Joseph Goebbels'in Mirasçılarından Yayınevine Dava

Adolf Hitler'in propaganda bakanı olan Joseph Göbels'in mirasçıları, Hitler'e en yakın ismin günlüklerinden alıntılarla bir kitap yayınlayan bir yayınevine, telif haklarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı.

Joseph Goebbels'in Mirasçılarından Yayınevine Dava
Joseph Goebbels'in Mirasçılarından Yayınevine Dava Nisan
Bu içerik 2144 kez okundu.

Random House tarafından basılan Göbels'in biografisi, kendisinin günlüklerinden geniş alıntılar içeriyor. Günlüklerin telif hakkı bu yıl sonuna kadar mirasçılarında. Ancak Random House yayınevi, Nazi savaş suçlusunun mirasçılarına telif hakkı ödemenin yanlış olduğunu savunuyor. Diğer yayıncılar, bugüne kadar kullandıkları günlükler için telif ödemesi yapmışlardı. 

2010'da ilk kez Almanca yayınlanan biografi, Mayıs ayında İngilizce olarak basılacak. Babası Nazi rejiminin bakanlarından olan Cordula Schacht, Göbels'in günlüklerinin telif haklarını elinde bulunduruyor.

Babası Hjalmar Schacht, Nüremberg savaş suçları mahkemesinde yargılanmış ve aklanmıştı. Random House'tan bir yetkili, önce kitabın perakende satış fiyatının yüzde 1'ini mirasçılara ödemeyi kabul etmiş, ancak yayınevi daha sonra, savaş suçlusunun mirasçılarına ödeme yapmaya ahlaki gerekçelerle karşı çıkmıştı.

Alman tarihçi, kitabın yazarı Peter Longerich, önemli tarihi belgelerin özel kişilerin elinde bulunmaması gerektiğini savunurken, mirasçıların avukatları ahlaki gerekçelerle telif haklarının gözardı edilemeyeceğini savunuyor.

1933-1945 yılları arasında hüküm süren Nazi rejimi ve savaş sırasında altı milyonu Yahudi olmak üzere milyonlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Göbels, yenilginin kaçınılmaz olduğunu gördükten sonra, Mayıs 1945'te altı çocuğunu zehirlemiş, bir SS askerine de kendisi ve eşi Magda'yı öldürmesi emri vermişti.

Adolf Hitler Joseph Göbels Random House Biyografi Yayınevi Telif Hakkı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba