Anadolu Dergileri ve Sorunları Paneli Yapıldı

Panelde Açılış konuşması yapan TYB Kayseri Şube Başkanı Selim TUNÇBİLEK 5. yılına giren kalem sohbetlerinin yeni yıldaki ikinci programında Anadolu Dergileri ve Sorunlarını konuşmak istediklerini bu nedenle bu günkü programa Kayseri’de yayınlanan altı derginin davet edildiğini belirtti. (Basın bültenidir.)

Anadolu Dergileri ve Sorunları Paneli Yapıldı
Anadolu Dergileri ve Sorunları Paneli Yapıldı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1178 kez okundu.

Eksiklikler yok mudur? Elbette vardır. Bireylikler Dergisi niçin çağrılmamış diye düşünenler olabilir. Tüm dergilerimizi burada konuk etmek istedir bazı dergilerimizi gelecek yıl yapmayı planladığımız daha geniş çaplı dergiler çalıştayına bıraktık. Gelecek yıl Anadolu Dergilerini ve sorunların daha geniş katılımla dijital yayıncılık sorunlarını da kapsar biçimde ülkemizden çok sayıda derginin katılımıyla gerçekleştirmek istiyoruz. 

Bu nedenle bu programımız için en eski dergilerimizden olan Erciyes Dergisini, Küçük Dergiyi, on dört yıldır aralıksız çıkan ÇINGI dergisini, Kamu Dergiciliği alanında istikrarlı yayınları ile göz dolduran Şehri Kültür Sanat ve Düşünen Şehir Dergisi ile AKalemler dergisini davet etmeyi uygun gördük. Davetimize olumlu katkı sunan bütün dergilerimize şükranlarımı sunarım. Gönül isterdi ki Anadolu Dergileri ve Sorunları konuşurken davet edilmeseler bile başka dergilerinde en azından dinleyici olarak salonumuzda bulunsunlar sorularıyla varlıklarını hissettirsinler isterdik. Kendi konumuza duyarsız kalmak kendimize yönelik saygınlığı zedeler. TYB Kayseri Şubesi kültür ve düşünce dünyamızın gelişimine katkı sunmaya devam edecek. Öncelikle katılımcıları sizlere takdim etmek istiyorum Erciyes Dergisi adına Genel Yayın Danışmanı Prof. Dr. Bayram Durbilmez, Küçük Dergi adına genel yayın yönetmeni Sn, Muhsin İlyas Subaşı, Çıngı Dergisi adına Sn, Abdullah Ayata, Şehir kültür sanat ve Düşünen Şehir Dergileri adına Sn, Mustafa İbakorkmaz ve Akalemler dergisi adına Sn, Kurtuluş Çelebi konuşmacı olarak aramızdalar. 

TYB Kayseri

Saygın dergilerimizin saygıdeğer temsilcilerine sunacakları katkılardan ötürü şimdiden teşekkür ediyorum. 

Sözü Küçük Dergi Adına söz Sn, Muhsin İlyas Subaşı'nda. Buyurun Hocam:

Muhsin İlyas Subaşı: "Teşekkür ederim sayın başkan. Dergilerimizin sorunlarının konuşulacağı bu toplantı önemli tespitlerin yapıldığı bir zemin olsun isteriz.

Dergiler her şeyden önce yazarların tanınmasına vesile olan yayın araçlarından birisidir. İlk eserleri Küçük Dergide çıkmış Şadi Kocabaş kardeşimiz yıllar sonra Çıngı dergisinde yazarak  Yazarlar dergiler arası geçişlerinde ne derecede önemli rol üstlendiklerini gösteren ayrıntılardan biridir. 

Anadolu Dergilerinin en temel sorunu bize göre kalite sorunudur. Dergilerimiz kaliteli yayın yaptıkları vakit mutlak surette birilerinin dikkatini çekeceklerdir. Mesela biz Küçük Dergiyi çıkardığımız zamanda Hisar, Töre, Türk Edebiyatı gibi köklü dergilerimizin davet edildiği bir dergiler toplantısına Ankara'ya Küçük Dergi olarak bizde davet dildik. Ben bu davetin muhtevadaki kaliteyle ilgili olduğunu düşünüyorum. 

Dergilerimizin hedefinin iz bırakan bir yayın ve iz bırakan bir yazar yetiştirmek olması gerekir. İyi şeyler yapıldığı zaman toplum tarafından mutlak surette fark edilmektedir."
TYB Kayseri

 

Muhsin İlyas Subaşı'nın ardından Erciyes Dergisi adına söz alan Prof. Dr. Bayram Durbilmez Erciyes Dergisinin yayın hayatı boyunca dört ayrı döneminin olduğuna vurgu yaparak kendisinin bu dönemlerden dördüncü dönemi temsilen Yayın Danışmanı olarak katıldığı belirtti. 493 sayısını yayınlayan Erciyes Dergisinin Anadolu’daki en uzun soluklu dergilerden biri olduğunu söyledi. "Bir dergi mektep olabiliyorsa dergidir. Yazarla okur arasında ilişki kurmada dergilerin önemli bir görevi var. Bu görevi yerine getiren Anadolu dergilerinde ilk ürünleriyle var olan yazarların daha sonra tüm dergilerde yazarak ünlü yazar olduklarını görmek gerekir. Yazar Yazacağı dergiyi iyi seçmelidir. "Okumaz yazarlara" dergilere yer açarak okura saygısızlık yapılmamalıdır. Dergilerle rekabet etmek başka derileri kötülemekle olmaz. Büyük yazar büyük şair yetiştirmek için dergilerin bir gayret içinde olması gerekir. Çırağı olunmayan işin ustası olunmaz. Dergiler her türlü güçlüğe rağmen çıkış zaman aralıklarına özen göstermelidirler. Anadolu dergilerinde gördüğümüz bu düzensizlik önemli bir sorundur." dedi. 

Çıngı Dergisi adına söz alan Abdullah Ayata ise  yazmaya dergilerle adım atmış bir yazar olduğundan bahisle yazar için dergilerin öneminden söz etti. Dergi düzenli aralıklarla çıkan basılı bir yayın organıdır diyerek dergicilik tarihimizle ilgili bilgiler verdi. Ülkemizde cumhuriyet öncesi çok dilli bir dergi yayıncılığı olduğundan söz etti. İdeolojik bağlamda yayıncılık yapan dergilerden örnekler verdi. Dergileri Çıngı'nın 53. sayısıyla Kayseri’de uzun süreli düzenli çıkan ikinci önemli dergi olduğunu söyledi. Konuşmalarında dergi faaliyetlerinden örnekler verdi. Anadolu dergilerinin en temel sorununun ilgisizlik olduğuna değindi. Dergilerin toplum hayatındaki yerinin anlaşılması için dr. yazıhaneleri v.s. gibi bekleme salonlarının süs aracı haline dikkat çekti. Dergilerin maddi sıkıntılarına değinen Ayata, dergileri öncelikli okumaları gerekenlerin bile okumadığına işaret etti. Yurt dışında okurun nitelik olarak daha konuya duyarlı olduğuna ilişkin örnekler verdi. 

Şehir Kültür Sanat dergisi ve Düşünen Şehir dergileri adına söz alan Mustafa İbakorkmaz ise; dergiciliğin bir hastalık olduğuna dikkat çekerek ben bu hastalığa küçük yaşlarda yakalanmış biriyim diyerek sözlerine başladı. Bu hatalık nedeniyle bütün hayatının değiştiğini ve artık hastalığının hayatını idare ettiğine bundan da sıkıntı duymadığını belirtti. Hayatında yer edinmiş pek çok derginin ismini zikrederek pek çok derginin hazırlığının içinde olduğuna değindi. Anadolu dergilerinin en temel sorununun profesyonellik olduğuna dikkat çekti. Profesyonellik ile amatörlük arasındaki farkın holding yöneticiliği ile seyyar satıcılık arasındaki fark kadar belirgin olduğuna işaret etti. Profesyonelliğin yalnızca maddi imkanla ilgili olmadığına değinerek kıt kaynaklarla profesyonel dergi çıkarılabilir dedi. Anadolu Dergilerinin önemli bir zihni üretim yaptıklarına değinerek bu zihni üretimin pazara sunumu konusunda yeterli özenin göstermediğine dikkat çekti. 

AKalemler Dergisi adına söz alan Kurtuluş Çelebi ise ürün ağırlıklı ilkeli bir dergi çıkardıklarından söz ederek Acemi Kalemler isminin bilinçli bir tercih olduğuna gönderme yaptı. Yazar okulunda Hocaları Selim Tunçbilek'le yollarının kesiştiğine değinerek Selim Hocamızın maddi özverisi ve bizim gayretimizle bu dergi vücut buldu dedi. Pek çok önemli çalışmaya imza attıklarına değinerek Elif Şafak romanının intihal olduğuna yönelik yayınlarının pek çok yayın organınca iktibas edildiğine işaret etti. Son sayımızda Atatürk Dil tarih Yüksek kurulu ve Türk dili dergisi yayın kurulu üyesi Prof. Dr. Nevzat Gözaydın hocamızın 1996 yılında yazdığı Türk şiiri Anıt sayılarında yer alan bir küçük hatanın dergileri aracılığıyla düzeltildiğine işaret ederek manifestolarındaki ilkelere uygun davranarak dikkat çeken en genç dergilerden fakat etkin bir dergi olduklarından söz etti. En çok haber yapılan dergilerden biri olduklarını söyledi. Adımızın yabacısıyız diyerek birinci ciltten sonra isimlerini Akalemeler olarak   değiştirdiklerine işaret etti. Böyle genç ve güzel bir ailenin içinden olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerini tamamladı.

Anadolu Dergileri ve Sorunları Paneli katılımcılara yöneltilen sorularla son buldu. 

TYB Türkiye Yazarlar Birliği TYB Kayseri
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba