Norveç 'FM Radyo' Yayınını Durduran İlk Ülke Oluyor

2017 yılında ülkedeki tüm FM radyo yayınını durdurmayı planlayan Norveç, bu alanda ilk ülke olacak.

Norveç 'FM Radyo' Yayınını Durduran İlk Ülke Oluyor
Norveç 'FM Radyo' Yayınını Durduran İlk Ülke Oluyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2186 kez okundu.

bonpurloryan.com'da yayınlanan habere göre, Norveç Kültür Bakanlığı, 2017 yılından itibaren ülkedeki FM radyo yayınının durdurularak tamamen dijital yayına geçileceğini açıkladı.

Norveç’in Kültür Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, FM yayınını durdurma tarihinin Norveç hükümeti tarafından 2011’de önerildiği belirtiliyor. Buna göre hükümet, ülkenin dijitale sorunsuz bir geçişi için bütün gereklilikleri karşıladığı sonucuna varıyor. Norveç Kültür Bakanı Thorhild Widvey, söz konusu açıklamada şunları söylüyor: “Dinleyiciler çok daha çeşitli ve çoğulcu bir radyo içeriğine erişim sağlayabilecek, ve daha iyi ses kalitesi ve yeni bir işlevselliğin keyfini çıkaracaklar. Dijitalleştirme aynı zamanda acil hazırlık sitemini de büyük ölçüde geliştirecek, artan rekabeti kolaylaştıracak ve inovasyon ve gelişim için yeni fırsatlar sunacak.”

Bakanlığın konuyla ilgili yayınladığı raporda ,radyo kanallarının FM üzerinden yaptığı yayınların maliyetinin, DAB üzerinden yapılan yayınlardan 8 kat daha pahalı olduğu da ifade ediliyor.

Öyle görünüyor ki, patenti 1933 yılında alınan ve o zamandan beri hayatımızın bir parçası olan FM (frequency modulation) henüz bir yüzyılı doldurmadan yerini dijital yayına bırakmış olacak.

Haberin devamını okumak için tıklayın!


Haber Görseli

FM FM Radyo FM Radyo Yayını Norveç
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba