Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 15. Sayısında!

Cihat Albayrak ve Ayşe Ünsal yönetiminde çıkan Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 15. sayısı ile okur karşısında...

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 15. Sayısında!
Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 15. Sayısında! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 11353 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

HAYAL BİLGİSİ'NE 1 YIL BOYUNCA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN!

HAYAL BİLGİSİ'NİN 15. SAYISINI SATIN ALMAK İÇİN  TIKLAYIN!

Hayal Bilgisi'nin 15. sayısının önsözünü edebiyathaberleri.com olarak yayınlıyoruz.

ÖYKÜ.

Dünya, büyük bir kütüphane.

Sonsuz sayıda öykü yaşıyor etrafımızda. Bazen, çocuklarla yazıyoruz yeryüzünün sayfalarını. Bazen kuşların kanatlarına işliyor, bütün coğrafyalara ulaştırıyoruz öykülerimizi. Sokaklarda ya da savaşan şehirlerde kaleme alıyoruz; uzayın derinliklerinde, okyanusların diplerinde.

Pek çoğumuz dünyayı değiştirmek istiyor. Kimimiz harikulade kitaplar yazarak bunu yapmaya çalışıyor, kimimiz sinema filmleriyle; siyasetle, ticaret ya da teknoloji ile… Dünyaya geldiğimiz andan itibaren, kendi gök kubbemizi yaratmak için çabalıyoruz. Dünyanın, bizim gibi düşünenlere uygun olarak tasarlanmasını istiyoruz. Bizim dinimiz, bizim sanatımız, bizim geleneklerimiz, bizim hırslarımız… Bu yüzden, hasta hayatlar yaşıyoruz.

Öykülerimizi dayatıyoruz dünyaya. Bizim öykülerimizi. Oysa dünya, kocaman bir kütüphane! Karınca kolonilerini örnek almalıyız belki de. Her biri yuvaya farklı yiyecekler taşısa da milyarlarca karınca, kış boyunca hayatta kalır.

İnsanların ölmediği bir dünya düzeni mümkün! Dünyayı değiştirmeden hem de!

Doğanın sayısız öyküsünü okumalıyız. Çünkü doğa, hayatın kullanma kılavuzudur. Hasta insanların, engellilerin, mucitlerin, çiftçilerin, bütün çocukların, ihtiyarların, annelerin ve evsizlerin öykülerini okumalıyız. Bizim gibi olmayan, aynı şeyleri düşünmediğimiz insanların hikayelerini okumalıyız. Kendi öykülerimize o kadar gömülmüş haldeyiz ki, dünyanın milyarlarca öykü ile dolu olduğunu fark edemiyoruz.

Bütün yüklerimizi bir kenar bırakıp, hayatı selamlamalıyız önce. Etraftaki çöpleri toplamalı, birkaç sokak hayvanının karnını doyurmalı, mahallemizdeki çocuklara tebessüm etmeli, hayatı penceresinden izleyenleri ziyaret etmeli. Adını ilk kez duyduğumuz bir şairin kitabını satın almalı, işleri kesat bir esnafın müşterisi olmalı, elindeki yüklere ortak olmalı yoldan geçenlerin.

Hayatın yaralarını bantlamalı! Bazen sadece dinlemeli birilerini, anlayışla karşılamalı, güler yüzle bakmalı, canın sağ olsun demeli.

Hayatlarımızı iyileştirebiliriz!

Hep birlikte! En ‘kötü’ insan bile hırslarımızdan daha değerlidir. Her birimiz aynı dünyayı paylaşıyorsak, hiç kimse ‘öteki’ değildir. Çocukların yaşadığı bir dünyada hiç kimse ‘düşman’ kalmamalıdır.

Dünya, büyük bir kütüphane. Ne kadar okursak, o kadar iyileşeceğiz!

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi Sayı 15

Hayal Bilgisi Hayal Bilgisi Dergisi Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 15. Sayı Sayı 15 Satın Al Abone Ol
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba