Müminlerin Annesi Hazret-i Hatice

Kureyş’in Hanımefendisi künyesine sahip olan Hazret-i Hatice’nin yaşadığı zorluklar, Cahiliye dönemindeki konumu, Allah’a sağlam bir iman ile bağlılığı, sabrı, iradesi, iffet ve cömertliğinin etraflıca anlatıldığı kitap, Revak Kitabevi etiketiyle okurlarıyla buluşuyor.

Müminlerin Annesi Hazret-i Hatice
Müminlerin Annesi Hazret-i Hatice Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2635 kez okundu.

Bâkır Şerîf el-Kureşî

Revak Kitabevi – 2014 İstanbul

Mütercim: M. Cevher Caduk


Revak Kitabevi’nden çıkan eser, Hz. Hatice’yi konu başlıkları altında sistematik bir şekilde anlatıyor. Hem ilk bilgilerini edinecek genç okurlar hem de İslam Tarihi alanında bilgi sahibi okurlar için önemli bilgiler içeren eser bu bağlamda ciddi bir okur kitlesine hitap ediyor.

Eserde, Hazret-i Hatice’nin ailesi, doğumu ve şahsiyeti, Cahiliye Dönemi putları ve âdetleri, ticaret ve evlilik, Hazret-i Hatice cihâdın ön saflarında ve hüzün yılı gibi bölümlerle Hz. Hatice’nin hayatı dönemin neredeyse bütün koşulları anlatılarak kaleme alınmış.

“Dinî ve siyasî sahalardaki başarılar sadece erkeklere ait olmayıp, bu başarılarda kadınların da önemli bir payı ve rolü vardır. Kadınların zulme karşı onurlu mücadeleleri tarih boyunca kaydedilmiş, A’lâmü’n-Nisâ, Belâğâtü’n-Nisâ ve el-Hûru’l-Ayn gibi, onların siyasi başarılarını ve ilmi dirâyetlerini konu edinen pek çok eser kaleme alınmıştır. Kadınların ebedî olarak kalacak kahramanca duruşlarını yüksek sesle dillendirmemek veya göz ardı etmek, onlara karşı yapılan büyük haksızlıklardan biridir. Bu tavır, insanî değerlerin en basitinden dahi uzaklaşmak anlamına gelir.”

Takdim bölümünde eserin müellifinin dile getirdiği bu bakış açısı; esasında özellikle İslam’a önyargı ile yaklaşan insanların, dinimizde kadının yerini anlayabilmesi için büyük önem arz ediyor. Müellif bu minval üzere özellikle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) Hazret-i Hatice’ye karşı tavırlarını ve sevgisini özenli bir dil ile kitaba taşımış.

Sırası gelmişken, mütercimin kaynak ve hedef dillerde yetkin olduğunu ve kelime seçimlerinin metin içerisinde bu yetkinliği yer yer hissettirdiğini ifade etmeliyiz.

Günümüz popüler kitapları, dinimizdeki önemli şahsiyetlerin yalnızca isimlerini kapaklarına taşıyarak maalesef para hırsı ile yayınlanmakta ve okuru içi boş metinlere maruz bırakmaktadırlar. Bu açıdan, “yalnızca Hazret-i Hatice için bir kitaba gerek var mı?” diye düşünürken, Hz. Hatice’nin İslâm dini için önemi kitapta pek çok ayrı bölümde ifade edilmiş:

“Müminlerin annesi Hazret-i Hatice’ye gelince, o, İslâm davetinin kabul görmesinin ve İslâm’ın garip olduğu dönemde mâkes bulmasının en önemli unsurlarından biridir. İslâm davetinin yayılması için muazzam servetini cömertçe harcamakla kalmamış, Hazret-i Peygamber’in Kureyş’in azgın tâğutlarından ve cahillerinden gördüğü her türlü düşmanlık ve meşakkat karşısında ona destek olmuştur.”

*

“Vahyin çağrısına ilk olumlu cevabı veren ve iman eden o olmuş, hayatı boyunca ihlâs ile bu imanı yaşamaya çalışmıştır.”

Kureyş’in Hanımefendisi künyesine sahip olan Hazret-i Hatice’nin yaşadığı zorluklar, Cahiliye dönemindeki konumu, Allah’a sağlam bir iman ile bağlılığı, sabrı, iradesi, iffet ve cömertliği etraflıca aktarılmış.

İslâm’ın ilk dönemlerinde, tek başına Müslümanlara infak etme görevini üstlenen Hz. Hatice’nin İslâm’daki önemini kavrayabilmek için önemi bir eser…

Hemen her sayfada detaylı kaynaklar verilmiş. edebiyathaberleri.com editörleri kaynakların büyük bölümünü güvenilir olarak sınıflandırmış olsalar da, bazı bölümlerde soru işaretleri konulmuş. Bu açıdan, kitabın bize ‘yeni şeyler’ de aktardığını ve üzerinde tartışılabileceğini ifade etmekte de fayda var.

Tüm okurlar, bu kitapta Peygamberimizin (SAV) eşi, bütün Müslüman kadınlara örnek teşkil eden Hz. Hatice’nin örnek kişiliğini daha yakından tanıyacak ve anlayacaklardır.

 

Yazar Hakkında:

Bâkır Şerîf el-Kureşî 1925/26 (1344) yılında Necef’te dünyaya geldi. Tam ismi, Bâkır ibn Şerîf ibn Mehdî  ibn Nâsır el-Kureşî’dir. İlk eğitimini âlim bir zât olan babası Şerîf ibn Mehdî’den almıştır. Daha sonra, Bâkır Kaftan, Hüseyin el-Ahsâî, Ali Şübber, Beşir el-Âmilî gibi büyük âlimlerin tedrisinden geçmiştir. Biyografi, tarih, fıkıh ve fıkıh usûlü sahalarında önemli eserler kaleme almış olan Kureşî, 2012 yılında Necef’te vefat etmiştir. Kabri, Necef’te kendisinin kurmuş olduğu İmâm Hasan Kütüphanesi’nin avlusundadır. Yüzü aşkın eseri bulunmaktadır.

Mütercim Hakkında:

M. Cevher Caduk 1976 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Şanlıurfa’da tamamladı. 2000 yılında Harran Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1997-2004 yılları arasında Diyânet İşleri Başkanlığı’nda çalıştı. 2004 yılında Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği’ne atandı. Hâlen Şanlıurfa İmam Hatip Lisesi’nde öğretmen olarak görev yapmaktadır.

 

 

Müminlerin Annesi Hazret-i Hatice Bâkır Şerîf el-Kureşî Revak Kitabevi Revak Yayınları Hazreti Hatice Kureyşin Hanımefendisi Cahiliye Dönemi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba