Darwin’le Akşam Yemeği

Darwin’le Akşam Yemeği: Evrim Yeme İçmeyi Nasıl Etkiler?

Darwin’le Akşam Yemeği
Darwin’le Akşam Yemeği Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2904 kez okundu.

Kitap Tanıtımından:

 

Eser Adı: Darwin’le Akşam Yemeği:

Evrim Yeme İçmeyi Nasıl Etkiler?

Yazar adı: Jonathan Silvertown

Türkçesi: Can Evren Topaktaş

Yayınevi: Kolektif Kitap

Türü: Bilim

Katkıda Bulunanlar:

Yayıma Hazırlayan: Müge Karahan

Son Okuma: Cihan Kara

Kapak Tasarımı: Deniz Akkol/Kolektif Tasarım

Cilt Bilgisi: Ciltsiz

Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı

Basım Tarihi: Eylül 2018

Basım Bilgisi: 1. Baskı

Sayfa Sayısı: 293 s.

Kitap Boyutları: 15 cm x 21,5 cm

ISBN No: 978-605-2205-13-6

Barkod No: 9786052205136

Etiket Fiyatı: 32,00 TL

Çıkış tarihi: 4 Ekim Perşembe

“Her alışveriş listesi, her yemek tarifi, her menü ve yemek pişirmek için kullandığımız her malzeme evrimci anlayışın babası Charles Darwin’le akşam yemeğine üstü kapalı bir davettir.”

 

Jonathan Silvertown Darwin’le Akşam Yemeği’nde en eski hominin atalarımızla bizi büyük bir sofra etrafında bir araya getiriyor. Ekmek, et, süt ürünleri, deniz ürünleri, sebzeler, baharatlar, tatlılar gibi temel gıdalar ve değişen beslenme alışkanlıklarımız üzerinden yaşamın evrimine ışık tutuyor.

 

Tat ve koku alma duyularımızın nasıl evrimleştiğinden acının sofralarımıza nasıl girdiğine, karbonhidrat ve yağ düşkünlüğümüzden yemeklerimizi neden ve ne zaman paylaşmaya başladığımıza dek okuma iştahını kabartan sorularla şekillenen bu çalışma, gıda sorununun hayatımızı temelden etkilediği günümüzde, neyi nasıl yediğimizi farklı düşünmeye davet eden bir kılavuz.

 

“Yemek hakkında gereğinden fazla kitap olsa da, benim gibi biri olduğunuzu ve bu tür davetlerin size de hiçbir zaman fazla gelmeyeceğini umarak, şu an elinizde tuttuğunuz şeyin bir kitaptan ziyade bir akşam yemeği daveti olduğunu farz edelim istiyorum. Ancak baştan belirtmeliyim ki bu farklı bir akşam yemeği olacak​;​ zihinlerimizi beslemeye yönelik bir akşam yemeği.”

 

KİTAPTAN ALINTILAR

“Evrim kader değil, potansiyeldir. Birçok gıda evrimin bu özelliğini ortaya koyar.”

 

“Toplu halde yemek yeme alışkanlığımız, ayrıca yiyeceklerimizi ürettiğimiz çiftlikleri ve yemek yediğimiz lokantaları işletmek için işbirliği yapmamız, bize antik çağlarda toplu halde avlanmamız sonucunda kalan mirasın temelleri üzerine inşa edilmiş davranışlardır.”

 

“Yumurta, tohum ve süt, hepsi de her ebeveynin aşina olduğu temel bir sorunun cevabıdır:

Bebeklerimizi nasıl korur ve besleriz? Kulağa gerçeküstü gibi gelse de bu üç krep malzemesinin her birinin evrimi, yaşamın dünya üzerindeki evriminin önemli dönüm noktalarıdır.”

 

“Çiftliklerin ve lokantaların genellikle aile işletmeleri olmaları, bize psikolojimizin kumaşında akraba seçiliminin önemli bir rol oynadığını hatırlatan bir unsurdur.”

 

“Hardalın ve akrabalarının acı tatları glikozinatlar olarak adlandırılan bir bileşkeler sınıfından kaynaklanır. Glikozinatlar kemirgen böcekleri caydırması beklenen savunma molekülleridir, ancak bu bitkileri yiyebilen özelleşmiş tırtıllar da vardır ve eğer sebzelerinizi kendiniz yetiştiriyorsanız bunu siz de çok iyi bilirsiniz. Aslında rokanın [arugula] bilimsel adı Latincede tırtıl anlamına gelen Eruca’dır.

Glikozinatlar yabani hardalları bütün tırtıllardan koruyamasa da bitkilere küf gibi mantar hastalıklarının bulaşmasını önleyebilir.”

 

“Acı tatlara bu kadar farklı tepkiler verebilmemizi sağlayan genleri fareler ve diğer memelilerle paylaşıyoruz. Atalarımız farelerin atalarıyla yollarını 93 milyon yıl önce ayırmıştır, dolayısıyla ortak tat genlerimizin evrim tarihimizde çok derinlere uzanan kökleri vardır.”

 

“Vejetaryen beslenme alışkanlıklarına sahip hayvanlar, yeşil sebzeleri yemeyen hayvanlara oranla, acı bileşikleri algılayan çok daha fazla reseptör genine sahiptir. Kediler acı tatları algılamalarını sağlayan yalnızca 6 reseptör genine sahipken, farelerde bu sayı 35’tir. 25 acı reseptör geninden oluşan repertuvarımız atalarımızın, tıpkı kuzenlerimiz büyük insansı maymunlar gibi, çok çeşitli bitki türlerini yiyebildiğine işaret eder.”

 

“Yeşil devrimden önce tahılların sapları ince ve uzundu. Bu saplar hasat döneminden önce bükülüp kırılmaya meyilliydi, özellikle de ürünlerin verimliliğini artırmak için gübre kullanıldığında. Bu bitkiler yapraklarının ve dallarının gelişimine, tohumları için harcadıkları enerjiden fazlasını harcıyordu ve bu da bitkilerin verimliliğini kısıtlıyordu. Doğal seçilim yetiştikleri ortamlarda kendilerine komşu bitkilerin gölgesinde kalmayacak kadar uzun boylu bitkileri kayırdığından, uzun ve yapraklı saplar bu bitkilere doğal ortamlarındaki evrim süreçlerinden kalan bir mirastır. Çiftçiler eski buğday türlerinden elde edilen uzun sapları kullanabilecekleri çeşitli alanlar buldu. 1860’lardan 1920’lere kadar yaz mevsimlerinde erkek giyiminde moda olan hasır şapkalar buğdayın bu yan ürününden yapılmıştır.”

 

“Mamut bozkırındaki hayvanları kovalayan sanatçı avcılar yalnızca et yiyerek beslenmiyordu. Bunun yanında bitkisel gıdaları da toplayıp işliyorlardı. İtalya’nın güneyinde yer alan bir mağaranın içinde yapılan kazılarda bulunan yassı ve yuvarlak bir taşın üzerindeki nişasta granülleri, 32 bin yıl önce mağarada yaşayan insanların sözkonusu taşı, yabani otların tohumlarını öğüterek una dönüştürmek için kullanıldıklarını gösterir.”

 

DARWIN’LE AKŞAM YEMEĞİ HAKKINDA

“Jonathan Silvertown yemeğin ne kadar eski olduğunu; tarihte ilk kimin neyi yediğini ve insanların neden yiyeceklerin peşine düştüğünü iyi biliyor.”

— Leslie Nemo, Scientific American

 

“Bu leziz kitabın her aşaması, çorbadan peynire, tat ve bilgiyle dolu. Silvertown, Darwin’in büyük keşfi doğal seçilimin ve yapay seçilimin benzer süreçler olduğunu ve insanlar arasındaki çeşitliliğe dayandığını gösteriyor. Sunumu tamamen taze ve eğlenceli.”

— New York Journal of Books

 

JONATHAN SILVERTOWN

Jonathan Silvertown Edinburgh Üniversitesi, Evrimsel Biyoloji Enstitüsü’nde profesördür. Ekoloji ve evrim üzerine çalışmalar yürüten Silvertown’un kitapları arasında The Long and Short of It, Demons in Eden, Plant Population Biology, More Than the Parts: Biology and Politics ve Fragile Web: What Next for Nature? yer alır.

 

Edebiyat Haberleri

06.11.2018

Darwin'le Akşam Yemeği Yeni Kitap Kolektif Kitap
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba