Oyuncak Bebek Postacısı Kafka

İspanyol çocuk ve gençlik edebiyatının ödüllü yazarı Jordi Sierra i Fabra'nın 'Kafka ve Gezgin Bebek' artık Türkçe'de!

Oyuncak Bebek Postacısı Kafka
Oyuncak Bebek Postacısı Kafka Nisan
Bu içerik 2943 kez okundu.

Jordi Sierra i Fabra, 8 Mayıs 2004 günü El Pais gazetesinin Babelia ekinin iç kapağında CésarAira’nın yazdığı Gezgin Bebek adlı makaleyi okur ve Kafka’nın küçük kızla yaşadıklarını hikâyeleştirir.

Fabra, kitabın son bölümünde, hikâyenin yazılış serüvenini anlatır ve şöyle der: “Ben bu günahı işlemek için kendime izin verdim ve bu mektupları yeniden yazdım, yarım kalan hikâyeyi tamamladım, hayal ürünü bir final yarattım. Gerçek böyle veya başka türlü olmuş olabilir, bunun çok fazla önemi olduğunu sanmıyorum. Olayın kendisi o kadar güzel ki geri kalan hiçbir detayın önemi kalmıyor aslında. Tek bildiğim şey şu ki, o mektuplar benim yarattıklarımdan çok daha mükemmel ve aydınlıktılar mutlaka.”

Franz Kafka
’nın ölmeden bir yıl önce, küçük bir kız çocuğuna yazdığı mektuplardan esinlenen Jordi Sierra i Fabra, Kafka’yı bir oyuncak bebek postacısı olarak karşımıza çıkarıyor. İspanya, İngiltere, İtalya, Galiçya ve Brezilya’da yayımlandıktan sonra pek çok ödül alan, bununla birlikte Peru, Brezilya, Fransa ve İspanya’da tiyatro ve baleye de uyarlanan Kafka ve Gezgin Bebek’i, Vapur’un ilk kitabı. 

Libros Kitap
Vapur Dizisi
1. kitap
Yazar:Jordi Sierra i Fabra
Resimleme:Pep Montserrat
Türkçesi: Serdar Çelik
Yayın Yönetmeni: Adnan Özer
Editör: İpek Baysan


Arka kapak diyor ki:

Franz Kafka'nın, ölümünden bir yıl önce yaşadığı sıra dışı olay neydi?

Kafka, 1923 yılında bir gün Berlin'deki Steglitz Parkı'nda gezinirken, yürek yakıcı şekilde ağlayan küçük bir kız çocuğuna rastlar. Küçük kız, oyuncak bebeğini kaybetmiştir. Onu sakinleştirmek isteyen Kafka, hayal gücüyle bir hikâye uydurur: Bebek kaybolmamış, seyahate çıkmıştır. Kafka da bir oyuncak bebek postacısıdır ve oyuncak bebek, gittiği her yerden küçük kıza mektup yollayacaktır… 

O günün gecesi Kafka, oyuncak bebeğin dilinden, küçük kıza mektup yazmaya koyulur. 
Ertesi gün yine aynı parkta buluştuklarında, küçük kız, sevgili bebeğinden ilk mektubu alır... 

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Kafka'nın bir oyuncak bebek postacısı olarak karşımıza çıktığı bu hikâye nasıl gelişecektir?

 

Kafka’nın gerçekten yazdığı, ama küçük kızda kaldığı için hiçbir zaman bulunamayan mektuplar, Jordi Sierra i Fabra’nın kaleminde hayat buluyor…

Jordi Sierra i Fabra Franz Kafka Kafka Kafka ve Gezgin Bebek Libros Kitap Vapur Dizisi Çocuk Edebiyatı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba