TRT 2 İlk Haftasında İhtiyaçları Karşıladı Mı?

Cihat Albayrak yazdı.

TRT 2 İlk Haftasında İhtiyaçları Karşıladı Mı?
TRT 2 İlk Haftasında İhtiyaçları Karşıladı Mı? Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1481 kez okundu.

Geçmişte kültür sanat alanında önemli bir yayın alanı olan TRT 2'nin uzun yıllar sonra yeniden yayın hayatına başlaması pek çok kişiyi sevindirdi. 

Bundan tam iki yıl önce, TRT'nin bu alanda adım atması gerektiğini TRT Sanat TV Kanalı Açılıyor başlıklı asparagas haberimizle ifade etmiştik. Yaklaşık bir yıl önce TRT 2 ile ilgili haberler basına yansıdı. Geçtiğimiz günlerde ise kanal yayın hayatına başladı. 

Kanalın izlenme oranları ya da içerik kalitesi ne olursa olsun, yalnızca varlığının önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü ne yazık ki ülkemizde televizyon kanalları dizilerden ibaret bir içerik politikası izliyorlar yıllardır. TRT'nin farklı kanallarındaki kültür-sanat programlarının da bir bir kapandığını biliyoruz. Özellikle edebiyat alanında yayın yapan Derkenar (TRT 1) ve Gündem Edebiyat (TRT Türk) programlarının yayından kaldırılması bu alanda oldukça önemli bir açığa neden olmuştu. 

TRT 2'nin açıklanan programları ve yayın akışı içerisinde benzer formatta hiçbir yayına yer vermediğini görmek üzücü oldu. Son çıkan kitapların, kitap fuarları ile ilgili haberlerin, yayıncılık dünyamızdan gelişmelerin, söyleşi vb. etkinliklerin, edebiyat dergilerinin işleneceği bir programın TRT 2'de olması oldukça önemli. Umarım ilerleyen zamanlarda bu konuda bir çalışma yapılır. 

Kanal ilk haftasında program tanıtımlarının döndüğü oldukça uzun bir vtr'nin oldukça sık yer alması açıkçası biraz rahatsız edici oldu. Ayrıca, "TRT 2 yeniden açılmış" diyerek televizyon başına oturttuğumuz kişilerle, önceki gün izlediğimiz programları tekrar izlemek de pek hoş olmadı. Daha açık ifade etmek gerekirse, TRT 2, ilk bölümlerini yayınladığı neredeyse tüm programları tekrar yayınladı. Bazı programların tekrarlarının günün farklı saatlerinde yayına alınması normal ve hatta izlemeyenler için gerekli olabilir. Ancak neredeyse tüm programların tekrarlarını yayınlamak pek doğru değil. 

İlk haftasında reklam yayınlamadığını gördüğümüz TRT 2'nin, yayın çizgisine paralel ürünlerin reklamını yapması gerektiğini düşünüyorum. Nispeten makul bir fiyat politikası ile örneğin kitap fuarlarının, yayınevlerinin, sergi vb. etkinliklerin, konserlerin, kitapların, resim vb. alanlardaki sarf malzemelerinin reklamlarını alarak hem gelir elde edebilir hem de normal şartlar altında tv reklamı yayınlayamayacak pek çok işletmenin makul fiyatlarla hedef kitlesine ulaşmasını sağlayabilir. 

Son olarak, üzerinde iyi çalışılmış çok sayıda nitelikli programa imza atıldığına kanaat getirdiğim TRT 2'nin özellikle amatör ya da yolun başında olan sanatçılara da kendilerini ifade etme şansı tanıması gerektiğini düşünüyorum. Resim, edebiyat, sahne sanatları, fotoğraf, sinema gibi alanlarda çaba gösteren genç yeteneklerin çalışmalarını tanıtabilecekleri bir program oldukça yerinde olacaktır. 

İLK HAFTADA: 
- Televizyonda kültür ve sanat konuşulması bile bizi heyecanlandırdı.
- Güzel filmler izledik. 
- Görüntü kalitesi olarak üst düzeyde programlarla karşılaştık.
- Film öncesi ve sonrasında film ile ilgili programların yayınlanması oldukça iyi düşünülmüş bir detay olarak göze çarptı.
- Özellikle sanal stüdyolarda hazırlanan programlar pek de hoş bir ortam sunmadı. (Mimarlık Söyleşileri hariç..)
- Sarayın Lezzetleri oldukça kaliteli bir yemek programı olmuş.
- TRT 2'nin eski müdavimleri Bob Ross'u ve Resim Sevinci programını kanalda görmek istiyor. 
- Bir Resim Bir Hikaye programı olağanüstü güzeldi. İlk programın konuğu olan güzel sanatlar fakültesi dekanı (ismini hatırlayamadım) ayrı bir programı kotarabilecek kapasitedeydi.

TRT 2'yi canlı izlemek için tıklayın.

TRT 2 TRT 2 İzle TRT 2 Canlı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba