5. Naat Şiirleri Şöleni

Türkiye'nin tek geleneksel naat şiirleri şöleni 25 Nisan 2015 Cumartesi günü Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi'nde!

5. Naat Şiirleri Şöleni
5. Naat Şiirleri Şöleni Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2001 kez okundu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ bir geleneği sürdüren tek kurum olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bu gelenek, bu yıl 5.’si icra edilecek olan Naat Şiirleri Şöleni…

Ünlü şairlerin katılımıyla düzenlenen 5. Naat Şiirleri Şöleni 25 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 20.00’de İbrahim Paşa (Mahkeme Hamamı) Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

Türkiye’nin tek Naat şiirleri şöleni olarak dikkatleri üzerine çeken ve ilk kez 2011 yılında Kutlu Doğum Haftası’nda yapılan etkinlik zamanla Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin önemli faaliyetleri arasında yer almıştır.

Türk Edebiyatı’nda Naat’in Yeri

Naatler, “Sevgililer Sevgilisi” Hz. Muhammed’in adı etrafında tezahür eden şiirlerdir. “Peygamber Edebiyatı” adını verebileceğimiz bu edebiyatın muhtevasını, Hz. Muhammad’e ve onun bildirdiği dine bağlılık oluşturur. Malum olduğu üzere, edebiyatçılarımız hemen her devirde Hz. Muhammed için sevgi, hürmet, bağlılık metinleri yazmışlardır. Bu çervede zamanla mevlid, mirâcnâme, gazavatname, şefaatname, mucizâtname, esmâ-i Nebî, ahlâku’n-Nebî, hilye, kırk hadis gibi Hz. Muhammed’in hayatını, isim ve sıfatlarını, bedenî ve ahlâkî özelliklerini, üstünlüklerini, sözlerini, vb. dile getiren güçlü bir birikim oluşmuştur.

Sezai Karakoç, “Na’t” başlıklı yazısında şu ifadelerle ele alır konuyu: “İnsanın ufku, mü’mindir. Müminin ufku Peygamberdir. Peygamberin ufku da, mutlak gerçeklerin habercisi, her peygamberin şahsiyetini, kanatlarında birer yaprak gibi bulunduran Son Peygamber… Peygamber nasıl insanın ufkuysa, Na’t da şiirin ufkudur.”

Naat Edebiyatı ve Bursa

Bursa Türk dinî edebiyatının önemli merkezlerinden birisidir. Süleyman Çelebi, Lâmi Çelebi, Eşrefoğlu Rumi, Âşık Yunus gibi klasik çağın önemli isimlerini yetiştiren Bursa, söz konusu klasik çağa eklenen günümüz şairleri için de hâlâ ev sahipliği yapmaktadır. Bu itibarla, Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde düzenlenen bir Naat Şiirleri Şöleni’nin Bursa’da gerçekleşmesi rastlantı sayılmamalıdır.

5. Naat Şiirleri Şöleni’nin İçeriği

25 Nisan 2015 Cumartesi günü, saat 20.00’de İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan 5. Naat Şiirleri Şöleni’ne Bursa’dan ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden ünlü şairler katılacaktır. 

Bunlar arasında Nurullah Genç, Bestami Yazgan, Fatma Şengil Süzer, Mehmet Baş, Mehmet Pektaş, Resul Tamgüç yer almaktadır. 

5. Naat Şiirleri Şöleni’nde sadece naat okunmayacak. Programın başında Kur’an-ı Kerim’den bir bölüm okunacak. Akabinde Metin Önal Mengüşoğlu’nun Hz. Peygamber Sevgisi üzerine yapacağı kısa bir açış konuşması yer alıyor. Cevat Akkanat ise naat edebiyatımızın önemli eserleri üzerinde bilgilendirme konuşması yapacak. Nihayet katılımcı şairler de kendi naatlarının yanı sıra, şiirimizde meşhur olmuş naatlardan örnekler sunacaklar.

 

5. Naat Şiirleri Şöleni Bursa Büyükşehir Belediyesi İbrahim Paşa Kültür Merkezi Cevat Akkanat Nurullah Genç Bestami Yazgan Fatma Şengil Süzer
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba