Ayasofya Çocuk Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı!

Henüz bahâr tadında geçen kış mevsimi şehirlerimize ve hanelerimize mihmân değilse de Ayasofya Edebiyat ve Çocuk Dergisi, kış mevsiminin süslediği 5. Sayısı ile raflardaki yerini aldı.

Ayasofya Çocuk Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı!
Ayasofya Çocuk Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2267 kez okundu.

Basın Bülteninden:

Henüz bahâr tadında geçen kış mevsimi şehirlerimize ve hanelerimize mihmân değilse de Ayasofya Edebiyat ve Çocuk Dergisi, kış mevsiminin süslediği 5. Sayısı ile raflardaki yerini aldı.

İmtiyaz sahibi Recep Terler’in öncülüğünde çıkan derginin genel yayın yönetmenliğini ve editörlüğünü Hazal Sezgin, yayın koordinatörlüğünü Muhammed Said Çimen, kültür sanat danışmanlığını ise Bülent Özdaman yürütürken, kapak ve iç tasarımda Derya Paçal’ın imzası var.

Derginin editör yazısı ise “Ayasofya’nın Kedisi” olarak nâm salmış “Şaşkın Kedi Gli”ye emanet. Derginin iç sayfalarında da ara ara okurlarını selâmlayan Gli’nin çizimleri ise Orhan Kahveci’ye ait.

Dergi; Güzel Haberler köşesinde, geçtiğimiz aylarda yayın hayatına selâm eden Cezve Yayın Grubu’nu misafir ediyor yineDerginin 5. sayısındaki çizimi ile dergiye selâm eden Eyüp Can Çağlar’ın çizerliğini yaptığı ve Ahmet Ay imzası ile Cezve Çocuk’tan çıkan “Macera Geliyorum Demez” kitabını okuyuculara müjdeliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki çocukların âh’ına kalben de kulak kesilen Ümit ÇiçekliAh Çocuklar şiiri ile dergiye selâm ediyor. Şiirin çizimleri Hazal Sezgin’e ait.

Çevremize dikkatli bakarsak bitkilerin de bizlere bir şeyler söylediğini duyabiliriz. Metin Karakuzu da bizlere temizliği “Nilüfer”in hâl dilini hikâyeleştirerek anlatmış.

2. sayıdan itibaren devamı gelecek köşeler serisinde yer alan Seda Kargalı’nın hazırladığı Çocuk Lügati bölümü yeni sayıda da unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri hatırlatmaya devam ediyor. Bu defa “hokkabaz, esnaf, rençper ve seyyah” kelimeleri çizimlerle süslenmiş.

Kış geldi, geceler upuzun artık. Öyle ki anlatacak hikâyemiz hiç bitmesin diye yeni yeni “arkası yarın”lı hikâyeler var derginin bu sayısında. Bakalım Müslüm Karakuş’un yazıp çizdiği Boncuk Prens’i acaba hangi maceralar bekliyor?

Çocukla, çocuklar için düstûrunu benimseyen dergi; bünyesinde çocukların ve gençlerin çalışmalarını da ağırlıyor. Kayseri Enderûn Fm’de her hafta cumartesi saat 11.00’da, farklı konu ve çocuk konuşmacıların katıldığı Elma Şekeri programı dinlemeye değer.

Zaman zaman okurken gözlerimiz yorulursa ellerimiz de işlesin diyerek kâğıtlardan oyuncaklar yapabilirsiniz diye düşünmüş olmalılar ki “Becerikli Bacaksız” isimli bir bez bebek selâm etmiş dergiye. Henüz şehrinize kar yağmadıysa şimdilik kâğıttan kar taneleri ile oyalanabilirsiniz.

Bir sabah uyandığınızda sesiniz bir başkasının sesi olsa ne yapardınız? Elbette sesinizi aramaya çıkardınız değil mi? Reyhan Sağlam’ın yazdığıOrmandaki Kayıp Sesler hikâyesinde de olaylar tam olarak böyle gelişiyor. Bakalım okuyup göreceğiz.

En son Eyüp Sultan Camii’ne kanat çırpan Gezgin Kuş Tayr’i, bu defa yönünü Taksim’deki Maksem’e çevirmiş durumda. Gülnur Yıldız’ın hazırladığı bu bölümün çizimlerinde Hazal Sezgin’in imzasını görüyoruz.

Derginin 3. sayısında bizlere selâm eden Büşra Güney’in yazıp çizdiği Bilgi Kâşifleri Barlas ve Ahsen’in maceraları ile 5. sayıda da maceralarına devam ediyor.

Hiç kar tanesi görmemiş insanlara da kar tanelerini göstermek isteseniz neler yapardınız? Belki şimdi birçok imkân var ama seneler seneler öncesi bu imkânlar biraz daha kısıtlı iken Wilson Alwyn Bentley adında bir adam körüklü fotoğraf makinesine mikroskop bağlayarak kar tanelerini fotoğraflamış. Eyüp Can Çağlar’ın Wilson Alwyn Bentley çizimi ile kar tanelerine siz de selâm edebilirsiniz.

Çocukların hisleri öyle kuvvetli ki. Bir film bile olsa o hislerin samimiyetini çocuklarda görmek mümkün. Abbas Kiyarüstemi’nin Arkadaşın Evi Nerede filmini Elif Gümüş’ün kaleminden okuyarak izlemeye ne dersiniz?

Derginin yeni sayısında yeni bir karakter daha selâmlıyor bizleri. İsminin anlamını çok seven Açanay’ın Ay Günlüğü’nü Rabia Önal’ın kalemiyle okuyabileceğiz.

Başımızın üzerinde türlü türlü süsler var. En güzeli ise şüphesiz gökyüzü. Göğün en güzel süslerinden birisi ise yine şüphesiz ay olsa gerek. Peki, acaba gökyüzünde hangi takvim kullanılıyor? Bulutlar ya da yıldızlar bir takvime ihtiyaç duyarlar mı? Bir gün bir bulut ya da yıldızla konuşacak olursanız muhakkak ona sorun olur mu? Biz sizi şimdilik Ay Takvimi köşesi ile baş başa bırakalım. Acaba Ocak ve Şubat aylarında ay’ın hâlleri nasıl olacak?

5. sayı böylelikle sona ererken bu defa kapak ve arka kapakta bütüncül bir çalışma görüyoruz. Derginin tasarımcısı Derya Paçalkapak ve arka kapak için kış mevsimini resmetmiş.

İki aylık edebiyat ve çocuk dergisi Ayasofya Çocuk, dolu dolu içeriğiyle Ocak-Şubat 2018 sayısıyla Kitap Yurdu, Babil gibi online satış siteleri, kitabevleri ve bayilerde…Ayasofya Çocuk Dergisi’ne aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

twitter.com/ayasofyacocuk
instagram.com/ayasofyacocuk

 

Edebiyat Haberleri

10.01.2018

Ayasofya Çocuk Dergisi Çocuk Edebiyatı Sayı 5
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba