Türkiye Yazarlar Birliği: 40 Yıldır Kadim Medeniyetimizin Temsilcisi

Tam 40 yıl önce, 07.08.1978 yılında kurulan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 40. kuruluş yılını 40 millî ve milletlerarası büyük faaliyetle kutluyor.

Türkiye Yazarlar Birliği: 40 Yıldır Kadim Medeniyetimizin Temsilcisi
Türkiye Yazarlar Birliği: 40 Yıldır Kadim Medeniyetimizin Temsilcisi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1204 kez okundu.
TYB, yazarlar arasındaki meslekî dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla; kurucu genel Başkanımız D. Mehmet Doğan ve 14 arkadaşının bir araya gelmesiyle 7 Ağustos 1978'de "Yazarlar Birliği"adıyla kuruldu.

Bakanlar Kurulu kararıyla 1985'te Türkiye Yazarlar Birliği adını aldı. 1991'de "Kamu yararına çalışan kuruluş" sayıldı.

Kültür ve sanat değerlerimizi muhafaza eden, yeniden üreten ve bunu kendine en büyük misyon edinen TYB'nin, yurt genelinde 15 şubesi,  9 temsilciliği, edebiyatçı, sanatçı ve kültür adamı olarak 2.500'ü aşkın üyesi bulunmaktadır.

TYB, Türkiye'nin milli ve manevi değerleri ortak paydasında 40 yıldır sürekli ve kalıcı çalışmalar yaptı. Yılın yazarları değerlendirmeleri, Türkiye Kültür ve Sana Yıllıkları, kültürel yayınları, paneller, sempozyumlar, şiir şölenleri, tarih, kültür, edebiyat sohbetleri, kültür kervanları, yazar okulu, temel metin okumaları, Ahlâk şûraları, Şehir Tarihi Yazarları kongreleri, Tarihi Roman ve Romanda Tarih bilgi şölenleri, Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı anmaları ile medeniyet ve kültür birikimimizi geleceğe taşımanın gayreti içinde oldu.

Edebiyatçılarımızın, fikir ve ilim adamlarımızın kendilerini rahatlıkla ifade edebileceği güçlü bir zemin oluşturdu.

Günümüzde popüler kültürün bünyemizde yol açtığı ağır hasarların farkındayız. Bu olumsuzlukları bertaraf etmek için 40 yıllık kültür sanat birikimimiz ile gelecek ufkumuz arasında güçlü bağlar kurarak, inandığımız değerler ve doğrular ışığında yerli ve millȋ olan faaliyetlerimizi bundan sonra da yurt içinde ve yurt dışında devam ettireceğiz.

Gençlere yönelik çalışmaların geleceğe yapılacak en büyük yatırım olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla; TYB çatısı altında, gençleri kültür, sanat ve edebiyat çalışmalarına dahil etmek için 'TYB Gençlik Birimi'ni oluşturduk. Gençlik birimi seminer, konferans, söyleşi ve etkinlikleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Ocak 2018 ayında başlayan 40.yıla özel kültür sanat etkinliklerimiz eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında ülkemizin farklı illerinde devam edecek.

TYB'nin kurulmasında emeği olan değerli büyüğümüz, ağabeyimiz, Kurucu Genel Başkanımız D. Mehmet Doğan başta olmak üzere, şimdiye kadar görev yapan genel başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, üyelerimize, faaliyetlerimize katkı ve katılım sağlayan kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum.

 

    Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan

TYB Genel Başkanı

TYB Türkiye Yazarlar Birliği
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba