Ray Bradbury'den Ölüm Öyküleri: Sonbahar Ülkesi

Fahrenheit 451'in yazarı Ray Bradbury'e ait Sonbahar Ülkesi adlı kitap İthaki etiketi taşıyor.

Ray Bradbury'den Ölüm Öyküleri: Sonbahar Ülkesi
Ray Bradbury'den Ölüm Öyküleri: Sonbahar Ülkesi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2707 kez okundu.

Ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olan ve hala çok satanlar listesinde yer alan Fahrenheit 451'in yazarı Ray Bradbury'e ait Sonbahar Ülkesi adlı kitabı kitapyurdu'ndan uzun süre önce satın almıştım. Bir bilim kurgu ya da distopya beklerken, kitabın 19 ayrı öyküden oluştuğunu görmek beni hayal kırıklığına uğrattı doğrusu. Ne var ki yazarın gerçekdışı öğelerle zenginleştirerek ölüm temasını işlediği öyküler kısa sürede beni kitaba ısındırdı. 

Sonbahar Ülkesi'nde farklı yaşlarda, yaşam tarzlarında insanların farklı nedenlerle ölümlerini okuyoruz. Kitap bu nedenle karamsar bir tablo çizse de kurgu olarak oldukça iyi noktadaki öykülerin okuru etkisi altına alması kaçınılmaz.. 

İthaki etiketi taşıyan kitabın şu  anda kitapyurdu'nda satış dışı olduğunu görüyoruz. Kitapçılarda ya da farklı kitap satış sitelerinde bulunabilirse, öyküye, fantastik eserlere, bilim kurguya ilgisi olan okura tavsiye ediyorum. 

ARKA KAPAK'TAN:

“Ama ölüm nedir? Başka bir oda mı? Mavi bir oda, yeşil bir oda, şimdiye kadarki bütün odalardan daha büyük bir oda! Ama anahtarı nerede?”

Bu kitaptaki öyküler ya ölümle başlıyor ya da ölümle bitiyor.

Ray Bradbury, korkunun, içimizdeki karanlığın, yıllarca birlikte yaşadığımız ama henüz farkına varmadığımız arzuların ve bunların davet ettiği dehşetlerin, “hepimizin bağrındaki cinayet”in, saflığın ve şeytaniliğin birlikte nefes alan öykülerini anlatıyor bize. Haritasını hep yanımızda taşısak da ziyaretimizi sürekli ertelediğimiz bir ülkeyi, sonbahar ülkesini anlatıyor.

İnternet tanıtımından:

Mehmet Moralı’nın Türkçeye çevirdiği Sonbahar Ülkesi, ölüm hakkında okunabilecek en hayati kitaplardan biri. Fantazi, korku ve bilimkurgu edebiyatına damga vuran yazarlardan biri olan Ray Bradbury, 1920’de doğdu. Uzun yaşamına Fahrenheit 451 gibi bir distopyanın yanında sayısız öykü sığdırdı. Tüm hayatını kitaplara ve yazmaya adayan Amerikalı yazar, 5 Haziran 2012’de öldüğünde, arkasında Mars Yıllıkları, Resimli Adam ve Sonbahar Ülkesi gibi başucu kitabı olmaya aday birçok unutulmaz eser bıraktı. Stephen King ve Neil Gaiman gibi ustalar ondan ilham aldı. Uygarlığa yön veren toplumsal meseleler ile modern insanın bireysel sorunlarını bir arada işleyebilmesi ve insanın ruhunu donduran öyküleri eşsiz bir sıcaklıkla kaleme alması, Bradbury’nin en önemli özelliği oldu.

Ray Bradbury Fahrenheit 451 Sonbahar Ülkesi İthaki İthaki Yayınları
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba