Türkiye Yazarlar Birliği 40. Yıl Yemeği Düzenledi

"40 Yıldır Ülkemizin Kültür Hayatına Katkı Sağlıyoruz" (Basın bülteninden.)

Türkiye Yazarlar Birliği 40. Yıl Yemeği Düzenledi
Türkiye Yazarlar Birliği 40. Yıl Yemeği Düzenledi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1071 kez okundu.

TYB yönetim kurulu üyeleri, geçmiş yıllarda birliğin yönetiminde bulunmuş isimler, akademisyenler ve gazetecilerin de bulunduğu akşam yemeğinde 2019 yılında yapılacak çalışmaların planlaması da yapıldı.

31. 01. 2019 tarihinde,  Yargıtay Lokalindeki yemekten sonra gerçekleşen değerlendirme toplantısını TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan yönetti.

Arıcan burada yaptığı konuşmada, uzun yıllar varlığını sürdürmede zorluklar yaşan hatta bu zorluklara dayanamayarak kapanmak zorunda kalan sivil toplum kuruluşlarının olduğu günümüzde, TYB'nin 40 yıldır sürekli kültür sanat faaliyetleriyle Türkiye'nin gündeminde olmasının nedenini açıklarken birliğin ilk kurulduğu yıllardaki samimiyet ve ülkemize hizmet anlayışına vurgu yaptı.

Arıcan,  "Bu akşam burada, kurucu şeref Başkanımız D. Mehmet Doğan ve kurucu üyelerimiz, geçmiş yıllarda birliğimizin yönetiminde bulunmuş, hiçbir çıkar gözetmeksizin hizmet etmiş abilerimiz var. Öncelikle sizlere, etkinliklerimize katkı ve katılım sağlayan değerli üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Şunu içtenlikle ve samimi olarak söylüyorum ki; TYB daha nice 40'lı yaşlara doğru emin adımlarla ilerleyecektir. Bunu yaparken de, ilkelerimizden, değerlerimizden vaz geçmeyeceğiz" dedi.

Daha sonra konuşan TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ise, TYB'nin hiçbir dış destek görmeden, kendi gücüyle ve ürettikleriyle bugünlere geldiğini ve bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum diye konuştu.

Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Yazarlar Birliği Türkiye'nin kültür, edebi hayatında çok yüksek sesli konuşmayan ama yüksek tesirleri olan bir kuruluş.  Çok parlak,  bağıran gürültü yapan işleri yapmaktansa sessiz ve derin denilebilecek mahiyette, sürekliliği esas alan faaliyetler düzenledik. Bunlardan bir tanesi de "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri" dir. Bu ödüllerin verilmesi ilk planlandığında Necmettin Turinay'ın büyük katkıları olmuştu. Bugün gelinen noktada, benzer ödül çalışması yapanlar, önce biz kime ne amaçla ödül vermişiz ona bakıyorlar. Yazarlar Birliğimizin listelerinden yararlanıyorlar. "

40. Yıl dolayısıyla da çok önemli faaliyetleri düzenlediklerini belirten Doğan, 30-40 yıldır devam eden ve artık geleneksel hale gelmiş etkinliklerin bundan sonra devam edeceğini, bunlardan biri olan Uluslararası Şiir Şöleninin on üçüncüsünün Özbekistan'da yapılması için çalışmaların başladığını ifade etti.

 Doğan: "Değerli arkadaşlar yaptıklarımız kalacak. Çok şey yaptık yapmaya devam edeceğiz. Bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum bu kendi adıma hayır işi olduğunu düşünüyorum. Yazarlar Birliğine verdiğim katkı benim için bir hayır işi bundan da büyük bir zevk alıyorum. Bundan hiç yüksünmüyorum. Bu uğurda en ufak teferruatla uğraşırım. Mümkün olduğu kadar siyasi alana tekabül eden işlerle uğraşmayalım. Siyaset içinde olan inanları konuşturmayalım. Daha çok kültür sanat dalında ihtiyaç var. O yüzden biz kendi alanımızda güzel işler yapalım. Yeni yetişen arkadaşlarımızı bu bağlamda ayakta tutalım. Bu aynı zamanda şevk uyandırma meselesidir." diye konuştu.

Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan'ın konuşmasından sonra, Genel Başkan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan TYB'nin şimdiye kadar yaptığı faaliyetler ve bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında konuşmak isteyenlere söz verdi.

Programın sonunda, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan konuşmacıların birlikle ile ilgili değerlendirme, talep ve beklentilerine yönelik sorularını cevapladı ve toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Katılanlar: D. Mehmet Doğan, Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, İbrahim Ulvi Yavuz, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Ahmet Şenol, Celil Güngör, Çetin Baydar, Erbay Kücet, Ercan Yıldırım, Ahmet Fatih Gökdağ, Ferhat Koç, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Hüseyin Albayrak, Hüseyin Türk, İbrahim Demirci, İbrahim Halil Çelik, Dr. İsmail Bozkurt, M. Atilla Maraş, Hacı Mahmut Erdemir, Mehmet Aycı, Mehmet Sılay, Dr. Muhammed Enes Kala, Muhsin Mete, Mustafa Ekici, Dr. Necmettin Turinay, Osman Özbahçe.

 

TYB Türkiye Yazarlar Birliği
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba