2013 Nobel Edebiyat Ödülünü Bir Kadın Yazar Aldı

Kısa öyküleriyle ünlü Kanadalı yazar Alice Munro, 2013 Nobel Edebiyat Ödülünün sahibi oldu.

2013 Nobel Edebiyat Ödülünü Bir Kadın Yazar Aldı
2013 Nobel Edebiyat Ödülünü Bir Kadın Yazar Aldı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1514 kez okundu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi ödülün gerekçesini şöyle açıkladı: "Duruluk ve psikolojik gerçekçiliğiyle öne çıkan, incelikle işlenmiş hikâyelerinden dolayı..."

Çağdaş kısa öykünün ustası olarak nitelendirilen Munro, 82 yaşında ve Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan 110. kişi. Ödülü kazanan 13. kadın yazar...

Alice Munro hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:

Kitabevi işletti.

Kanada doğumlu olan Munro, kazandığı bir bursla 1949 yılında Batı Ontario Üniversitesi’ne girer. Burada öğrenciyken ilk öyküsü Dimensions of Shadows (Gölgelerin Boyutları) yayımlanır. Öğrenimini yarıda bırakarak evlenir, Vancouver’da bir banliyöye taşınır ve burada senelerce bir kitabevi işletir. İlk öykü derlemesi Dance of Happy Shades (Mutlu Hayaletlerin Dansı) 1968’te yayımlanır ve Kanada Edebiyat Ödülü’ne layık görülür. Bu, başarılı edebiyat kariyerinin sadece bir başlangıcı olacaktır. Pek çok öykü ve bir “roman” yazan Alice Munro’nun Türkçede Giller ödüllü kitabı Kaçak’ın yanı sıra Bazı Kadınlar ve Çocuklar Kalıyor adlı yapıtları bulunuyor.

Otuz-kırk sayfası romana bedel.

Roman yazmadığı için kimi zaman onu yetersizlikle eleştiren veya yeteneğinden şüphe edenler çıksa da, aslında Pulitzer Ödüllü Jane Smiley’ın da belirttiği gibi; “Bazı romancıların bir tek kitapta başardığını, o kısa öykülerinde otuz-kırk sayfada başarır.”

Tek romanı olarak görülen Lives of Girls and Women (Kızların ve Kadınların Yaşamları) aslında öykü ve roman arasında gidip gelir. Kitap, pek çok hikâyenin birbirleriyle ilişkili bir serisidir. Öyküde, romanın yarattığı alanı ustaklıkla işleyen Munro’nun kendisi de aslında roman yazmak isteğini, “Hep deniyorum. Her kitap arasında, tamam işte, artık biraz ciddi işlere eğilmek lazım diye düşünüyorum” diyerek dile getirir. 

Favori teması anne-kız ilişkisi.

Üslup olarak sade, kusursuz ve akıcı olarak tanımlanan eserlerinde Munro, aslında okuyucunun dikkatle okuması gereken çokkatmalı bir dil kurar. Aile yaşantısı ve toplumsal ilişkilerin katılığı konularını, acısı ve tatlısıyla işleyen yazarın, olay kurgusunu da çok önemsediği söylenebilir. Atmosfer yaratımından çok öykü anlatıcılığında kendini belli eden Munro, eserleri üzerinde tam bir hakimiyete sahip ve böylece kitaplarını okuyanları kendisine hayran bırakır.

Munro’nun eserlerinde, otobiyografik unsurlar bulmak mümkün. Kendisi gibi genellikle Kanada’nın banliyölerinden ve küçük kentlerinden karakterler seçer, bu bölgelerin yaşamlarını anlatır. Yöresel bir yaklaşım benimseyen Munro; cinsiyet, kendilik gibi konularda banliyölerin sağladığı zengin gözlem olanağından yararlanır. Bir söyleşisinde belirttiği gibi, anne-kız ilişkisi onun için çok çekicidir. Bunu kimi erkek yazarların baba-oğul ilişkisine duyduğu takıntıya benzetir.

2013 Edebiyat Nobelini Kim Aldı? 2013 Nobel Edebiyat Ödülü Alice Munro Kısa Hikaye Kısa Öykü Nobel Edebiyat Ödülü
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba