Türkiye’nin İlk Plak Dergisi Plak Mecmuası Çıktı

Kaybolduğu düşünülen bir kültür, plak kültürü, yeniden canlanıyor!

Türkiye’nin İlk Plak Dergisi Plak Mecmuası Çıktı
Türkiye’nin İlk Plak Dergisi Plak Mecmuası Çıktı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1595 kez okundu.

1990’ların başında CD’nin ortaya çıkışıyla beraber rafa kalkan plak formatı, birkaç yıldır herkesi şaşırtan bir geri dönüş sergiledi. Nielsen Music’in açıkladığı verilere göre 2017’inin ilk dokuz ayı için plak satışlarında 2016 yılına oranla %3.1’lik artış gerçekleşti. Plak, artık basılı (physical) müzik pazarı içinde %16’lık bir paya sahip.

Plak Mecmuası, geçmişten günümüze plak kültürünü takip eden bir dergi, plak meraklıları ve koleksiyonerleri için bir kaynak olma iddiasıyla Türkiye’nin ilk plak kültürü dergisi olarak yola çıkıyor.

Mylos Yayın Grubu etiketiyle üç ayda bir yayımlanacak Plak Mecmuası’nın düzenli yazarları arasında Murat Meriç, Murat Beşer, Ali Ece, Armağan Ekici, Özge Ç. Denizci, Yasemin Şefik, Salih Karagöz gibi isimler bulunuyor.

Ayrıca; Aptülika, sevdiği plaklar için tasarladığı alternatif plak kapakları, Emek Can Tülüş ise PLAK MECMUASI’na özel hazırladığı çizgi-öykü dizisiyle her sayıda yer alacak isimlerden.

Plak Mecmuası’nın diğer düzenli bölümleriyse şöyle: Çıkan ya da çıkmak üzere olan yeni plakların ele alındığı “Çıktı Çıkacak”, başka ülkelerinden plak dükkanlarına uzandığımız “Uzak Diyarlardan”, yerli-yabancı plak koleksiyonerleriyle röportajların yer aldığı “Koleksiyoncu Muhabbetleri”, plak meraklısı ünlü simalarla “Plak Sohbetleri” ve plak dükkanlarında “Plakçı Sohbetleri”, nadir plakların incelendiği “Bul Bulabilirsen!” ve plak dünyasına yeni adım atacaklar için rehber niteliğindeki “İlk Adımlar”.

 

Plak Mecmuası;

plak dükkanlarında, kitapçılarda, online satışta ve bit.ly/MylosDükkan adresinde,

@plakmecmuasi adıyla Facebook, Twitter ve Instagram’da…

Kaynak

 

Edebiyat Haberleri

10.12.2017

Plak Mecmuası Plak Plak Kültürü İlk Plak Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba