Halide Edip Adıvar Ölümünün 50. Yılında Anılıyor

Türk edebiyatının öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin düzenlediği sempozyumla, ölümünün 50. yılında anılıyor.

Halide Edip Adıvar Ölümünün 50. Yılında Anılıyor
Halide Edip Adıvar Ölümünün 50. Yılında Anılıyor Nisan
Bu içerik 3617 kez okundu.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 25-26 Aralık'ta, "Türkiye'de Kadın Yazarlığın Tarihi III" başlığıyla düzenlenen uluslararası sempozyum serisi kapsamında, Adıvar'ın güçlü edebiyat ve düşünce serüveni mercek altına alınacak. 

Vurun Kahpeye, Ateşten Gömlek, Sinekli Bakkal gibi unutulmaz eserlere imza atan Türk edebiyatının öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar'ın, ölümünün 50. yılına özel yapılacak olan sempozyumda, romanlarına, hikayelerine, tiyatrolarına ve fikri eserlerine odaklanılarak yazarın İstanbul’daki hayatı, sömürgecilik karşısındaki tutumu, diğer kadın yazarlarla ilişkileri, cinsiyet politikası ve milliyetçilik konusundaki fikirleri detaylı bir şekilde incelenecek. 

Engin Sezer, Sibel Erol, Hülya Adak, Erol Köroğlu, Sevengül Sönmez ve Seval Şahin gibi araştırmacıların dahil olduğu 22 araştırmacının bildirilerine yer verilecek olan program iki gün sürecek.


Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal Vurun Kahpeye Ateşten Gömlek
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba