Ömer Lekesiz Edebiyat Dergilerini Yazdı

Yeni Şafak gazetesinin köşe yazarlarından Ömer Lekesiz, edebiyat dergilerinin günümüz durumunu kapsamlı bir şekilde yazarak, herkesi bugün sona erecek olan Dergi Fuarı'na davet etti.

Ömer Lekesiz Edebiyat Dergilerini Yazdı
Ömer Lekesiz Edebiyat Dergilerini Yazdı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1831 kez okundu.

Yazının tamamını okumak için tıklayın!

Dergiler için durum böyle değil, çünkü onlar “zamanlı ürünler”. Her ay bir şehirde fuar yapılsa bile, çoğunluğunun gitmeye mecali yok. 

Gerçekte 200-300 adet sattıkları halde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “en baba” desteğiyle yaşayabilen (Kitap-lık, Varlık vb.) dergiler de değiller ki, bitleri -devlet desteği sayesinde- biraz kanlanmış olsun. 

Edebiyat meraklısı üç üniversite öğrencisi, okulunu bitirmiş ama işini henüz bulamamış iyi okur beş kafadar, sanat-edebiyat dünyasına söyleyecek sözleri olduğunu düşünen on yeni kalem sevdalısı... kafa kafaya verip, borç-harç bir dergi çıkarıyorlar. Bu yüzden uzun ömürlü de olmuyor çoğunluğu. Fakat onlardan birinin batıp, diğer bir ikisinin çıkması sayesinde, dergi ortamında bir süreklilik meydana geliyor. İşin güzel yanı bu, gerisi “ne bir konuştur ne de bin ah işit”e gelip dayanıyor. 

Yeri gelmişken söyleyeyim: Dergilerinin çıkışını reklamla duyurma gücü olmayan, Platon'un Atlantis'inde mevzilenmiş bulunduklarından, kitap eklerinin editörlerine ulaşamayan dergici gençler, bu konuda “köşeli abiler”inden destek bekliyorlar ama onlar da kaç sayı çıkacağının hiçbir garantisi olmayan dergileri okurlarına ballandıra ballandıra anlatıp, sonra da onlara dergi yerine nal toplatmak istemedikleri için çok çekinceli davranıyorlar. 

Hasılı çıkaranından okuyanına, reklamsızlığından desteksizliğine, daima aşkla yola çıkılışından üç sayı sonra tökezlenişine… dergicilik sorunlu ve hatta sakıncalı bir mesleğe dönüştüğünden, dergi fuarı sıcak satış, tanıtım, okura doğrudan ulaşma vb. imkanlarıyla makbul ve makul hale geliyor. 

Ömer Lekesiz Edebiyat Dergisi Edebiyat Dergileri Yeni Şafak Gazete Dergi Fuarı Türkiye Dergi Fuarı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba