Tanrı'nın Unutulan Çocukları - Okuma Notları

Craig Silvey'e ait kitap Martı etiketiyle yayınlanmış.

Tanrı'nın Unutulan Çocukları - Okuma Notları
Tanrı'nın Unutulan Çocukları - Okuma Notları Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3432 kez okundu.

Kitaplığımızda uzun süredir sırasını bekleyen kitaplardan biri de Craig Silvey'e ait Tanrı'nın Unutulan Çocukları adlı kitabıydı. Kitabın orijinal adı Jasper Jones. 

448 sayfalık nispeten hacimli kitabı iki günde okuduk. Kurgusu ile insanı soluksız bıraktığını ve günümüzüm en büyük yanılgılarından ve acımasızlıklarından biri haline gelen insanlara suç yakıştırma kötülüğünü oldukça iyi işlediğini söylemek mümkün. 

Kitapta yaşananlar hakkında detay vermeyi yazarına ve yayıncısına karşı bir haksızlık olarak görüyoruz. Şu kadarını söylemekle yetinmeliyiz: Toplum tarafından olumsuz örnek olarak görülen çocukların/gençlerin/yetişkinlerin, faili meçhul suçlarda ilk hedef haline gelmelerinin ne kadar yıkıcı sonuçları olabileceğini anlatıyor bize Tanrı'nın Unutulan Çocukları. Sadece karnının doyurabilmek için çalmak zorunda kalan, sadece kendini savunamadığı için üzerine atılan suçlarla ömrünü geçiren insanların hayatlarını toplum olarak nasıl mahvedebildiğimizi çarpıcı bir şekilde gösteriyor Craig Silvey. 

İlk olarak 2009'da okurla buluşan kitabın sinemaya da uyarlandığını hatırlatalım. Sinema versiyonu ile kitabın bazı noktalarda birbirinden ayrıldığını ve hemen her sinema uyarlamasında olduğu gibi kitabın tadını vermediğini görsek de, kitabı temin edemeyenler ya da 448 sayfayı fazla bulanlar, meraklarını filmin izleyerek giderebilirler. 

Kitapta bizi en çok etkileyen şey, bütün şüphelerin odağındaki karakter olan Jasper Jones'a, yaşananlarla hiç ilgisi olmamasına rağmen başından sonuna destek veren, ona güveni ile adaletin sağlanmasına yardımcı olan kitabın anlatıcı karakteri Charlie'ydi. Bugün kaçımız başını olabilecek en büyük derde sokma pahasına yanımızda durabilecek, masumiyetimize tamamen inanabilecek dostlara sahibiz... 

Kitapta çocuk denilebilecek karakterlerin sigara ve içki ile çok fazla yan yana getirilmesi, küfürlerin sempatiklik aracı olarak kullanılması pek hoş olmasa da, gerçekçi durduğunu da kabul etmek gerek. 

edebiyathaberleri.com olarak bu güzel eseri kitaplığımızda bu kadar çok beklettiğimiz için üzgün olarak, yazımızı okuyan herkese tavsiye ediyoruz. 

Tanrının Unutulan Çocukları Martı Yayınları Kitap Son Çıkanlar Son Çıkan Kitaplar Yeni Kitaplar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba