "Taciz" konulu yazı sosyal medyanın gündemine oturdu. Bir ilkokul öğrencisi üzerinden erkek diliyle tacizin anlatıldığı yazıya ilişkin olarak sosyal medyadan dergiye çok sayıda tepki yağdı.

Gazeteci Burcu Karakaş Twitter hesabından, "Size yazıklar olsun. Tweet atarak zaman harcamayacağım, yazı yazacağım. Kız çocuğu üzerinden pornografik laflar etmek farkındalık yaratmak falan değildir. Derginin bir editörü, yazarı da belli ki dememiş ki “Kardeşim siz ne yaptınız” yazarken, dergiden “Eserin sahibine eleştirilerinizi yöneltmeyi de bir ara düşünebilirsiniz. Eser ilk önce yazanı bağlar. Siz İmzayı bilerek kapatınca imzasız bir yazı gibi olmuş” cevabı geldi. Okurları özür metni beklerken, tüm sorumluluğu yazara atan Bavul Dergi'ye bu tweetten sonra tepkiler daha da arttı.

Yapılan sert eleştiriler üzerine yazının sahibi Aslı Tohumcu da şu açıklamayı yayınladı:

“Bavul dergi aralık yazım hakkında birkaç söz söylemem şart oldu. Kendi başımdan geçen tacizleri dergiye yazarken, niyetim elbette taciz mağdurlarını incitmek, tacizi övmek ya da tacizciyi cesaretlendirmek değildi. Yazım yüzünden eli, gözü ya da kalbi yanan kadınlar olması beni de üzüyor. Bu alanda benim gibi mücadele eden ve yazımı kendi yanlışı/doğrusu içinde değerlendiren, eleştiren insanlara da selam ederim.

Yirmi yıldır öykü ve romanlarımda kadınların ağzından erkek şiddetini yazıyorum. Bu yazıdaysa tam tersini, yani tacizcinin dilinden yazmayı denedim ve görünen o ki, hâlâ acısını hissettiğim travmamı aktarmakta kullandığım üslup sorunlu bulundu. Bunu tartışmak gerekir elbette. Ben dilimi böyle kurdum, bu derdi böyle vahşi bir dille anlatmak istedim. Söyleyin nasıl yapmalı? Tacizin ifşası konusunda literatür, atölye önerilerinizi bekliyorum. Tacizcilere yönelik öfkelerini bana kusanları da affediyorum.

Diyeceğim, bugüne kadar yazdığım her kitapta niyetimin, özellikle bu konuda berrak ve açık olduğunu düşünüyorum."

Edebiyat Haberleri

21.12.2017

 

Bavul Dergi Ben de Aslı Tohumcu Sende Yaptın Sen de Taciz Konulu Olay Yazı Pedofili
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba