'Yüzyıllık Aşk' Sergisi

"Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema ve Seyirci İlişkisi" başlıklı sergiyi izlemek için son gün 4 Ocak!

'Yüzyıllık Aşk' Sergisi
'Yüzyıllık Aşk' Sergisi Nisan
Bu içerik 8882 kez okundu.

Türkiye Sinemasının 100. yılı vesilesiyle "Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema ve Seyirci İlişkisi" başlıklı sergi İstanbul Modern'in 10. yılında gösterime açıldı.

1914'ten günümüze kadar gelen 100 yıllık sinema serüvenü, "Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema ve Seyirci İlişkisi" başlıklı sergi ile İstanbul Modern'de Eylül ayında gösterime açılmıştı.

Türkiye'nin ilk sinema araştırma sergisi olan 'Yüzyıllık Aşk', oluşumundan bugüne Türkiye'de sinema olgusunu değerlendirmeye açtı.
Sergi sinema tarihinin hafızaını görünür kılarken, ilk sinema salonlarından günümüz festivallerine kadar sergilediği yazılı ve görsel kaynaklarla seyirciyi sinema tarihinin seyrine davet etmeye devam ediyor.

Sergide neler yok ki! Eski sinema biletlerinden, imzalı fotoğraflara, gazete ilanları, afişler, film broşürleri olmak üzere daha pek çok tarih kokan unsur var.

Sinema aşığı üç isim; Türkan Şoray, Filiz Akın ve Yılmaz Güney adına oluşturulan özel arşiv de en çok ilgi görenlerden. Yıldızlara dair kişisel eşyalardan oluşan objeler arasında, Türkan Şoray resimli çay tabağı, Filiz Akın resimli cüzdan, Yılmaz Güney’in ayakkabıları ve daha neler neler var.


25 Eylül'de başlayan, Küratörlüğünü Gökhan Akçura ve Müge Turan’ın üstlendiği "Yüzyıllık Aşk" sergisi ve sergiye paralel olarak düzenlenen diğer etkinlikler 4 Ocak 2015 tarihine kadar devam edecek.


Yüzyıllık Aşk: Türkiye\\\'de Sinema ve Seyirci İlişkisi İstanbul Modern Türk Sineması Türkan Şoray Filiz Akın Yılmaz Güney
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba