Acemi Kalemler Dergisi Yeni Yıla 4. Sayısı ile Merhaba Dedi

Acemi Kalemler Dergisi Yeni Yıla 4. Sayısı ile Merhaba Dedi
Acemi Kalemler Dergisi Yeni Yıla 4. Sayısı ile Merhaba Dedi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 4485 kez okundu.

Basın Bülteninden:

"İnsana Çağrı" sunumuyla edebiyat yolculuğuna devam eden Acemi Kalemler dergisi bu yazısında sanatçının sanatının önüne geçip geçmemesini sorguluyor ve “Bizim ismimizin Acemi Kalemler oluşu bir nebze de olsa bu kendini önemsemeye reddiye içeriyor." diyor. Dergi, Ocak 2018 sayısında "Ücra İşlem", "Gözkuşağı" ve "Da" kitaplarının şairi, deneysel şiirin usta ismi Yusuf Bal’ı konuk ediyor. Erol Metin'in sorularını yanıtlayan Yusuf Bal orta sayfadaki söyleşisiyle Türk şiirinin içinde bulunduğu döneme ait sorunları değerlendiriyor. Genç şairlere ise “amatör ruhunuzu kaybetmeyin, hep acemi kalın.” öğüdünü veriyor. 

 

Bu ayın kapağını derginin genç şairlerinden Mustafa Yılmaz'ın "Üstü Çizilen Sorular" şiiri aydınlatıyor. Mustafa Yılmaz “aynı ırmağın canı cehenneme demişti birisi/

cehenneme, çünkü dünya soğumadı bile” dizeleriyle insanı ve cehennemi ve dünyayı yeniden tanımıyla sarsıyor. Selçuk Şamil "Sandık" şiirinde,  "Her yere geç kaldık / Herkese kapalı / Işık görünmez sandık" dizeleriyle saklı kalan duygulara atıfta bulunuyor. Derginin bir diğer önemli şairlerinden Sonay Karasu, "Yok Oluşum" şiiriyle hatıralarının acısına buluyor okuyucuyu. Usta şairlerden Burhan Kale "Hal-i Pürmelal" şiiriyle dergiye renk katıyor. 

 

Kurtuluş Çelebi "Yaşamak Güzel Şey" denemesiyle gönülleri ısıtırken, Sonay Karasu "Kafamda Ustaların Şöleni Var" yazısı ile Türk Edebiyatının önemli şairlerinin hayatımızın her anına etkilerini kendine özgü üslubuyla dile getiriyor. Derginin daimi kalemlerinden Zehra Meral Konşuk İvecan, "Bencil Dürtülerde Ben Sevdamız" yazısı ile sunum yazısını desteklerken günümüzde "ben"in ön plana çıkarılmasını sorgulayarak "Ben varım ve kimse yok, değil! Ben herkesle varım! olmalı” diyor. Derginin yeni yazarlarından Ayyüce İnce "Kalbinizi Kaybetmeyin" denemesi ile dergide bundan sonra yer alacağını gösteriyor. 

 

Derginin önemli öykücülerinden Melike Çelik, "Masa" öyküsü ile kırık bir aşka yelken açıyor. "Ertelenmiş olmanın kırılganlığını yaşayıp sonrasında yapıldığında gerçek heyecanını gizleyen her şeyin acısını çayımdan çıkarır, onu bekletmeye tahammül edemezdim. Ama yaşadığımız o anı daha çok uzatmak için her şeyi ertelemeye hazırdım artık." derken hayatta ertelenen pek çok şeye başka bir açıdan ışık tutuyor. Derginin en genç kalemlerinden Emine Çoban "Huzuru Orada Kaldı" öyküsüyle kaybettiğimiz hasletlerimizi hatırlatırken, "Müsaitseniz Sevebilir miyim" öyküsüyle Zehra Akkaya masum bir aşkı okuyucuya yaşatıyor. Önemli öykücülerinden Fatma Dağlı ise "Özür Dilerim" öyküsü ile bilim ve merhameti sorguluyor. Ayşe Aksoy ünlü Rus yazarı Gançorov’un "Oblamov" romanını inceliyor. Osman Seçuk  ise "Ayla" filmi hakkında yazdıkları ile derginin 4. sayısına katkıda bulunuyor. Ayla filmini dünya sinemasının çağrışımlarıyla karşılaştırmalı ele almış yazar.

 

Özenle hazırlanmış, dopdolu bir edebiyat dergisi olan "Acemi Kalemler" okuyucunun kalbini feth etmeye devam ederken edebiyat yayın hayatına getirdiği yeni soluk ile adından daha çok bahsettireceğe benziyor.

 

Edebiyat Haberleri

28.12.2017

Acemi Kalemler Dergisi Sayı 4 Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba