Niyâzî-i Mısrî Dönemi ve Tesirleri’ Bilgi Şöleni Kitap Olarak Yayımlandı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Bursa Şubesi ve Osmangazi Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen "Doğumunun 400'üncü Yılında Niyâzî-i Mısrî Dönemi ve Tesirleri" başlıklı bilgi şöleni Bursa Osmangazi Belediyesi yayınları arasından kitap olarak yayımladı.

Niyâzî-i Mısrî Dönemi ve Tesirleri’ Bilgi Şöleni Kitap Olarak Yayımlandı
Niyâzî-i Mısrî Dönemi ve Tesirleri’ Bilgi Şöleni Kitap Olarak Yayımlandı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 773 kez okundu.
16 Kasım 2018 tarihinde Seyyid Usul Dergahı Kültür Merkezinde başlayan ve iki gün süren programda, Malatya'da doğan, Diyarbekir, Mardin, Kerbela, Şam ve Kahire'de yetişen, Anadolu'nun bir çok yerini dolaştıktan sonra İstanbul, Bursa ve Kütahya'da yaşayan, Rodos ve Limni adalarına sürgün edilen, büyük mutasavvıf şair Niyâzi Mısrî doğumunun 400'üncü yılında anılmıştı.

Mustafa Efe ve Olcay Kocatürk'ün editörlüğünü yapığı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın sunuş, Prof. Dr. Bilal Kemikli'nin ise takdim yazısıyla başlayan eserde bildiri sunan isimler ise şöyle sıralanıyor: Süleyman Uludağ, Mustafa Kara, Salih Çift, Saadet Maydaer, Mustafa Emir Güneyceli, Hasan Basri Öcalan, Ali İhsan Karataş, Kenan Erdoğan, Alev Sınar Uğurlu, Hicabi Gülgen, Bedri Mermutlu, Ahmet Hakkı Turabi, Mustafa Efe, Olcay Kocatürk, Betül Tarakçı, Serhat Gültaş.

Kitapta yer alan bildirilerin konu başlıkları ise ; "Tasavvuf Kültürü ve Halvetîlik", "Mekâna Doğan Zaman; Niyâzî-Mısrî ve Dönemi", "Sanat, Şehir ve Miras" ve "Niyâzî-Mısrî'nin İzinde: Şemsî-i Mısrî".

229 sayfalık eserin sonuç bölümünde ise D. Mehmet Doğan'ın "Niyaî-i Mısrî'nin Bitmeyen Dünya Çilesi",  İsmail Güler'in "Misrî'nin Arapça Şiirleri Üzerine" ve  Bilal Kemikli'nin "Şehir ve Vefa" başlıklı yazıları yer alıyor.

Mahmut Erdemir

Kitap TYB TYB Bursa Osmangazi Belediyesi Son Çıkanlar Son Çıkan Kitaplar Yeni Kitaplar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba