Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Binası AVM mi Oluyor

Nazım Hikmet'in 52. ölüm yıldönümünde, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın 116 yıllık tarihe sahip binası için AVM olacak iddiası.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Binası AVM mi Oluyor
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Binası AVM mi Oluyor Nisan
Bu içerik 2054 kez okundu.

17 Ocak 1902’de Selanik’te doğdu Nazım Hikmet. Babası, Hamburg konsolosluğu yapmış olan Hikmet Bey, annesi ise Ayşe Celile Hanım. Henüz 11 yaşındayken şiir yazmaya başlayan ünlü şairin ilk şiiri ‘Feryad-ı Vatan’ oldu. Bu ilk oldu ve yazmaya devam etti nefes alır gibi. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklandı ve ömrünün büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirdi. Şiirleri elliden fazla dile çevrilen Nazım'ın eserleri birçok ödüle layık görüldü. Bu çalkantılı hayat 3 Haziran 1963’te sona erdi.

 

 

Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümü olan bugün onun adına kurulan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan haber var. Taksim'de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın olduğu 116 yıllık binanın boşaltılması isteniyor. Kentsel dönüşüm süreci içerisinde bulunan binanın kira sözleşmesi bitmeden, AVM yapımı için 49 yıllığına kiralandığı iddia ediliyor. Bina sahibi Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’nın Hürriyet’e yaptığı açıklamaya göre ise, bina yıkılıp yerine AVM yapılmayacak. Aslına uygun restore edildikten sonra otel amacıyla kullanılacak.

Nazım Hikmet Nazım Hikmet Ran Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Şair Mavi Gözlü Dev Nazım Hikmet\'in Ölüm Yıldönümü
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba