Büyük Yazarların Gizli Hayatları

Robert Schnakenberg, efsane yazarların kişisel takıntıları, sırları ve sansasyonlarıyla beynimizi allak bullak etmeyi başardı!

Büyük Yazarların Gizli Hayatları
Büyük Yazarların Gizli Hayatları Nisan
Bu içerik 8548 kez okundu.

Türkiye’de Domingo Yayınları tarafından basılan, “Büyük efsanelerin akıl almaz sansasyonları” serisi olarak da ifade edilebilecek serinin ikinci kitabı “Büyük Yazarların Gizli Hayatları.” Robert Schnakenberg bu ikinci kitabında, herkesin tanıdığı, gelmiş geçmiş en büyük yazarların hayatlarındaki gizli kalmış yanları buluşturuyor okurla. Kitapta kimler yok ki; Kafka'dan, Tolstoy'a, Lewis Carroll'dan Oscar Wilde'a onlarca isim haberdar olmadığımız çılgın yaşamlarının perdelerini aralıyor.

Edebiyat derslerinde öğretmenlerin, yazarların bu sansasyonel yanlarından bahsetmemeleri, bu kitapta yazılı olanların sır olarak kalmasını istemelerinden başka ne olabilir ki diye düşünmüyor değil insan. Kısacası, Büyük Yazarların Gizli Hayatı, edebiyat severler için keyifli bir magazin içeriği sunuyor okuyucuya. Gizli olan hep merak edilmiştir ya.

Şimdi ne dersin kitapta adı geçen yazarların bazılarından kısa kesitler görmeye! 

Kafka 
Kafka’nın, Bohemya İşçi Kaza Sigortası Enstitüsü’nde çalışırken ilk sivil koruma kaskını geliştirdiği söylenir. Yazar hem sağlıksal hem de ahlaki nedenlerden dolayı sıkı bir vejetaryendi. Bir gün bir akvaryumdaki balığı hayranlıkla izleyen Kafka “Şimdi sana daha bir iç huzuruyla bakabiliyorum çünkü artık seni yemiyorum” dedi. 

Virginia Woolf
Bir romanın sonuna yaklaştığında kendi deyimiyle ‘çıldıran’ Virginia Woolf, hastalığının manik safhasında biteviye konuşurdu. Bir defasında 48 saat aralıksız konuşmuştu. Bir grup arkadaşıyla Rodin’in stüdyosuna yaptığı ziyarette Woolf’a sanatçının üstünü örttüğü parçalara bakmaması söylendi. Her zamanki gibi kendisine getirilen kısıtlamalara meydan okuma eğiliminde olan yazar, ilk iş yasaklı heykellerden birinin üstünü açmaya koyuldu. Rodin ise yanına gelip tokadı yanağına yapıştırdı.

Jack London

Jack London yazılarından bir milyon dolar kazanan ilk Amerikalı yazardı. Aynı zamanda sadık bir sosyalistti ki bu çelişki çağdaşlarının gözünden kaçmadı. Tüm sınıf mücadelesi ve ekonomik adalet konuşmalarına karşın London özellikle Asya halklarına karşı özel bir horgörü besleyen, acımasız bir ırkçıydı. 

Charles Dickens 
Charles Dickens, masa ve sandalyelerin istediği şekilde düzenlenmediği bir odada yazı yazmayı reddeden, takıntılı biriydi. Herhangi bir odadaki herhangi bir mobilyanın tam yerini hatırlayabilmek gibi tuhaf bir yeteneği vardı. Uğur getirmesi için her şeye üç defa dokunurdu. Daima yüzü Kuzey Kutbu’na bakacak şekilde uyumakta ısrar ederdi. Paris morguna karşı tuhaf bir saplantısı vardı. Burada boğularak ölen avarelerin ve diğer sahipsizlerin cesetlerini inceleyerek günlerini geçirirdi.

William Shakespeare
Shakespeare yazdıklarından kazandığından daha fazla geliri tefecilik yaparak kazanıyordu.

Lewis Carroll
Alice Harikalar Diyarında’nın yazarı Lewis Carroll bir matematik dehasıydı. Kelime üretmekte üstüne yoktu. Halen İngilizcede onun uydurduğu onlarca kelime kullanılmaktadır. Kütüphanelerde kitapların daha kolay bulunabilmesi için kitap adını cildin sırtına yazma fikrini hayata geçirdi. Scrabble kelime oyununun ilk örneğini yaptı. En sevdiği ulaşım aracı kendi icat ettiği üç tekerlekli bisikletti.

Agatha Christie
Agatha Christie, 1926 yılında 36 yaşındayken ortadan kayboldu. Yerel polis, halk ve istihbaratçılar her yerde onu aradı. 10 gün sonra sahte bir kimlikle bir otelde bulundu. Soranlara ne olduğunu hatırlamadığını söyledi. Gerçekte ne olduğu ise bir sır olarak kaldı.

Edgar Allan Poe
Amerika’nın dışarıda en çok tanınan edebi şahsiyeti Edgar Allan Poe, kendi ülkesinde beş parasız ve halk sevgisinden yoksun bir halde hayata veda etti. Poe ‘Kuzgun’ adlı eseriyle gurur duyar, onu ‘gelmiş geçmiş tüm şiirlerin en iyisi’ diye adlandırırdı. Ancak telif hakları yasası konusundaki cehaletinden dolayı bu eserden neredeyse hiç para kazanamadı. Poe çocukken mezarlıkta eğitim görmüştü. Matematiği mezar taşlarının üstündeki tarihleri toplayıp çıkararak öğrendi. 

Honore de Balzac 
Bir metre 60 santimlik boyuyla Honore de Balzac, doymak bilmez iştahı, eksantrik giyimi ve kaba saba tavırlarıyla meşhurdu. Gecelerini gündüzlerine katan yazar günde yaklaşık 50 fincan koyu Türk kahvesi içiyordu. 

KİTAPTA BAŞKA HANGİ YAZARLAR MI VAR?
William Shakespeare, Lord Byron, Honore de Balzac, Edgar Allan Poe, Bronte Kardeşler (Charlotte Bronte, Emily Bronte, Anne Bronte), Henry David Thoreau, Walt Whitman, Leo Tolstoy, Emily Dickinson, Lewis Carroll, Louisa May Alcott, Mark Twain, Oscar Wilde, Arthur Conan Doyle, W.B. Yeats, H.G. Wells, Gertrude Stein, Jack London, Virginia Woolf, James Joyce, Franz Kafka, T.S. Eliot, Agatha Christie, J.R.R. Tolkien, F.Scott Fitzgerald, William Faulkner, Ernest Hemingway, Ayn Rand, Jean-Paul Sartre, Richard Wright, William Burroughs, J.D. Salinger, Jack Kerouac, Kurt Vonnegut, Toni Morrison, Sylvia Plath ve Thomas Pynchon.

E-book olarak okumak için buraya tıklayın.

 

 

Büyük Yazarların Gizli Hayatları Robert Schnakenberg Domingo Yayınları Shakespeare Lord Byron Honore de Balzac Edgar Allan Poe Bronte Kardeşler Leo Tolstoy Virginia Woolf James Joyce Franz Kafka Ernest Hemingway
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba