Edebiyat Yayıncılık Mühendislik: Ünsal Ünlü ile Milletvekili Adaylığını Konuştuk

Okur Kitaplığı & Okur Akademi & Mat Kitap Genel Yayın Koordinatörü Ünsal ÜNLÜ yakın zamanda, AK Parti'den İstanbul 1. Bölge milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Ünlü ile adaylığını, siyasi tavrını, projelerini, siyasete girmesinin fikri altyapısını konuştuk.

Edebiyat Yayıncılık Mühendislik: Ünsal Ünlü ile Milletvekili Adaylığını Konuştuk
Edebiyat Yayıncılık Mühendislik: Ünsal Ünlü ile Milletvekili Adaylığını Konuştuk Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 5421 kez okundu.

Edebiyatçı yönü ile öne çıkan biri olarak aktif siyasete girmeye sizi ikna eden sebepler nelerdir?

Siyaset, aslında hayatımızın bütününü kuşatan, etkili ama görünmez bir olgudur. Onun iyiliği de kötülüğü de sonuçları itibariyle tüm yaşamımızı belirleyen asli unsurlar olarak hemen yanı başımızdadır. Hayatımızda temel belirleyici olan siyasetin, toplumla ve insanla yan yanalığı kadar iç içeliğini edebiyatın temeli kabul edebiliriz. Dolayısıyla edebiyat, birey, toplum ve siyaset birbirini etkileyen dinamiklerdir. Edebiyata ilgim, bireysel olduğu kadar, toplumsal; toplumsal olduğu oranda da siyasal olanla iç içedir. Hayatımın her döneminde bu ilgiyi sürdürdüğümü söyleyebilirim. Aktif siyasetle dönemsel ilgilerim oldu. AK Parti kurulduğunda hiçbir çıkar gözetmeksizin gönüllü olarak aktif siyasete katkı verdiğim gibi uzun bir süre ayrı kaldıktan sonra özellikle “Gezi Süreci”nin hemen akabinde aktif siyasette olmam gerektiğini düşündüm ve yeniden aktif siyasete katıldım. 17-25 Aralık darbe girişimi sonrasında ise aktif siyasete kesin bir şekilde devam etmem gerektiğine karar verdim. Siyasete kefenini giyip girmiş insanları uzaktan seyredip, olumsuz yönlerini öne çıkarıp “siyaset ne kötü şey birader!” diyenleri hep garipsemişimdir. Kendini her şeyden müstağni gören eleştirel ahlakçılığın pek dürüst bir yaklaşım tarzı olmadığını mümkün oldukça muhataplarıma da ifade etmiş biri olarak aktif siyaseti tüm riskleriyle birlikte daha gerçekçi bulduğum için buradayım.

Ünsal Ünlü
Aday adaylığı için neden AK Parti’yi tercih ettiniz? AK Parti’nin 13 yıllık iktidarında izlediği politikaları ne kadar onaylıyorsunuz?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğundan beri benim kahramanımdır. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu 2000 yılında Stratejik Derinlik kitabını yazdığından beri benim kahramanımdır. AK Parti kadroları inanarak ve her türlü riski göğüsleyerek bu ülke insanı için çalışarak bu ülkenin kaderini değiştirmeye başladığı günden beri benim kahramanımdır. Ve bunu o zamanlardan bu zamana konusu geçen her platformda açıkça ifade etmekten gurur duydum. O nedenledir ki, yıllardır bu milletin evlatlarını ötekileştirenlere yaranmak için bu kahramanlara galiz hakaretlerde bulunmayı marifet sanan “mahallemizin” edebiyatçılarını gerçekçi, samimi ve dürüst görmüyorum.

AK Parti siyasi tarihimiz için yapmadıklarından ve yapamadıklarından çok yaptıklarıyla kendini ortaya koymuş ve milletimiz tarafından büyük kabul görmüş bir organizasyonun, bir partinin adıdır. Özgürlük ve demokrasi yolunda yaptıkları ve devletimizin her kurumunun her anlamda kurumsallaşmasında kat ettiği aşama, milletimizin yeniden özgüvene kavuşması AK Parti'nin kahramanlığın da ötesine geçen çabalarıyla olmuştur. Ve şimdiki durum itibariyle bundan sonrasında da çok daha iyisini yapabileceğini vaat etmektedir. Bu noktada lokal ve itibari durumları genelleyerek AK Parti'nin olumsuzlanma çabalarını gerçekçi, samimi ve dürüst bir yaklaşım olarak görmüyorum. AK Parti sürekli belirlediği hedeflere ulaşarak kendine yeni hedefler koyarak her zaman kendi hedeflerine rakip olmuş ve bunda da insanı ve insani değerleri ön planda tutarak ülkemize de dünyaya da örnek olacak aşamalar kat ediyor. Hal böyle olunca, AK Parti’de siyaset yapmanın bu milletin bir ferdi olarak bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.


Aday gösterilmeniz ve Meclis’e girmeniz halinde özelde İstanbul ve genel olarak ülkemiz için ne gibi projeleriniz var? Kültür/sanat/edebiyat alanlarında çalışmalar olacak mı?

İstanbul’a yapılan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında çalışıyorum. Yani kalkınan bir ülkenin en prestijli projesi bu. Ancak, 5.5 yıldan beri büyük ideallerle giriştiğim yayıncılık ve kültür dünyası bana bu alanda daha yapılacak çok şeyin olduğunu gösterdi. Bu alanda şimdiye kadar ne yaptıysam, büyük bir heyecanla yaptım. Bazı olumsuz şartlarına rağmen hala o heyecanı daha çok hissederek yaşıyorum. Ülkemizin kalkınmasına paralel kültürel kalkınmanın da gerçekleşmesi gerektiğinde hemfikir olmak durumundayız. Nuri Pakdil üstadımızın Necip Fazıl Ödülleri Töreni’nde Sayın Cumhurbaşkanımıza ısrarla ‘Kültürel Devrimin gerçekleştirilmesi gerekir’ şeklinde söylediği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da ayakta alkışladığı konunun, birkaç yıl önce 2023 ve 2071 büyük hedeflerini açıklayan AK Parti kadrolarının öncelikleri arasında olması kadar sevindirici bir şey olamaz. Bu hedefler doğrultusunda İstanbul’a dünya çapında büyük bir kütüphane kurulması uzun zamandır edebi kamuda konuşulan bir konudur. Eğitim öğretimdeki gençlerimizin okur niteliğinin arttırılması açısından okullarımız kadar kütüphanelerimiz de önem taşımaktadır. Nitelikli bireylerin yetişmesi için nitelikli okurların, nitelikli yayınların ve okumaya teşvik edici şartların sağlanması zorunluluktur. Bunları başaran bir toplumun üstesinden gelemeyeceği bir şey olamayacaktır Allah’ın izni ile. Okuyan bir toplumdan şair de, yazar da, sanatçı da, iyi mimar, iyi mühendis, iyi doktor, iyi hukukçu, iyi siyasetçi, iyi zanaatkâr ve sayabileceğimiz birçok iyi meslek erbapları çıkacaktır. Biz bu alanda somut şeyler yaptık ve yapabileceğimize inancım tamdır.

Okur Kitaplığı Yayınları
Sosyal medya üzerinden adaylığınızı açıkladığınızdan beri, birkaç olumsuz yaklaşım olsa da, çoğunlukla adaylığınızı destekleyen tepkiler ile karşılaştık. İnsanların bir edebiyatçıyı, bir kültür insanını siyasetin içinde görme heyecanını neye bağlayabiliriz?

Şair-yazar titrimi böyle bir girişimde özellikle andım ki, tepkileri de görebileyim, istedim. Tepkiler olumlu. Bir de müzmin AK Parti düşmanları var ki, küfürbazlıklarının haddi hesabı yok. Onları kendilerine bırakmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Sadece eleştirel olanlarla yazışıyoruz.

Aynı zamanda mühendis olan bir edebiyatçıyı, üstelik kendine yayıncılığı bir ideal-sorumluluk dengesinde misyon olarak benimsemiş birinin milletvekili aday adaylığı elbette birçoklarını heyecanlandırdı. Bu yaklaşımların yanında bana “senin bu alanda yaptığını yapan yok, burada kalmaya devam etmelisin” diyen abilerimiz de oldu. Tabi, biz 5.5 yılda yaptığımız işin kurumsallığını en başta önemsediğimiz için kurumsallaşma yolunda çok önemli mesafe kat ettik. İnşallah marka yayın konseptlerimiz arkadaşlarımızın da gayretleri ile daha da güçlenerek varlık alanını pekiştirecektir.


Bu seçim için adaylığını ilan eden pek çok şair ve yazarın olduğunu gördük. Geçmiş dönemlere göre böyle bir eğilimin olmasını neye bağlıyorsunuz?

Açıkçası, edebiyat dünyasının adaylığıma bu kadar olumlu yaklaşmasını AK Parti’nin siyasetteki başarısına yoruyorum. AK Parti öncesinde siyasete bu kadar yakın duran bir şair, bir edebiyatçı yadırganabilirdi. Öyle bir altyapı var artık bu ülkede. Siyasete, siyasetçiye güven var artık. Devekuşu gibi kafalarını kuma gömmeye çalışanların varlığı bu durumu değiştirmiyor elbette.


Neden İstanbul’dan aday adayı oldunuz?

İstanbul çocukluğumdan beri beni çekmiştir. İstanbul’a ilk kez geldiğim günü, gelirken yaptığım yolculuğu hatırlıyorum da, benim için olağanüstü bir duygu idi. Çocukça bir sevgi ve heyecandı o zaman. Ama o heyecan hala içimdedir. 1997’den beri İstanbul’da yaşıyorum. O gün bugündür gerek yaptığım işlerim, gerekse ilgilerim dolayısıyla İstanbul’un gezmediğim semti kalmadı, desem abartmış olmam sanırım. İstanbul’a sevdalıyım. İstanbul’dan bazı işlerim nedeniyle dönemsel ayrılıklarımda bunu çok daha derinden hissettim. Elbette doğup, büyüdüğüm Osmaniye de benim için sevgilidir. Ama İstanbul’a sevdam başkadır.

 

Yayıncılık ve mühendislik hayatınızın önemli bir bölümü. Bu alanlardaki birikiminiz, millet yetki verdiğinde, sizi ne gibi hizmetlere sevk edecek?

Biraz önce de söylediğim üzere; ülkemin potansiyeli her bakımdan yüksektir. Bu potansiyeli birileri yıllarca boşa harcamış olsa da çok şey yapılabileceğini son 12 yılda hep birlikte gördük. Eli kalem tutan biri olarak 5-6 yıl önce Rize’nin 1650 rakımlı dağında (HES yapımında çalışırken) mühendislik bilgi ve tecrübemi yayıncılıkta da değerlendirebileceğimi düşünüp, bu işe gönül veren arkadaşlarımla bu işe nasıl giriştik ve (genel tepkilere göre) başarılı olduysak, bundan sonra da İnşallah elimizden geleni yaparız. Biz yol yürümekle mükellefiz sonuçta. Başarı ve tevfik Allah’tandır.


Ünsal Ünlü Ak Parti


Ak Parti

Ünsal Ünlü Mehmet Aycı Milletvekili Seçimleri Aday Oldu Aday Adayı Ünlü Yazarlar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba