Köy Öğrencileri Fanzin Çıkardı

Van Erciş'te ilkokul öğrencileri kendi fanzinlerini çıkardılar. Öğretmenlerinin yönlendirmesi ve desteğiyle çıkan Atom Karıncalar Fanzin hakkında detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Köy Öğrencileri Fanzin Çıkardı
Köy Öğrencileri Fanzin Çıkardı Nisan
Bu içerik 1356 kez okundu.

“ATOM KARINCALAR” FANZİN DERGİSİ

Van Erciş Çubuklu İlköğretim Okulunda 4. sınıf öğrencileri tamamen kendi eserleriyle meydana getirdikleri fanzin dergi çıkardılar. Sene boyunca çalışmalarını sürdüren ve bu çalışmalarını öğretmenleriyle paylaşan öğrenciler ilgi ve destekle tam hızla yazmaya devam ettiler. Birinci dönem vücut bulan bu fanzin derginin adını “Atom Karıncalar” koyan çocuklar bu ay (Mayıs) ikinci sayılarını çıkardılar.

Atom Karıncalar birinci sayısı ve ikinci sayısında kendi seviyelerindeki konulara ustalıkla değinen çocuklar aylık kültür dergilerini aratmayacak cinsten bir çalışmaya imza attılar ve adlarını herkese duyurmaya niyetliler.

“Atom Karıncalar” ikinci sayısı dosya konusu olarak kendisine “Sevgi”yi seçmiş ve birbirinden güzel şiirler ve kısa hikayelerle çocuklar, çocuklardaki sevgiyi aktarmışlar.

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisinden tanıdığımız Cihat Şit’in sınıf öğretmeni olduğu “Atom Karıncalar”ın yazma serüveni ilk olarak öğretmenlerine mektup yazmakla başlamış. Öğretmenlerinin mektuplardaki dikkat çekici ifadeleri yabana atmaması ve öğrencileri desteklemesi ise çocukların bu işe büyük bir niyetle girişmelerini sağlamış.

“Atom Karıncalar” fanzininin birinci ve ikinci sayısında 20’ye yakın eser yer bulmuş. O eserleri kaleme alan kendi tabiriyle “Atom Karıncalar”dan bazıları şunlar; Sema Yıldırım, Zelal Ekinci, Helin Koldaş, Mehmet İhsan Ekinci, Songül Dursun, Derya Yıldırım, Emir Dursun, Elif Dursun, Adem Ekinci, Umut Çeto.

Atom Karıncalar’ın fanzinini incelediğimizde ilk sayfada Cahit Zarifoğlu’nun 'Gülücük' adlı eserinden İbrahim Ethem adlı şiir yer almakta. Yedi Güzel Adam'ı tanıyan Atom Karıncalar’dan Elif Dursun “Beş Güzel Arkadaş” adlı kısa bir hikaye yazmış. Zelal Ekinci adlı öğrencinin şu mısraları ise kendisindeki azmi anlatmakta: “içimden ne geldiyse/ döktüm kağıtlara/ kollarım yoruldu diyemedim/ küçük bir sızlayış/ beni herkesten kopartabilir.”  Yine öğrencilerden Sema Yıldırım’ın mutluluk ile ilgili “kazanmak mutluluğu/ zordur deme/ mutlu olacak olanın üstünde/ mutlu eden biri vardır” mısraları dikkat çekici. Öğrencilerden Mehmet İhsan Ekinci “bir çocuğun yürek tamir eden doktora sevgiyi hatırlattıktan sonra doktorun yürek tamiri nasıl olurmuş öğretisi” ilginç bir şekilde işlenmiş.

 

edebiyathaberleri.com olarak “Atom Karıncaları” tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Atom Karıncalar Van Erciş Çubuklu Köyü Fanzin Köy Öğrencileri Cihat Şit
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba