Boğaziçi'nin Bavulu

Boğaziçi Üniversitesi, 150 yıllık arşivini kapsamlı bir sergiyle gün ışığına çıkarıyor.

Boğaziçi'nin Bavulu
Boğaziçi'nin Bavulu Nisan
Bu içerik 1631 kez okundu.

Robert Koleji  ve Boğaziçi Üniversitesi’nin19’uncu yüzyıl ortalarından 20’nci yüzyıl sonlarına kadar olan yazılı ve görsel dokümanları “Bavullardan Kataloglara Boğaziçi Arşivleri’ne Doğru’’ adlı sergiyle ziyaretçilere açıldı.

Dokuz farklı arşivden seçilen eserler arasında, tarih, edebiyat, resim, mimarlık, arkeoloji ve dış politika gibi çok farklı alanlarda yazılı ve görsel belge bulunuyor.

29 Mayıs’a dek ziyarete açık olacak sergi Albert Long Hall Fuaye Alanı’nda meraklılarını bekliyor. sergide yer alan materyaller, Boğaziçi Üniversitesi Yayınları’nca sergiyle aynı adı taşıyan bir kitapta toplandı.

Robert Kolej ve Amerikan Kız Koleji'ne ait 200 bini aşkın yazılı ve görsel dokümandan örneklerin yer aldığı sergide, Bulgaristan Devlet Arşivleri'nde ve Bulgaristan Milli Kütüphanesi'nde bulunan Robert Kolej'e ait önemli sayıda belgenin dijital kopyaları ilk kez bu sergide günışığına çıkacak. Serginin Robert Kolej- Boğaziçi Üniversitesi Arşivleri bölümünde ayrıca İstanbul'da Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ve Ankara'da Cumhuriyet Arşivleri'nde bulunan Robert Kolej, Amerikan Kız Koleji ve Boğaziçi Üniversitesihakkındaki belgelerle birlikte Osmanlı döneminde Servet-i Fünun, Asri Türkiye Mecmuası ile başlayıp Cumhuriyet, Milliyet, Meydan, Barış, Akşam gibi Cumhuriyet dönemi gazetelerine uzanan; yurtdışı basında ise New York Times ve National Geographic gibi yayınlarda çıkan haber ve yorumların dijital kopyalarından bir seçki de izlenebilecek.

Bavullardan Kataloglara Boğaziçi Arşivleri’ne Doğru Boğaziçi Üniversitesi Robert Koleji Arşiv Sergi Boğaziçi Üniversitesi Yayınları
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba