Tüyap Kitap Fuarında Çin Rüzgarı

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarının onur konuğu olan ülke, Çin!

Tüyap Kitap Fuarında Çin Rüzgarı
Tüyap Kitap Fuarında Çin Rüzgarı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1254 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Fuarda, Çin'in standı büyük ilgi görüyor. Abdullah Kartal'ın İkiDeliBirKitap için fotoğrafladığı Çin standında, yüzlerce yıl öncesine ait tarihi eserler var. 

 
Hiç şüphesiz, kitap fuarı kavramını böylesine geniş bir bakış açısı ile yorumlayıp, fuara bu eserlerle katılmaları oldukça yaratıcı ve ilham verici. Aşağıdaki fotoğraflarda, kaplumbağa kabuğu üzerine yazılmış metinleri, milattan önceki dönemlerde hayvan kemiği üzerine yazılmış yazıları görebileceksiniz. 
 
"Fuarın onur konuğu Çin’in standında matbaanın icadı ve Çin yazısının tarihi ile ilgili bir sergi yer alıyor. Sergi kapsamında, Çin kaligrafisinin ortaya çıkışı, kağıt baskı sisteminin çalışma aşamaları, kağıdın icadı ve gelişmesi, tahta kalıplarla ve tek tek elle oluşturulan matbaa hakkında detaylı bilgi veriliyor. Ayrıca, son on yılda Çinceye çevrilen Türkçe kitaplar ile Türkçeye çevrilmiş Çince kitaplar da sergi alanında görülebilir. Çincede kitapları yayımlanan Türk yazarlar arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk, Murat Gülsoy, Orhan Kemal, Nazım Hikmet gibi isimler bulunuyor."
 
Fuar ile ilgili pek çok haberde ve sosyal medya paylaşımlarında Çin'in odak noktası olduğunu görebiliyoruz. Umuyoruz ki, ülkemizdeki (İstanbul Kitap Fuarı başta olmak üzere) bütün kitap fuarları, fuarları yalnızca kitap satma olanağı olarak görmezler ve Çin'in standında olduğu gibi, yaratıcılığı, bilgi ve kültür aktarımını, kültürler arası etkileşimi ön plana çıkarırlar. Fuarlar, okurun yazar ile buluşması için bir fırsat olmalı ama bu buluşma, okurun bir-iki saat kuyrukta bekleyip, sonra da 10 saniyede satın aldığı kitabı yazarına imzalatmasından ibaret olmamalı. 
 
Fuarlara, 'imza günlerine' katılan yazarların, yaptıkları şeyden hiç de memnun olmadıkları ve bir an önce o ortamdan uzaklaşmak istediklerini yüzlerinden okuyabiliyoruz. Şu halde yazar, okur ile buluşmuyor; aksine, okur ile istemediği, zorunda kaldığı bir karşılaşmaya maruz kalıyor. 
 
Anadolu'nun, edebiyat dergilerinin, popüler olmayan öykücü ve şairlerin, hevesli ve heyecanlı gençlerin, yayınevlerinin kendilerini metalaştırmasından rahatsız olan ve paylaşacak çok şeyleri olan usta kalemlerin, dünya edebiyatından çok daha fazla yazar ve şairin özgürce ve içinde para geçmeyen etkinliklerle bir araya geldiği fuarlar olmalı. Sergilerin ve söyleşilerin ön plana çıktığı fuarlar. Elbette bunun için, söyleşi için ayrılan salonlar, fuarların en önemli noktalarında yer almalı. 
 
Fuarlarımız bir dönüşüm içerisine girmedikçe, ziyaretçi sayısı artsa bile, fuarların paradan başka bir şey kazandırmayacağını ifade etmeliyiz. 
 
İlgili haberler:
 
 
 
 
 
 
TÜYAP Kitap Fuarı Çin Onur Konuğu Edebiyat Edebiyat Haber
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba