Hayal Havuzunda İki Dünya: Edebiyat ve Sinema

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen Edebiyat Akşamları programında bu ay konu edebiyat-sinema ilişkisiydi. 30 Ocak 2015 Cuma akşamı saat 19.30’da gerçekleştirilen programın misafiri sinema eleştirmeni, yazar Enver Gülşen oldu.

Hayal Havuzunda İki Dünya: Edebiyat ve Sinema
Hayal Havuzunda İki Dünya: Edebiyat ve Sinema Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1502 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Cevat Akkanat tarafından yönetilen ve bir sohbet havası içinde icra edilen programın konusu “Hayal Havuzunda İki Dünya: Edebiyat ve Sinema” başlığını taşıyor. Bu başlık altında güzel sanatların bu iki dalının kullandıkları dil, birbirleriyle ilişkisi ve etkileşimleri ele alınırken, sohbet, edebiyatın sinemaya olan yansımaları ile sinemanın edebiyata olan katkıları etrafında ilerledi. Edebiyat Akşamı dinleyicileri de sohbete soru ve görüşleriyle aktif bir şekilde katıldılar.

Enver Gülşen kimdir?


1970’de Bursa'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini bitirdi. Çeşitli şirketlerin ARGE departmanlarında elektronik ve yazılım teknolojileri alanında araştırma-geliştirme mühendisliği yaptı. İki binli yılların ortalarından itibaren bir yandan mühendisliğe devam ederken öte yandan sanat, edebiyat, sinema ve düşünce yazılarını çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yayımlamaya başladı. Bu yazılarında yoğunluklu olarak sanat, edebiyat, medeniyet ve film sanatı ilişkileri mesele edindi.

Son yıllardaki temel çalışmaları, "Batı", "Doğu" ve İslam sanatları, bu sanatların medeniyet ve düşünce biçim ve gelenekleriyle ilişkileri ve bu birikimin film sanatı için nasıl kullanılabileceği meseleleri üzerinden yürüyor. Özellikle İslam medeniyeti ve sanatının film sanatına nasıl imkânlar açabileceği meselesi ve bu mesele üzerinden yeni ve özgün bir film teorisi kurma çabası, üzerinde çalışmakta olduğu ve birkaç cilt olacak şekilde tasarlanan yeni kitabının ana temasını oluşturuyor.

Enver Gülşen Cevat Akkanat Edebiyat Akşamları Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Hayal Havuzunda İki Dünya Edebiyat ve Sinema
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba