Okulun Baş Belası Haylazlık Diyetinde!

Çağdaş çocuk edebiyatının en çok okunan yazarlarından Andrew Clements, yeni romanı HAYLAZLARIN KRALI'nda komik olduğu kadar etkileyici bir okul hikâyesi anlatıyor.

Okulun Baş Belası Haylazlık Diyetinde!
Okulun Baş Belası Haylazlık Diyetinde! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1325 kez okundu.

Dünya çocuk ve gençlik edebiyatının en önemli isimlerinden Andrew Clements, öğrencilik hayatını resmettiği okul hikâyelerine bir yenisini ekledi. Bunun Adı Findel ve Karne Oyunu gibi romanlarıyla çok sevilen yazar, Türkçe’deki 8. kitabında okulun en me hur hayla ının ba ından geçenleri anlatıyor. Okulda sorun çıkararak ağabeyinin ve arkada larının gö üne gireceğini dü ünen bir çocuğun deği imini es rili bir dille anlatan roman, çevrenin davranı larımı a etkisini e si bir yaratıcılıkla i liyor. Tüm dünyada milyonlarca çocuğun duygularına dokunmayı ba aran, öğretmenler ve ebeveynler tara ından da ilgiyle okunan Clements’in e si anlatımından arkada lığın, dürüstlüğün, sö ünde durmanın erdemine ili kin unutulmaz bir roman. 

 

Okuldaki haylazlıklarıyla ünlü Clay, çizdiği bir portre karikatürle bardağı taşırır. Müdürün odasındaki azarlardan kurtulsa da, övgüler alacağını sandığı ağabeyinden kurtulamaz. Kendi yaptığı hataları kardeşinin tekrarlamasını istemeyen ağabey, ondan söz alınca, Clay okulda sorun çıkarmamaya çabalar. Tam ailesinin ve müdürün güvenini kazanmak üzereyken yine işler karışır. Clay, suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışırken, başına bela açmadan durmayı başarabilecek midir?

 

Andrew Clements

1949'da ABD'nin New Jersey eyaletinde doğdu. Northwestern Üniversitesi'nde edebiyat eğitimi aldı, National Louis Üniversitesi'nde eğitim üzerine yüksek lisans yaptı. Çocukluğunda yaz aylarını telefonu, televizyonu, hatta kapı zili bile olmayan bir evde geçirmesi, yazarlığını derinden etkiledi. Şarkı sözü yazarlığı ve öğretmenlik yaptı, resimli kitaplar için metin yazdı. İlk çocuk romanı, 1996'da yayımlanan Bunun Adı Findel 'le (Frindle) büyük bir satış başarısı yakaladı, Amerika'nın hemen her köşesinde pek çok ödül kazandı. Peş peşe yazdığı, The Landry News (Landry'den Haberler, 1998), Gizemli Anahtar (The Janitor's Boy, 2000), The School Story (Okul Öyküsü, 2001), The Last Holiday Concert (Yıl Sonu Konseri, 2004), Karne Oyunu (The Report Card, 2004), Konuşmak Yok! (No Talking, 2007), Tek Mi ? Çift Mi ? (Lost and Found, 2008), Haylazların Kralı(Troublemaker, 2011), Sıradan Bir Çocuk (About Average, 2012), The Map Trap (Harita Tuzağı, 2014) ve Kaybedenler Kulübü (The Losers Club, 2017) ile başarısını sürdürdü.

Seksenden fazla kitabı bulunan yazar, eşiyle birlikte Massachusetts'te yaşıyor; dört oğlu var.

 

Edebiyat Haberleri

19.03.2019

Günışığı Kitaplığı Haylazların Kralı Andrew Clements
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba