Nobel Edebiyat Ödüllü 100 Yazardan Alıntılar / E-Kitap

Utku Yasavul, Nobel Edebiyat Ödülü alan 100 yazar ve şairin eserlerinden alıntıları derlediği kitabını e-kitap olarak yayınladı: Nobelli Yazarlardan Alıntılar

Nobel Edebiyat Ödüllü 100 Yazardan Alıntılar / E-Kitap
Nobel Edebiyat Ödüllü 100 Yazardan Alıntılar / E-Kitap Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 15390 kez okundu.

Kitabı hazırlama süreci hakkında bilgi veren Yasavul'un açıklamaları şöyle:

Nobel Edebiyat Ödülü, edebiyat alanında verilen en önemli ödüllerin başında gelir. Belki de en önemli ödüldür. Nobel jürisi ise her zaman politik olmakla suçlanır. Oysa yüksek edebiyat daima politiktir. Yüksek edebiyat taraf tutar, muhalefet eder, yüksek edebiyat birilerinin ayağına basar. 

Bu yüzden 20. Yüzyılın pek çok önemli edebiyatçısı gibi Nobelli yazarlar da politik kimselerdir. Ve evet bu ödül politiktir…

Nobel Edebiyat ödülleri daima bazı yazarları es geçmekle suçlanır, oysa zaten bir kişiye ödül vermek pek çok kişiye ödül vermemektir, her liste doğası gereği birilerini dışlar. Nobel edebiyat jürisi de çoğu zaman tahmin edilemez şekilde ödüller vermiştir. Tolstoy, Kundera, Murakami, 

Utku Yasavul

Yaşar Kemal gibi bir türlü ödül verilmeyen verilmemiş yazarlar vardır. Ve ödül alan bazı yazarları kamuoyu çok az tanır… Nobel jürisi sürpriz yapmayı sever yani.

Ama nihayetinde Nobel almış yazarlar yaşadığımız çağın en büyük edebiyatçıları arasındadır. Ve başlı başına bu yazarları okuyarak iyi bir edebiyat görüşü kazanılabilir, okuma keyfi yaşanabilir.

Bu derleme bugüne kadar Nobel edebiyat ödülü almış, 110 yazarın eserlerinden çeşitli pasajları kapsıyor. Çalışmanın içinde bazı çok iyi bildiğimiz yazarlardan uzun uzun alıntılar yaptım böylece okuma keyfini artırabileceğimi düşündüm. Bazı yazarların Türkçe’ye hiçbir çevirileri yoktu, bunların çevirilerini Yalın Şen’le birlikte gerçekleştirdim. Kimi yazarlarla ben de ilk defa tanıştım ve keyifle okudum.

Bu derlemeyle Nobel Ödülü almış yazarın eserlerinden küçük lezzetler sunabileceğimi ve yazarların külliyatlarına ilgi uyandırabileceğimi düşündüm. Keyifle okumanız dileğiyle…

 
KİTABI ONLİNE OLARAK OKUMAK YA DA CİHAZINIZA İNDİRMEK İÇİN GÖRSELE TIKLAYABİLİRSİNİZ:
 
Nobelli Yazarlardan Alıntılar
 
Bu çalışmada Nobel ödülü almış 100 edebiyatçının en az 3 eserini inceledim (Zaten büyük çoğunluğunun 1'den fazla eserini daha önce okumuştum)

Araştırma sürecim boyunca Hemingway, Marquez gibi bazı çok iyi bildiğimiz yazarla ilgili seçim zorluğu çektim. Hangi pasajı alıntılasam bir başkası eksik kalacak gibi geldi. Burada çok iyi bildiğim yazarlarda tamamen şahsi tercihlerimi kullandım. 

Bazı yazarlar az biliniyordu. Mauriac ya da Sinclair Lewis yazarlarla ilgili araştırmalarımda genel olarak başyapıtı diye nitelenen eseri öne çıkarmayı tercih ettim. Ve bazıları vardı ki hiç bilinmiyordu. Bu yazarların Türkçe'ye çevrilmiş tek bir eseri dahi yoktu. (Nobel bir İsveç ödülü olduğu için 1900'lerin başında bizim hiç bilmediğimiz bazı İskandinav edebiyatçılara ödül verilmiş). Bu yazarların global anlamda popülerleşmiş eserlerini alıp, İngilizce çevirilerinden Türkçe'ye çevirdim. 

Evet Nobel politik yanı olan bir ödül ve ben bunu derlemenin önsözünde tartıştım. Ama öte yandan Nobel ödülü almış yazarlar çağımızın en büyük edebiyat dehaları ve sadece bu yazarları okumak başlı başına bir külliyata hakim olmak demek. Amacım bu yazarların edebi lezzetlerini bir parça da olsa yaşatmaktı.
Utku Yasavul Nobelli Yazarlardan Alıntılar E-Book E-Kitap Oku İndir
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba