Ankara Devinim Tiyatrosu Yeni Sezona Başlıyor

Ankara Devinim Tiyatro 8. Sanat yılına Zeynep KAÇAR'ın yazdığı "İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN" adlı oyunla başlıyor.

Ankara Devinim Tiyatrosu Yeni Sezona Başlıyor
Ankara Devinim Tiyatrosu Yeni Sezona Başlıyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1893 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

Ankara'da sanat hayatını yeni, özgün, toplumsal ve evrensel konulara değinen oyun repertuarı ile canlı tutmaya çalışan Devinim Tiyatro 8. Sanat hayatına, Zeynep KAÇAR'ın yazdığı "İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN" adlı oyunla merhaba diyor.

2010 yılından bu yana her sezon izleyici karşısında olan Devinim Tiyatro, toplumcu sanat anlayışı içinde belirlemiş olduğu oyun repertuarına bu sezon bir yenisini daha ekledi. Zeynep KAÇAR'ın yazdığı, Ahmet YAPAR'ın yönettiği ve Hüseyin OÇAN'ın oynadığı oyun, 22 Eylül 2018 Cumartesi günü Saat 20:30 da CerModern Açıkhava Sahnesinde prömiyer yapacak.

Oyunun yazarı Zeynep KAÇAR bu oyununda kadın gözüyle erkeklerin dünyasına bakıyor ve çağımızın en büyük sorunlarından birine, cinsiyetçiliğe, eril ve feodal düzene mizahi bir dille ve soyut bir durumla değiniyor. "Batman"in İstanbul'da çekilecek filmi için oyuncu seçmelerine katılan "oyuncu" cast odasında kilitli, kostümün içine de sıkışıp kalır. Tüm çağrıları cevapsız kalır. Zaman geçtikçe daha da sinirlenen ve içindeki diğer kişiyi "ego" yu dışarı çıkaran "oyuncu" bilinçaltından geçenleri anlatmaya başlar. O konuştukça (ya da oynadıkça!) bizler de sorular sorarız; erkek gerçekten rahat, egemen ve özgür müdür, yoksa köşeli, zorba ve çıkışı olmayan bir dünyaya mı hapsolmuştur? Erkek olmak bir üstünlük müdür? Oyunun kahramanı az homofobik, epey maço, biraz aktör, biraz soytarı, çokça şişirilmiş bir erkeklik yalanı ile çağımızın süper kahramanı mıdır? Freud; ego şahlanmış bir at üzerindeki şövalye gibidir, der. Freud'a göre "id" ya da "alt bilinç" içimizdeki doyumsuz hayvandır. Yani "id" için, yalnızca ihtiyaçlarını karşılamaya odaklı, düşünmeyen, güdüsel, o andaki tatmin duygusundan başka bir şey göremeyen hayvani tarafımızdır, diyebiliriz. Peki bir "Süper Kahraman" olarak "Batman" in "ego"ları doyuma ulaşmazsa?

Ankara Devinim Tiyatro'nun farklı biçim ve anlatım ile sahnelediği "İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN" adlı oyun sezon boyunca izleyici karşısında olacak.

Detaylı bilgiye tiyatronun sosyal medya hesaplarından, ankaradevinimtiyatro@gmail.com adresinden ya da 0535 475 05 68 nolu telefona whatsapp mesajı yazarak ulaşabilirsiniz. Biletler biletinial.com da satışta...

Tiyatro Yeni Sezon
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba